Pokud budete na dovolené na venezuelském ostrově Isla Margarita, můžete prožít nádherný výlet s návštěvou indiánů, s nocí v kempu na řece Orinoko a s návštěvou přírodního parku Canaima.

Nejkrásnějším výletem, který můžete na dovolené na Isla Margarita prožít, je dvoudenní letecký výlet na pevninu. Vydáte se do srdce Venezuely a už z letadla můžete pozorovat neuvěřitelnou řeku Orinoko, její deltu.

Výlet je organizovaný pro malou skupinku lidí, letí se malým letadlem. První den poznáváte vybranou oblast delty Orinoko a místní indiány kmene Warao. Po krátkém letu letadlem přesednete na malém letišti v místě Tucupita na rychlou loď, která vás dopraví do kempu. Cestou můžete pozorovat Indiány, které místní nazývají „vodní lidé“. Na břehu Orinoka, které míjíte na rychlé lodi, můžete vidět otevřená jednoduchá stavení, pobíhající indiánské děti, muže, kteří loví ryby. Žijí způsobem, který po staletí nemění. Poslední dobou pro ně vláda postavila školy, takže se jejich děti učí základům, ale jinak odmítají moderní vymoženosti včetně kvalitního jídla či spotřebičů. Jsou velmi nenároční a spokojení, jejich způsob života jim vyhovuje. Kemp, kde se ubytujete, je velmi exotický. Prožijete noc v chatě na řece, uslyšíte zvuky divočiny, které nebudete moci identifikovat. To, co prožijete, bude zážitkem na celý život.

Čas v kempu si můžete náramně užít. Přírodní chatka, stojící na kůlech ve vodě, vám bude připadat jako z nějakého dobrodružného filmu. Je velmi jednoduchá, pár sbitých prken a v oknech nezbytné moskytiéry. Na poličce najdete svíčku, protože elektrický proud, díky vodnímu agregátu, funguje zpravidla jen mezi sedmou a jedenáctou hodinou večerní. Pak se celý kemp ponoří do tropické noci plné nepopsatelné směsi zvuků. Výkřiky, cvrlikání, cvakání, brumlání, cvrkot… to všechno budete poslouchat se zatajeným dechem. A což teprve koupání v řece! Sice vám průvodkyně cestou bude vyprávět, jací živočichové mají v řece svůj domov (anakondy, piraně, množství ptáků, ryb, kajmani…), ale v kempu vám s úsměvem řekne, ať si dojdete pro plavky a jdete se vykoupat, protože voda je úžasná. Je sice skoro černé neprostupné barvy – to není špína, je takto zbarvená díky minerálům, ale je opravdu skvělá. Je teplá, někteří jsou ale natolik vystrašeni „nebezpečnými“ zvířaty, že do ní nevlezou a jen zpovzdálí pozorují ostatní, kteří sebrali odvahu a koupou se. Koupel ale opravdu nebezpečná není. Tedy pokud pořádně plavete a nestrhne vás proud, který vás může odnést dál od kempu. Piraně, které tady žijí, jsou pro člověka bezpečné, kajmani jsou přes den zavrtaní v křovinách u břehu daleko od kempu a na anakondu, známého velkého škrtiče, narazíte ve většině případů jen v džungli.

Odpoledne vás indiánský průvodce vezme do blízké indiánské vesnice. Svět, ve kterém žijí, je pro nás naprosto nevšední. Svým mírumilovných přístupem a oddaností k přírodě žijí takto po staletí. Ženy se starají o děti a práce „v domácnosti“, muži loví, zabezpečují potravu. Když přijedete do vesnice, první, co vás okouzlí, jsou nádherné indiánské děti. Nejsou vůbec otravné, jsou jen zvědavé, kdo se na ně přijel podívat, některé si kvůli návštěvě i vezmou oblečení, o kterém si myslí, že jim bude slušet. Za chvíli potkáte i jejich matky, většinou mají v náručí malé batole... Když se jich zeptáte, kolik jim je let, skoro všechny odpoví, že jim je dvacet. Nechtějí ze sebe dělat mladší, jen jim čísla nic neříkají. Mají většinou hodně dětí, neznají antikoncepci a jistě by ji ani nepřijaly. Když jim zemře dítě, což se bohužel díky špatným podmínkám děje docela často, mlčky je odnesou do lesa. Vrací je přírodě, která je zplodila. Jestli si chcete odvézt nějaký suvenýr na památku, rádi vám nabídnou ručně pletené ošatky, mísy, talismany proti zlým duchům. Jejich otevřené domy, hamaky, ve kterých spí, všudypřítomný chaos… (ale ne smrad a špína)…  I když dost dobře nepochopíte, jak takto mohou žít, přirostou vám k srdci svou čistotou a bezprostředností.

Druhý den, po úžasné noci v kempu na Orinoku, se letadlem přesunete do nádherné oblasti Národního parku Canaima. Nachází se v jižní části Venezuely a patří mezi nejstarší geologické oblasti na planetě. Je to jedno z nejpozoruhodnějších míst. Krajinu tvoří savany, řeky a pralesy, magické a tajemné stolové hory Tepuys s úchvatnými vodopády. Pokud máte při výletu štěstí na počasí, uvidíte nejvyšší vodopád na světě Salto Angel, měřící jeden kilometr. Pokud je nízká oblačnost nebo fouká silný vítr, malé letadlo bohužel nemůže zalétnout do průsmyku, odkud je vodopád dobře vidět. Stolové hory jsou opravdu majestátní a magické. Místní indiáni kmene Pemon, kteří zde žijí v malých komunitách dodnes, věří, že hory střeží bezhlaví démoni velkého vzrůstu. Mají před tímto místem bezmeznou úctu, a pokud mohou, horám se vyhýbají. Po přistání na malém letišti přímo u vchodu do Národního parku Canaima pojedete loďkou přes lagunu a projdete pěšky část tohoto parku. Podle stavu vody, která přitéká ze stolových hor, budete mít možnost si nejen z blízka prohlédnout dva obří vodopády El Sapo a El Hacha, ale také projít cestu, která je vytesána přímo za masou padající vody. Sice máte pocit, jako byste procházeli studenou sprchou, ale je to jedinečný zážitek.

Pokud vás takovéto dobrodružství láká, pak je dobré si výlet zajistit na místě co nejdříve. Místní cestovní kanceláře disponují malým množstvím letadel, proto se vám může stát, že když se rozhodnete později, nebude již pro vaší cestu v letadle volné místo.

Na Isla Margaritu se dostanete s cestovní kanceláří EximTours.

Více na www.eximtours.cz

Reklama