Z šetření, které provedla vedoucí aktivizačního oddělení Domova pro seniory v Sokolnicích Eva Stiborová mezi 645 žáky základních a středních škol mimo jiné vyplývá, že
- třetina malých školáků se s rodiči o babičce a dědovi nebaví
- 50 % středoškoláků seniorům vytýká, že pracují
- 44 % z nich věří, že bydlení seniorů řeší domovy důchodců, naopak jen 10 %, že rodina
- 48 % ví, že důchody se vyplácejí z daní
„Při jedné z návštěv v domově přišly děti popřát našim seniorkám k Svátku matek. Poté co jim zazpívaly a zarecitovaly v odpočinkovém koutku na chodbě, jsem projevila přání, aby navštívily i seniorky na pokojích. Dozvěděla jsem se, že ‚někteří rodiče si nepřejí, aby děti viděly seniory ležící v postelích na pokoji‘. Toto sdělení mě ohromilo. Nezlobím se na učitele a mám pochopení pro jejich snahu nedostat se do konfliktu s rodiči, na druhou stranu jako člověk pracující v sociálních službách nechápu a naprosto nesdílím postoj, který tabuizuje stáří a staré lidi obecně,“ říká Eva Stiborová. Podle ní a dalších odborníků, kteří se seniory pracují, je právě tento postoj předávaný rodiči dětem jedním z hlavních důvodů, proč si k sobě generace tak těžko hledají cestu. Sociolog PhDr. Zdeněk Papoušek tvrdí, že ti mladí, kteří zažili babičky a dědečky v rodinách, nemají problém starší generaci přijímat. Podle něj však vztahy radikálně naboural život v komunismu, rozbité majetky, potlačení spolků jako Sokol – to vše vedlo k roztříštění přirozených rodinných vazeb.
„Senioři jsou ohroženi sociálním vyloučením více než mladší lidé. S diskriminujícím chováním se setkal každý desátý senior. Nejčastěji řeší problémy v MHD, v čekárnách u lékaře a také zaznamenáváme stížnosti na slovní napadání ze strany mládeže,“ zmiňuje Jakub Carda, ředitel Společně, o. p. s., která se stará o seniory prostřednictvím Senior Pointů. „Bariéra mezi seniory a mladými lidmi roste v podobě vzájemného nedorozumění, které má někdy až agresivní projevy. Často narážíme na to, že mladí lidé staršími pohrdají, vnímají je jako někoho, kdo zabírá místa v tramvaji, jako přítěž, která stojí peníze. Na rozdíl od asijských zemí nám chybí úcta a respekt ke stáří a situace se neustále zhoršuje. Senioři se cítí ve ‚světě mladých‘ ztraceni, sami a nepotřební,“ pokračuje Jakub Carda s tím, že právě rozhovory se staršími lidmi před 11 lety přiměly spolek Společně, o. p. s., aby rozjel projekt Senior Pointů – míst, kde senioři nalézají útočiště a dočkají se pomoci a sociálního kontaktu. V současnosti jich funguje 34, do konce roku přibudou další 2. Lidé se sem nejčastěji chodí poradit, jak na mobilní telefon a další techniku, řeší bydlení, ale úplně nejvíce ocení, že se s nimi někdo baví.
„Když mluvím s dětmi o tom, jak někteří senioři žijí, jak si povídají s televizí, mají slzy v očích. Když děti kritizují jejich honbu za slevami v obchodech, neuvědomí si, že je to třeba proto, aby jim o víkendu mohla dát babička stovku. Je třeba o tom mluvit,“ dodává Stiborová.
Na negativní postoj až dvou třetin Čechů na seniory poukázal též průzkum statistického úřadu Evropské unie Eurobarometr, který srovnal vnímání české populace ve věku 55+. Odpovědi porovnal s průměrem členských států EU a Německa. Zatímco v ČR 54 % dotazovaných vnímá populaci 55+ zcela negativně, v EU je to pouze 28 % a v Německu dokonce jen 19 %.
Podle prof. MUDr. Hany Matějovské Kubešové, CSc., přednostky Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství FN Brno, se naštěstí začíná o stárnutí více mluvit. „Senioři se často ocitají sami, jejich osamělost způsobují rozpady rodin už v mladém věku, děti pak mívají více babiček, a ne vždy se se všemi stýkají. Děti nevidí rodiče, jak se o babičku nebo dědečka starají, nevědí, co to obnáší a necítí se k tomu povinováni. Ke změně postoje a pochopení je třeba emoční zážitek. My například při osvětě využíváme modely simulující stáří – aby si mladý člověk uvědomil, jak se cítí ten, kdo už mladý není,“ dodává prof. Matějovská Kubešová.
Foto: Shutterstock.com
Nový komentář
Komentáře
obecně se o stáří moc nemluví, dokud moje maminka neonemocněla stařeckou demencí, ani jsem netušila, kolik známých a dokonce i blízkých přátel stejný problém řeší u svých rodičů. jenže o tom nikdo nechce mluvit. A co se týká "vnímání generace 55+", tak je to skoro komické, vždyť v tomhle věku máme před sebou (na rozdíl od našich rodičů a prarodičů) ještě 10 let, kdy musíme pracovat a stačit i těm mladším - ať chceme nebo ne.....
No to se mají ti rodiče na co těšit
zajímavé
Ale tady se jedna o středoškoláky, tem přece nikdo misto nezabírá.
Taky to tak špatné nevidím. Nechci zlehčovat výsledky výzkumu, ale jednomu údaji vůbec nerozumím. Nechápu proč středoškolákům vadi ze důchodci pracuji. Žádného v rodině nemam a tak se ani nemohu zeptat.
Mně to nepřipadá tak tragické. Široko daleko v příbuzenstvu se všichni dožili věku kolem devadesátky, a nevím o tom, že by se nějak hromadně setkávali s diskriminujícím chováním. Aktuálně moje máti má přes 80 let, a taky si nestěžuje. Naopak mi kolikrát říkala, jak jí někde někdo pomohl s taškou, do schodů, dveře podržel, autobusák na ni počkal, až se o holi dopajdá... ovšem ona není zavřená v důchoďáku, pořád je celkem soběstačná a rozhodně se nenudí, spíš říká, že dny jsou krátké, že nic nestíhá.
Celkem chápu, že člověk ležící a odkázaný na to, že se o něj někdo postará, to asi vidí jinak. Ale takový přece zas nemá tolik příležitostí zažít nějaké agresívní projevy od mládeže.
Zatímco v ČR 54 % dotazovaných vnímá populaci 55+ zcela negativně, v EU je to pouze 28 % a v Německu dokonce jen 19 %. To je opravdu tragické zjištění. Kam se poděla úcta ke starým lidem. Jestli si víc jak polovina naší mladé a střední generace myslí o stáří jen v negativním smyslu, je to děsivá vize co bude dál. Urážení, ponižování, podvody a násilí. Uvědomují si, že ten kdo je zplodil si zaslouží klidné a milé stáří? Že bez nich by nikdo nebyl?
Urcitou kratsi dobu jsem pracovala v socialnich sluzbach. Vetsina senioru brala navstevu ze socialky jako svatecni udalost. Moc radi si povidali, spise povidali oni a ja poslouchala. Pritom se jiz sama blizim k jejich veku. Pokud pri louceni pronesli: A prijdte zas, vedela jsem, ze navsteva probehla uspesne a ze jsem i ja prinesla trochu svetla do jejich nekdy chmurnych a osamelych dni...
Doba sama je sobecká, zaměřená na výkon. Starý člověk už nikoho nedojme, prostě nestačí tempu a zdržuje ostatní. Dědeček a babička ujídají z krajíčka....si myslí dost později narozených. Je to vidět z diskusí pod každým článkem o důchodcích.