Duke of Yorks Theatre toto léto zažívá vyprodaná představení každý večer a dvakrát týdně i odpoledne a proč? Dvě slova, jedno jméno....Orlando Bloom.

 

 Vše začalo pozváním do Londýna od rodinné znamé. Její syn žije přímo v Londýně, a tak jsem s radostí uvítala tuto nabídku a na sklonku léta odletěla na svoji dovolenou. Nebudu vás zatěžovat detaily z návštěv muzeí a památek a zamířím rovnou k divadlu.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přijela jsem na St Martins Lane a stanula před malým divadlem, polepeným plakáty, lákajícími na představeni dramatika Davida Storeyho In celebration. Orlando zde ztvárnil nejmladšího ze tří bratrů, tichého staromódně oděného učitele a spisovatele Stevena.


Ten se stejně jako jeho dva bratři vrací domů, aby zde oslavil 40. výročí svatby jeho rodičů. Celé drama začíná právě příjezdem Stevena. (Jakmile Orlando vstoupil na jeviště, rozlehlo se sálem vzrušené povzdechnutí od přítomných fanynek a na Orlandovi bylo vidět nesmělé pousmátí:-)). Vejde do domu, aby zjistil, že se od jeho dětství nic nezměnilo. Stejný nábytek, staré knihy a stejní rodiče. Upjatá naškrobená matka a vtipem oplývající šprýmařský otec. Nedlouho po jeho příjezdu dorazí i oba jeho bratři. Nejstarší Colin, pracující jako manažer a zároveň zaujímající roli maminčina mazánka a vznětlivý Andrew, který ve svých 40-ti letech nechal právničiny a dal se na dráhu malíře.

 

 

Jak den plyne, začínají vyplouvat na povrch tajemství, zahořklost a nenávist jednotlivých postav. Veškeré vypjaté vztahy, jež se prozatím skrývají pod rouškou vtípkování a dobírání si ostatních členů rodiny, odkrývá právě Andrew. Jeho srdce je zaplaveno záští a zahořklostí vůči jeho matce, která mu neprojevuje tolik lásky jako Colinovi, a která v sobě nosí dlouho promlčovanou tragickou smrt jeho kdysi dávno zemřelého bratra. Nikdo nesmí před citlivou matkou zmínit jeho jméno, a tak všichni předstírají, že se nic nestalo. Chvílemi dokonale vypadající rodiná idylka se pomalu vytrácí a nahrazuje ji nepříjemné napětí. Zprvu nikomu nepříjde jako zvláštní – ta zamlklost, s jakou nejmladší Steven vystupuje, ale když se zamlklost obrátí v pláč, vychází najevo, že Steven trpí tvůrčí krizí a jeho manželství se nachází v troskách. Na scénu opět přichází Andrew a ze Stevenova smutku obviňuje chladnou matku a smrt malého bratra, jíž byl Steven jako kluk svědkem.

 

 

Celé rodinné drama vyvrcholí v noci, kdy se odehraje skutečný herecký koncert, zprostředkovaný postavami tří bratrů a jejich otce. Nervově zhroucený Steven je schoulený na gauči( při pohledu na uplakaného Orlanda, se musím přiznat, že jsem málem vstala z křesla a šla ho na jeviště utěšit:-)). Uprostřed obývacího pokoje chrlí Andrew svá obvinění vůči matce a hádá se s otcem. Vystrašený Colin se každou chvíli nervózně dívá na schody, s obavami, aby nevzbudili matku a snaži se hysterického bratra přemluvit, aby přestal. Vše se nakonec utne a všichni ulehají ke spánku. Druhý den ráno je již vše, jak má být. Sluneční paprsky prostupují alkoholem nasáklý obývací pokoj a svým světlem ničí stopy děsivé noci. Bratři odjíždí zpět do svých domovů a otupělí žalem se opět vrací k předstírání perfektní rodinky.

Skončilo představení a sál ovládl bujarý, leč zasloužený potlesk. Vyšla jsem na ulici a spatřila davy, čekající až se Orlando ukáže a rozdá pár podpisů. Všichni jej netrpělivě vyhlíželi s tužkami a fotoaparáty v ruce a vzrušeně vykřikovali jeho jméno. Přišlo mi to, jako bych se ocitla v dalším díle filmu Resident Evil, kdy zombie ovládli město. Vedle mě si stoupla jakási paní se dvěma dcerami. Jedna z dcer se rozhodla prodrat se davem dopředu, ale matka ji chytla za rameno a řekla.: “Drž si pozici! On sem přijde. Hlavně si drž pozici!” Musela jsem se začít smát. S velkým úsilím se mi podařilo vymanit se ze spárů fanouškovských mas a s pošlapanýma nohama přešla na druhou stranu ulice. Odtud jsem pak jen se smíchem sledovala, jak se na sebe řvoucí dav mačká, ve snaze dostat se blíž k Orlandovi pro podpis. Bodyguardi měli chudáci co dělat, aby je dav neušlapal. V ten moment jsem si uvědomila, jak nelehký život celebrity mají!

  

 

Toto úžasné rodinné drama má svoji derniéru bohužel již 15. 9. tohoto roku, ale rozhodně vám doporučuji, pokud v budoucnu narazíte na titul In celebration, at už v knižní, či divadelní podobě, určitě se jím kulturně obohaťte. Nejspíš již nezažijete onu vlnu hysterie, kdy prostranství před divadlem je zcela ucpáno fanoušky Orlanda Blooma a ze zalidněné silnice policie vyhání hysterické slečny, toužící po jeho podpisu. Každopádně ale nebudete litovat za dobře investovaný čas.

Reklama