Brbláme nad předvánočním shonem, jenže pak se stane, že se na Štědrý den ocitneme samy, bez partnera i dětí. A najednou nám to všechno chybí. Co dělat, abychom se osamělé neutápěly ve smutku pod nazdobeným stromečkem?

Jeďte na dovolenou

Nejsnazší rada zní – sbalte kufry! Pokud vás děsí slavit Vánoce o samotě a nemáte jinou možnost, nadělte si jeden velký dárek už před 24. prosincem. Kupte si zájezd, po jakém už dlouho toužíte! Ideální je ujet před svátky směrem na jih. Věřte, že pod palmami na rozpáleném písku si přes šplouchání moře na nějaké dojemné „Dudlajdá“ ani nevzpomenete. Nemáte na exotiku? Nevadí, zkuste alespoň wellness pobyt v tuzemsku a nechte se hýčkat. Trudné myšlenky vám při masážích nebo ve vířivce nehrozí.

Christmas

„Letos to budou čtvrté Vánoce, co si v práci beru tři týdny dovolené. Ne, není to na velkolepé přípravy na příchod Ježíška. Právě před ním ujíždím poznávat exotické země, ideálně mimo velkoměsta hýřící masivní výzdobou. Doma bych byla o svátcích úplně sama. Proč, o tom mluvit nechci,“ říká Štěpánka (52 let).

Potěšte návštěvou rodiče, příbuzné či přátele

I když už jste u rodičů neslavila Štědrý den, ani nepamatujete, oživte tradici společných večeří. Uvidíte, že vrátit se do dětství bude prima. Jestli vás už předem odrazuje představa, jakými poznámkami nebo lítostí vás budou častovat, mávněte nad tím rukou. Třeba se pletete, jako Radka (34): „Po rozchodu s partnerem jsem měla dvě možnosti. Zůstat sama, nebo se rozjet k našim. Nakonec zvítězila druhá varianta a bylo to moc fajn. I když musím přiznat, že jsem tehdy u nich doma brala za kliku s obavami. Nebudou na mě koukat jako na chudinku, která selhala? Vůbec ne, můj zpackaný vztah nepitvali.“

Další možností je strávit tento výjimečný den se vzdálenějšími příbuznými nebo přáteli. Možná ani netušíte, jak moc by vaši tetičku nebo podobně osamělou kamarádku potěšilo, kdybyste je poctila svou návštěvou. Většina lidí přece při štědrovečerní večeři chystá talíř navíc, pro hosta.

Neseďte doma, užívejte si a hodujte

Když už musíte přežít Vánoce sama a nikam se nechystáte, nemusíte se užírat smutkem doma za stolem. Máte přece plno možností. Nedělejte se s kaprem a salátem, vyrazte na opulentní sváteční večeři do dobré restaurace. Dobré jídlo už zahnalo lecjaké chmury! Přes den se můžete zajít podívat třeba na výstavu betlémů, do zoo za zvířaty a večer na tradiční půlnoční mši. Pokud nechcete, doma se příliš neohřejete.

Christmas food

Buďte tu pro druhé

Vy si možná Vánoce tak úplně neužijete, ale co je zpříjemnit druhým? Staňte se dobrovolníkem a pomozte tam, kde je to zrovna potřeba.

Vánoce„V denním centru U Bulhara pořádáme každý rok sváteční oběd - večeři pro cca 210 lidí. Ti jsou rozděleni do tří skupin po 70 lidech. Starají se o ně dobrovolníci z řad zaměstnanců NADĚJE, ale i dobrovolníci zvenčí. Mohou se podílet na obsluze klientů, odklízení a mytí nádobí, přípravě stolů pro další skupinu, úklidu, ale také si společně s klienty vyslechnout Sváteční slovo a zazpívat koledy,“ říká Jaroslava Daško Zemanová z NADĚJE s tím, že počet dobrovolníků je ale z kapacitních důvodů omezen. Nejčastěji se prý mezi dobrovolníky objevují mladší lidé do 30 let, ale výjimkou nejsou ani ti v důchodovém věku nebo ženy kolem 45 let, které si chtějí odpočinout od mumraje domácích příprav.

Existuje ale více možností. Zkuste se podívat třeba na tyto stránky:

Konat dobro a pomáhat se můžete vydat i na vlastní pěst. Uvařte večeři lidem bez domova z vašeho okolí, zastavte se v útulku pro opuštěná zvířata nebo dopřejte něco dobrého na zub zvířátkům v lese. Jistě vás samotné napadne spousta dalších možností. Tak směle do toho!

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama