Mezi lidmi, které znám, je několik lidí, především žen, které budou trávit letošní Vánoce osaměle a smutně. Jedna z nich přišla před nedávnem o manžela, který se zabil při autohavárii, další manžel utekl za milenkou.

A já vám budu vyprávět příběh ženy, která se přátelí s mou maminkou. Říkat jí budu třeba Lenka.

Lenka je rozvedená asi deset let. S manželem se rozešli docela v dobrém, uznali, že si přestali rozumět a neklape jim to. Její dcery, které měly tehdy 13 a 10 let zůstaly u ní, k tátovi jezdily občas na víkendy a prázdniny. Lenka se jim snažila vytvořit příjemný domov, koupit jim všechno, co potřebovaly a velice dobře se o ně starala.  

Jak ale děvčata rostla, přestávala je matka zajímat. Trávila dny se svými přátely, večery a noci na diskotékách. A Lenka jim v tom nebránila, protože chtěla být hodná a oblíbená maminka.
Pokračovalo to tak, že si holky chodily domů jen pro peníze, vyspat a najíst se, a už tehdy trávila Lenka většinu času sama. Jedinou změnou byly návštěvy kamarádek.

Když bylo starší dceři devatenáct, našla si práci a odstěhovala se do města. Ta mladší si do jejich bytu okamžitě nastěhovala přítele. Ale tomu se Lenka vůbec, ale vůbec, nelíbila, a tak přesvědčili společně Lenku, aby jim byt přenechala a přestěhovala se do ubytovny.

A Lenka chtěla být zase hodná a oblíbená maminka, a tak se z bytu odstěhovala. To bylo letos na jaře.

Starší dceru viděla Lenka naposledy před půl rokem. Od té doby s ní dvakrát mluvila po telefonu. Mladší dcera k Lence sama na návštěvu nepřijde. Pokud k ní jde Lenka, nikdy ji nezastihne doma. Několikrát se jí stalo, že viděla, jak se za oknem pohnula záclona, a přesto nikdo neotevřel.

Když se Lenka před týdnem domlouvala se svou mladší dcerou, jestli u ní může být na Štědrý den, aby nebyla sama, byla odmítnuta. Mají prý své plány, přijedou přítelovi rodiče a kamarádi, takže by bylo lepší, kdyby hodná a oblíbená maminka nechodila.

Takže je na Vánoce sama. Moje maminka k ní určitě zajde, najde si pro ni ten čas, protože ji má ráda a ví, že to Lenka velice těžce nese.

Lenka nedovede pochopit, co udělala špatně? Proč se k ní její dcery takhle zachovaly? Copak jim nebyla dobrou matkou?