maori.jpg

Foto: Se souhlasem Oriini Kaipara

Sedmatřicetiletá moderátorka Newshubu (novozélandská multiplatformní zpravodajská služba; pozn. redakce) dosáhla svých vlastních celoživotních snů a v roce 2019 se zapsala se do historie jako první žena na světě, která se objevila v mainstreamových televizních zprávách, a přitom měla na sobě moko kauae – tradiční tetování na bradě, které běžně nosí maorské ženy.

A historii Oriini Kaipara přepisuje znovu. V roce 2021 se stala první osobou, která moderuje zpravodajskou relaci, a přitom hrdě nosí svůj kulturní znak. Kaipara se nechala tetovat v roce 2017 poté, co obdržela výsledky testu DNA, které prokázaly, že je 100% Maorka. Novinářka se objevila jako moderátorka na Newshub Live v časech 11:30 a 16:30. Ale během posledního prosincového týdne byla požádána, aby zastoupila moderátory zpráv v 18:00, Samanthu Hayes a Mikea McRobertse.

„Hluboko v mé mysli proudí myšlenky o tom, že každý můj krok je jako proražení skleněného stropu. Je to pro nás jako pro Maori, ale také pro barevné lidi, nová půda. Ať už máme moko kauae nebo ne,“ říká moderátorka dle serveru My Modern Met.
 
Vidět Kaiparu v takové pozici bylo inspirací pro mnoho lidí maorského původu. Kaipara doufá, že její vlastní úspěch může inspirovat ostatní, aby si šli za svými sny a přijali svou kulturu, ne ji skrývali. „Chvílemi jsem si uvědomovala, že je to mnohem víc než pouhé čtení zpráv nebo psaní příběhů, na kterých nám všem záleží," říká. „Je to také velká výhra nejen pro tuto generaci, ale pro dalších 10 generací. Nenechte se ničím brzdit, identitou ani vaší kulturou. Ve skutečnosti byste to měli využít jako svou sílu, abyste byli větší a dělali skvělé věci.“

Zdroje: Instagram Oriini Kaipara, my Modern Met, CNN