Nové album Markéty Irglové a Glena Hansarda „Strict Joy“, které tato „oscarová“ dvojice představí naživo s doprovodnou kapelou 1. února 2010 v Praze a 2. února v Brně, boduje u nás i ve světě. Jako první přišla na trh speciální edice doplněná hodinovým DVD dokumentem a záznamem vystoupení z amerického Milwaukee spolu s CD se čtrnácti písněmi z tohoto koncertu.

V americkém žebříčku prodejnosti Billboard se ihned po vydání album vyšvihlo na celkové 15. místo (5. v rockových deskách, 2. v alternativních). Také v České republice slaví deska úspěch. „Strict Joy se ihned po vydání stalo jedním z nejprodávanějších importovaných nezávislých titulů letošního roku,“ říká Michal Bureš, zástupce exkluzivního distributora pro ČR, firmy Panther, a.s. Album si vysloužilo kladné reakce britských, irských i amerických recenzentů. Jejich přehled je možné najít na adrese www.metacritic.com/music/artists/swellseason/strictjoy.

obal CD

Server All Music Guide, který albu přidělil devět hvězdiček z desíti, v závěru své recenze napsal: „Strict Joy dává radost od začátku až do konce. Jen málo kapel dokáže tak dobře spojit intimitu a zároveň emotivní písničkářství.“ Stejně pozitivní jsou i ohlasy na americké turné, které začalo 1. listopadu a zahrnuje celkem tři desítky koncertů v prestižních sálech USA a Kanady. The Philadelphia Inquirer například napsal: „Téměř každá kapela umí přinutit diváky, aby si s ní zazpívali. Ale jen málo z nich to dokáže tak, aby to ladilo. V Merriam Theater v neděli 8. listopadu to došlo ještě dál. Výzva během písně High Horses by se v běžném případě zvrhla v neposlouchatelnou kakofonii tónů, ale v případě Glena a Markéty vznikl doprovodný sbor o 1.800 hlasech, který nezazpíval jedinou falešnou notu.“

Markéta Irglová a Glen Hansard pod hlavičkou The Swell Season vystoupí 1. února ve velkém sále pražské Lucerny a 2. února v brněnském Semilassu. V České republice zahájí rozsáhlé evropské turné, které zahrne 22 koncertů v prestižních sálech celkem dvanácti zemí. „Důvodem, proč turné začíná právě u nás, je nejen to, že Markéta je zde doma, ale i podpora posluchačů a fanoušků v době, kdy byl celosvětový úspěch v nedohlednu,“říká Marek Irgl, otec Markéty, který Glena Hansarda a jeho The Frames přivedl na česká pódia.

Duo, které za píseň „Falling Slowly" získalo loni Oscara, doprovodí na pódiu další hudebníci - členové Glenovy domovské kapely The Frames. „Vzhledem k tomu, že Čechy a Morava byly pro Glena a The Frames v posledních sedmi letech vedle Irska téměř druhou domovskou scénou, dojde určitě i na blok písní této kapely,“ doplňuje Marek Irgl.

Naposledy oba hudebníci vystoupili v Praze v červnu 2008 a pak na pár letních festivalech. Od té doby projela kapela několikrát na turné Spojené státy, podmanila si ale i Austrálii, jihovýchodní Asii (v Jižní Koreji se album „Once" stalo nejprodávanější zahraniční deskou roku) či Japonsko. „Oscarového" soundtracku se pouze v USA do dnešního dne prodalo přes 800.000 kusů.

Vstupenky na pražský koncert jsou v prodeji v síti Ticketpro (www.ticketpro.cz) za 715-935 Kč na sezení a 440 Kč na stání (včetně poplatku). Vstupenky na brněnský koncert v cenách 750 a 875 Kč jsou k dostání na těchto místech: Fléda „Báreček", Indies, Dům Pánů z Lipé, Wolf music, Love Music a v sítích Ticketstream a Ticketportal.

Reklama