Připravili jsme si pro vás seriál o ochráncích našich hor. V prvním díle se nebudeme věnovat našim nejvyšším horám, ale horám sousedním. A věřte, nebo ne, Krakonoš má v Orličkách také své zájmy...

Stejně tak jako Krkonošům vládne a opatruje je všeobecně známý Krakonoš, nenápadnějším sousedním Orlickým horám panují hned dva ochránci najednou – krásná, moudrá, dobrotivá Kačenka a usedlý, přemýšlivý, fousatý děda Rampušák.

Kačenka

  • Kde se vzala? Tohle tvrdí pověst

Pověst o Kačence si v akčních scénách nezadá s Rudou Sonjou nebo Larou Croft. Kateřina byla princezna, takže o jejím osudu bylo dávno předem rozhodnuto a za nápadníka byl zvolen starý a domýšlivý, ale pěkně majetný šlechtic. Ovšem když se princezna vzbouřila, že si toho nadutého a zlého staříka nevezme a utekla před ním, dal ji ten ničema chytit a uvrhnout do žaláře. Ovšem Kateřina byla žena činu a z vězení se jí podařilo zmizet přímo do tajemného lesa, kde za pomoci dobrého myslivce vyhledala nejmoudřejšího z moudrých, chudobného poustevníka. Ten dal Kačence jen dvě možnosti: buď se vrátí a odprosí otce, nebo podstoupí nebezpečnou cestu plnou nástrah, na jejímž konci se stane ochránkyní zdejších malebných hor.

Asi netřeba dodávat, co tehdy zvolila. Ovšem nestačilo, že sama cesta ke kořenářce, jež měla Kateřině v jejím snu pomoci byla zrádná a plná nástrah. Její zhrzený nápadník se spřáhl s nejčernější magií a poslal za princeznou tlupu hrozivých démonů. Kateřina však všem nebezpečenstvím unikla, dostala od kořenářky zlaté kapradí a po jeho pozření se proměnila v nesmrtelnou strážkyni hor, kterým se od té chvíle říkalo Kačenčiny. A vládne moudře a spravedlivě, dobré lidí chrání a pomáhá jim v nesnázích, ale zlořády a lenochy po právu trestá.

  • Nápadníci jako věčné prokletí

Bůhví, jak to má Kačenka s milostným životem, jako pravá dáma o něm nemluví. Někteří se domnívají, že snad pojala za chotě moudrého Rampušáka, ale kdo ví? Každopádně i v tomto pohádkovém a nesmrtelném životě ji pronásleduje neodbytný nápadník, kterým není nikdo jiný, než vládce sousedních velikánů, vousatý Krakonoš. Je prý do krásné Kačenky tak zakoukán, že se s každým jejím odmítnutím neskutečně rozzuří a pošle na nebohé Orlické hory hromy, blesky a krupobití (další verze je, že pláče tak, až rozvodní všechny řeky i potoky). No jo, ješitní chlapi...

  • Kačenka v literatuře

Kdoví, kdy a kde se pověst o princezně Kateřině vzala nejdříve. Každopádně první psanou zmínku o půvabné vládkyni Orlických hor můžeme najít v Babičce Boženy Němcové, ovšem píše o ní ve svých pamětech i Alois Jirásek. Usuzuje se, že se Kačenka zrodila v hlavách orlických pohádkářů už před více než 200 lety.

Rampušák

  • Slabá žena nestačí, přichází Rampušák

Ačkoli má Rampušák úctyhodný plnovous až k pasu a vlasy protkané stříbrem, je mezi strážci hor hotovým benjamínkem. Narodil se totiž až v 60. letech minulého století.

Tehdy natáčel Československý rozhlas cyklus vlastivědných pořadů Kam na dovolenou ve snaze propagovat méně známé turistické cíle naší země. Díl o Orlických horách tehdy připravoval Jiří Dvořák (pozdější redaktor časopisu Turista) a chtěl jej mít pojatý humorně, s nějakou bájnou postavou. Těžko říct, zda mu postava Kačenky svou ženskostí nevyhovovala, nebo zda si ji naopak příliš vážil. Každopádně se rozhodl vytvořit pro tento pořad postavu novou, a to podle malé vísky Rampuše.

Ačkoli duch měl sloužit čistě jednorázovému účelu, byl vymyšlený tak dobře, že se okamžitě ujal. I jeho vzhled nezůstal příliš dlouho utajen: lidi si Rampušákovo jméno brzy spojili s portrétem lesního muže v Masarykově chatě na Šerlichu.

A tak byl stvořen další vládce a moudrý ochránce Orlických hor, jehož vláda vždy začíná s prvními sněhovými vločkami a na jaře, když vykvetou sněženky a bledule se jí zase vzdá ve prospěch Kačenky.

  • Rampušákův kult

Můžeme jen hádat, čím si získala postava fousatého staříka takovou oblibu, každopádně dnes už v Orlických horách není snad nikdo, kdo by ho neznal. Již v roce 1965 symbolicky zakončoval zimní sezónu v Deštném na starobylých dlouhých lyžích se zahnutými špicemi a velkým průvodem masek (kterážto tradice se udržuje dodnes). Navíc se od roku 1969 do konce 90. let točilo v Dobrušce pivo nesoucí Duchovo jméno a už tehdy se na jídelníčcích orlických restaurací objevovala jídla jako Rampušákovo tajemství, nebo řízek Rampušák.

Dnes už je Rampušák v srdci Orlických hor tak hluboce zakořeněn, až se zdá nemožné, že mohl být stvořen jen „na jedno použití“.

Do zelí si nelezou

A jak je vlastně možné, že se dva vládci působící na tak malých horách nepřou o moc? I na to zná lidová moudrost odpověď: Mají přesně rozdělené pravomoci, takže si nelezou do zelí. Rampušák je odpovědný za počasí a má bližší vztah ke sportovcům a Horské službě zatímco Kačenka má naopak blíž k ochraně přírody i k dětem.

Přečtěte si také..

Reklama