Dudlíkům je v současnosti připisována nejen řada výhod, ale i stejné množství zdravotních rizik. Vyzkoumali jsme proto pro vás, milé čtenářky, jak se věci mají se speciálními ortodontickými dudlíky a zda jsou vhodné i pro vaše miminko.
Ať už se mezi lékaři vedou o používání dudlíků jakékoli spory, maminky je mají stále v oblibě. Není se co divit, vždyť kdo by nevyužil příležitosti, aby jeho dítko klidně usínalo a přestalo s neodůvodněným usedavým pláčem? Doktor Alen Green (americký pediatr a profesor na Stanford University School of Medicine) upozorňuje, že: „Potřeba sání u dětí se projevuje už v prenatálním věku, jako cumlání palečku. Kojenci se k dumlání uchylují nejčastěji pokud jsou znudění, unavení nebo potřebují pohodlí. Ačkoli je potřeba sání u některých dětí výraznější než u jiných, nějaká forma dumlání se objevuje v každém známém lidském společenstv.“
Ovšem co všechna ta zdravotní rizika, která s sebou používání šidítek přináší?
DUDLÍK A DĚTSKÝ CHRUP
„Kromě zvýšené kazivosti zoubků, která je dána množstvím bakterií v okolí, ale i zlozvykem mnohých maminek „očistit“ spadlý dudlík ve vlastních ústech, je hlavním rizikem šidítek možnost vzniku deformace čelistí a tím i nebezpečí výskytu vadné výslovnosti,“ potvrzuje pediatrička Květoslava Ludvíkovská.
Odmítnutím používat dudlík se však problém neřeší, protože dítě si najde jiné věci k dumlání - hračky, přikrývku, paleček. U nich jednak těžko dodržíme patřičnou čistotu a navíc se dítě návyku špatně zbavuje (prsty dítěti na rozdíl od dudlíku nezahodíte).
VÝHODY ORTODONTICKÝCH DUDLÍKŮ
Ortodontické, nebo též anatomické dudlíky slibují správné postavení jazyka při sání, které je zaručeno speciálním tvarem vnitřní části dudlíku. Tím mají šidítka předcházet vzniku ortodontických vad a chránit především před vznikem takzvaného cross-bite efektu, tedy zkříženého skusu. Miminka si prý na nový typ dudlíku výborně zvykají, zvláště pokud se s používáním ortodontických šidítek začne už odmala.
Na detailní informace o výrobku jsme se optali Davida Ševčíka a Edity Bečanové z jedné z řady firem dodávající ortodontické dudlíky na český trh.
Uvádíte, že si miminka, při používání dudlíku odmalička, dobře zvykají. Jakou máte zkušenost, když chce maminka přejít u svého dítěte z běžného dudlíku na ortodontický?
Nejideálnější je, pokud miminko dostane tento ortodontický dudlík hned na začátku. Při přechodu na nový typ dudlíku, je situace stejná, jako při jakékoliv jiné změně, kterou musíme s miminkem podstoupit. Tedy základní je učinit rozhodnutí a pak být trpělivý.
Přivykání na nový typ dudlíčku je velmi individuální záležitost. Jsou děti, které nemají se změnou problém a během jednoho dne jsou schopné nový dudlíček přijmout. Pochopitelně jsou ale i děti, kterým přivykání trvá déle.
„Vnitřní část“dudlíku (ta co má miminko v ústech) je přeci jen oproti ostatním dudlíkům dost členitá. Neklade proto větší nároky na hygienu? Nemůže nastat problém se zanášením nečistot (například ze zbytků mléka či zvratků, které mají miminka běžně v ústech)?
Ortodontické dudlíky nejsou na údržbu náročnější než jakýkoli jiné dudlíky Pokud se již stane nehoda se zvracením/ blinkáním, musíme dudlíček pečlivě umýt a stejně tak by měl být v pravidelných intervalech sterilizován. Hygienické postupy jsou naprosto stejné, jako u jakéhokoliv jiného dudlíku. Pokud vykazuje dudlík jakékoliv nepatrné změny nebo je nepatrně poškozený, měl by být nahrazen novým.
Máte už nějaké reakce od maminek, které dudlíky využívají?
Ano, máme maminky, které jsou s dudlíčkem velmi spokojené a pro dudlíky se opakovaně vrací. Dudlík objevily samy, doporučily ho kamarádky nebo přišly na doporučení zubního lékaře.
(ortodontická vada: zkřížený skus) | (ortodontická vada: otevřený skus) |
NÁZORY NA ORTODONTICKÉ DUDLÍKY
Alan Green (americký pediatr a profesor na Stanford University School of Medicine): „Studie ukazují, že děti, které používají ortodontické dudlíky mají menší pravděpodobnost vzniku otevřeného skusu či předkusu než ty, které používají běžné dudlíky.“
Maminka Kristýna: „...někde jsem četla názor, že dudlíky na vývoj chrupu žádný vliv nemají a anatomické dudlíky jsou znovu jen pastička na konzumenty. Prostě malou nechám žužlat ruku a až s ní bude rozumná řeč, budu ji napomínat.“
John Murphy (americký ortodontista): „Ortodonticky správný dudlík umožní kopírovat sání z matčina prsu, a proto může být používány až do věku dvou let bez obav z vytváření negativního prostředí pro vývoj zubů.“
Inessa Dospíšilová (Ortodoncie Brno): „U ortodontických dudlíků je jazyk více tlačen na patro (není vsouvaný dolů jako u běžných šidítek) a tím dudlíky přispívají k rozšíření čelisti. Měly by tedy pomoci správnějšímu postavení zubů dětí, protože neotevírají skus jako běžná šidítka. Do jaké míry je však jejich vliv patrný si netroufám posoudit.“
Rady pro používání dudlíků
- Vybírejte takové dudlíky, které mají vhodně tvarovaný štít – měl by být jednak robustní, aby se předešlo případnému udušení a také odvětrávaný, kvůli ochraně pokožky v okolí úst dítěte (prevence proti vyrážkám).
- Začněte dudlík používat nejméně měsíc po narození dítěte, abyste neohrozily průběh kojení.
- Šidítek mějte vždy pořádnou zásobu a starší dudlíky raději vyhoďte.
- Důsledně dbejte na hygienu – dudlík často a důkladně myjte a dezinfikujte (pokud spadne na zem, neolizujte jej).
- Nesnažte se dítě naučit na dudlík namáčením šidítka do medu či sladkých šťáv – ohrožujete tak dětské zoubky kazem.
- Ve věku jednoho roku začněte s odvykáním – dítě by se mělo zbavit dudlíku nejpozději do dvou let.
- Nenahrazujte dudlíkem mateřskou pozornost – používejte dudlík až jako poslední řešení.
Fotografie: www.profimed.cz
Tyto ORTODONTICKÉ DUDLÍKY Ortodent si můžete zakoupit v prodejnách Profimed. Nechte se inspirovat na stránkách Profimed ZDE
Zdroje:
http://www.drgreene.com/qa/pacifiers
http://www.babyonline.cz/pece-o-dite/chrup/dudlik.html
http://pece-o-dite.zdrave.cz/dudlik-ano-ci-ne/
http://www.babiestoday.com/articles/toddler-behavior/pacifiers-and-baby-development-2188/
Nový komentář
Komentáře
My využíváme dudlík docela často, takže jsem pak řešila nejlepší způsob na sterilizaci dudlíku. Nakonec jsme zvolili UV sterilizátor od značky smartomat .cz. Sterilizace je naprosto jednoduchá.
http://www.nuk.cz/cs_cz/dudliky.html nejlepší dudlík
Ten kdo vymyslel dudlík,byl genius,u nás byl využit na maximum,bez něj by jsme nemohly fungovat.
U nás jsme dudlík využili maximálně,ještě teď ho mladší syn má pouze na spaní. Zvolila jsem dudlík od Nuku,který mu nenaruší vývoj v jeho pusince.
Moje první dítě dudlík vzalo a byla pohoda, hlavně s břichem, protože při bolestech břicha syn párkrát popotáhl dudlík v puse, poprděl a bylo dobře. Dcera dudlík nechtěla, nebylo možné ji k němu přinutit. A taky furt řvala. Nebylo ani možné ji pomoct s prdíky, protože nebylo co popotáhnout (křeče trvaly třeba i pět hodin, nemohla být pořád na prsu). Kdyby byla chtěla dudlík, mohla si ušetřit spusty bolesti. Ale miminu to nevysvětlíte...
Potkala jsem se i s názorem, že dudlík pomáhí odstraňovat zubní plak. No, tomu snad nikdo nevěří. Zuby se musí čistit už od prvopočátku. A pozor na překotné strkání všeho do pusy...
Dudlík je náhodou ten nejskvělejší vynález, který jsem mohla vůči svým 2 dětem uplatnit
Anime Otaku — #2 jj, to vystřelování dudlíku si taky pamatuju já jsem dudlík odmítala, raději jsem prý měla svůj vlastní palec
náš malej dudlík od narození nechce a ikdyž je mu už půl roku,tak se nás doktor při každé návštěvě ptá,jestli jsme ho už na dudlík naučili.My to ani nezkoušíme.Nechce,tak nechce.Ale sním by bylo lehčí uspávání
Já prý měla dudlík jen večer, abych dala pokoj a chrněla... jenže to mi táta musel udělat do dudlajze ďouru a naplnit ho trochu sladkým sirupem
femme — #1 Já prý dudlíky odmítala i přes snahu prababičky, která mi dudlík držela v puse násilím. Jakmile dala prst pryč, tak dudlík letěl obloukem párkrát jsem se prý i trefila , ale dobře jí tak, já si prabábi nepamatuju, ale prý to byla dost zlá a zahořklá paní
nejstarší dítě vyplivlo svůj dudlík v 6měsících, prostřední ho vůbec nechtělo a u toho nejmladšího jsem měla obavu, že s ním bude chtít i maturovat