Pokud uvažujete o výměně starých oken za nová, třeba plastová okna, seznamte se také s možnostmi, které nabízí moderní trendy stínění. Originální řešení si totiž můžete dopřát jak v novostavbě, tak v paneláku. Na moderní trendy stínící techniky jsme se zeptali Jiřího Červinky, manažera stínění tradičního českého výrobce oken značky OTHERM.

Chystám se na výměnu oken v bytě, ale k plastovým oknům nabídli jen klasické vnitřní žaluzie. Je to opravdu jediné řešení?
J. Červinka:
V bytových domech je s ohledem na celkový vnější vzhled domu vnitřní stínění tím nejvhodnějším řešením. Klasické vnitřní horizontální žaluzie z hliníkových lamel jsou oblíbené, mají spolehlivou funkčnost, snadnou údržbu a jsou cenově přijatelné řešení. Ale rozhodně to není jediná možnost. A půjdeme-li do detailu, pak ani zmíněné vnitřní žaluzie nemusí být jen z klasických barevných lamel a i plastové okno mohou zajímavě oživit.

OTHERM

Z čeho tedy mohu u vnitřních žaluzií kromě barvy lamel vybírat?
J. Červinka:
Zajímavým řešením vnitřních žaluzií upevněných přímo na rám okna jsou například vnitřní žaluzie s 3D efektem. Lamely jsou speciálně tvarovány nebo opatřeny průstřihy a při zatažení poskytují na okně zajímavé vizuální efekty. Další možností jsou lamely v šířkách 25 nebo 35 mm opatřené vzorem, který vytvoří v interiéru velmi působivou dekoraci. Novinkou jsou pak vnitřní žaluzie, které je možné při otevření nastavit tak, aby mezi lamelami byl větší průhled tak, že dvě sousední lamely se spojí k sobě.

Tyto žaluzie jsou montovány přímo na okno, je tedy lepší si je pořídit již přímo s novými okny?
J. Červinka:
Řešit stínění současně s okny je lepší varianta, žaluzie se fixují do zasklívací lišty, je to sice jednoduché, ale nechat si je odborně namontovat je přeci jenom jistota. Žaluzie ale můžete fixovat i do stropu před oknem nebo do stěny nad oknem. Populární byly vertikální látkové žaluzie, ale ty mohou bránit účinnému vytápění místnosti. Zajímavý a neotřelý vzhled a doladění místnosti spíše poskytnou dřevěné žaluzie montované před okno. Můžete si je pořídit i s ozdobným svislým páskem, který evokuje tzv. „koloniální styl“.

OTHERM

Hovoříme stále o žaluziích, jsou i nějaké další možnosti?
J. Červinka:
Určitě ano a velice pestré možnosti, a to doslova, protože designových variant je nepřeberné množství. Velice populární jsou v současnosti plisé. To je vodorovně skládaná textilie, která umožňuje zakrytí okna, asi není třeba zdůrazňovat, že barevných a designových variant je velké množství. Ovládat je možné plisé opět pomocí řetízků či lanek, ale také pomocí madla, které umožňuje zakrýt třeba jen dolní část oken a chrání tak pohledům z ulice. Dá se upevnit do zasklívací lišty, na rám okna i před okno.  Výhodou je možnost stahování na obě strany a tak nastavení ideální polohy stínění na okně dle potřeb.

V nabídce je ale také „dvojité plisé“, to jsou spojené dva pruhy látky se vzduchovými mezerami a při roztažení tak zboku vidíte něco jako „včelí plást“. Toto řešení poskytuje vedle stínění také lepší ochranu před venkovním hlukem a v horkých dnech do určité míry i tepelnou ochranu.

Žaluzie a plisé se hodí i do kombinace se záclonami, ale co když záclony v bytě nechci.  Jaké jsou další možnosti?
J. Červinka:
Pro řešení do interiérů bez záclon jsou určeny třeba zajímavé tzv. střídavé rolety nebo římské rolety.

OTHERM

Rolety si pamatuji od své babičky, ale moc „parádní“ řešení to tedy nebylo.
J. Červinka:
S roletami z minulosti mají společný princip, moderní rolety pomohou vytvořit velice působivý prvek v interiéru. Stále žádanější jsou tzv. střídavé rolety. To jsou průhledné a neprůhledné pruhy látky spojené v horizontálním směru. Nejenom, že si je můžete vytáhnout podle toho, jak potřebujete okno zastínit, ale pruhy textilie umožňují plynule si regulovat osvětlení v interiéru. Volit si můžete šířku pruhů a samozřejmě design. Ideálně nahradí záclonu a kombinují možnost „naklápění“ žaluzií s roletou. Výrobky montované před okna, více pocitově „zateplí“ a sjednotí interiér, protože kryjí nejen sklo ale i rámy oken a vytváří tak kompaktní plochu.

Náhradou závěsu nebo naopak jako zajímavou kombinaci k závěsům je tzv. římská roleta. To je stínící prvek, který má ale snad nejširší množství designových řešení a vysloveně umí proměnit interiér. Poskytuje variabilní řešení také z hlediska typu skládání, zajímavě vypadá nejen, když je okno zatažené, ale i když je římská roleta úplně nebo částečně složená.

Díky modernímu stínění si třeba i v panelovém domě s bílými plastovými okny můžete vytvořit stylový a velmi originální interiér.

OTHERM

Trochu bych se bála, že látkové plisé a rolety jsou „lapačem prachu“. Jak je to s jejich údržbou?
J. Červinka:
  Všechny rolety a plisé mají ochranu proti usedání prachu a nečistot. Některé jsou opatřeny také teflonovou vrstvou, aby nenasákly vodu. Obvykle stačí lehké přejetí vysavačem případně antistatickou štětkou. Při větším znečištění je možné římské rolety i plisé jednoduše uvolnit z okna šetrně vyprat a usušit. Ženy se při praní záclon a závěsů obávají, jaký bude výsledek, pokud ale postupují podle návodu od výrobce, nejsou obavy na místě. Jak plisé, tak římské rolety i další prvky mají trvanlivou úpravu tvaru.

Jaké jsou budoucí trendy stínění?
J. Červinka:
Nabídka se samozřejmě neustále rozšiřuje o nové materiály, dekory. V poslední době jsou ale stále žádanější elektrické pohony stínící techniky. Prakticky všechny prvky, o kterých jsme hovořili, můžete mít také na baterii a ovládat si je z pohodlí pohovky.

Děkujeme za rozhovor a přejeme značce OTHERM mnoho spokojených zákazníků.

  • Více informací najdete na těchto webových stránkách: www.otherm.cz
Reklama