Když někdo přijde s originálním nápadem na fotku, může si být jistý, že ho vzápětí začnou realizovat zástupy lidí. Z toho, co bylo původně originální a neotřelé, se tak snadno stane klišé.

Tedy v tomto případě takzvané fotoklišé. Na fotoklišé není v globálu vlastně nic špatně. Problém nastává ve chvíli, kdy se vám na zdi sociálních sítích objevuje jedna fotografie na stejném místě a se stejnou stylizací za druhou. Přičemž jedinou odlišností jsou pouze osoby na ní zachycené. To už je trochu nuda a taky trochu vykrádání nápadů druhých. Ale budiž. Horší jsou ovšem fotky, které by měly zůstat jen mezi členy rodiny, a rozhodně by se neměly šířit na sociálních sítích.

Těhotenské a novorozenecké fotky
Na tom, že si chce žena udělat vzpomínku na období, kdy byla těhotná, není nic špatného. Co je ovšem horší je časté provedení takových fotek. Těhotenské snímky se dají udělat i vkusně. Obraz, kdy stojí vepředu od pasu nahoru nahá žena, která si drží poprsí, a zezadu jí objímá od pasu nahoru nahý muž s rukama na těhotenském břiše, v mnoha případech nepůsobí moc esteticky.

Někdy to bývá i naopak, žena si drží břicho a muž jí zakrývá poprsí. A když se k tomu navíc přidá mužova chlupatá hruď s pivním pupíkem… Pokud se vám takové fotografie líbí, klidně si je nechte dělat, není na tom nic špatného, ale zveřejňování mezi široký okruh vašich přátel raději zvažte.

tehotna.jpg

Velmi podobné jsou i snímky těsně po narození dítěte. Místo těhotenského pupíku je na fotce pomačkané miminko. A všichni tři účastníci focení, tedy dítě, matka a otec opět bývají nazí. Svými těly se na sebe lepí, aby nebylo vidět nic, co nechtějí, ale i tak je toho vidět víc, než by chtěl cizí člověk.

Cestovatelské
Velmi rozšířenou skupinu tvoří fotky spadající do kategorie cestovatelské a do podkategorie dotýkací. Spočívají v tom, že člověk si stoupne v takové vzdálenosti od památky, aby to na obrazovce foťáku vypadalo, že se jí dotýká, nebo že ji podpírá nebo drží. Nejčastěji se tyto fotky realizují u šikmé věže v Pise, u Eiffelovy věže nebo Washingtonova monumentu. Za snímky často stojí velké úsilí. Než najdete tu správnou vzdálenost, postavení, polohu rukou apod. může to trvat i několik desítek minut. A výsledek? Jedno velké fotoklišé.

pisa.jpg

Ve stylu Beatles
Fotografie členů kapely The Beatles, kteří jdou po přechodu u nahrávacího studia Abbey Road, patří k těm nejslavnějším na světě. A tak je každý den přesně tento přechod v obležení nadšených turistů, fanoušků i nefanoušků. Bílé pruhy na zemi jdou doslova na dračku a každý chce mít stejnou fotografii jako členové oblíbené kapely. 

abbey.jpg

Zamilované
Láska je sice intimní záležitostí daného páru, ale mnozí mají potřebu své štěstí prostřednictvím sociálních sítí vykřičet do světa. Nebudeme hodnotit, kde je skutečně pravda a zda nejsou zamilované fotky v mnoha případech jen podvrhem. Možná, že fotce předcházela velká hádka. Kdo ví, to nám její autoři samozřejmě nesdělí.

zamilovane.jpg

Často se opakuje v písku vyryté srdce s iniciálami dvou zamilovaných a také snímek, kdy žena v popředí jde vstříc třeba západu slunce. Z fotografa, druhého člena zamilované dvojice, je vidět jen ruka, která svírá tu ženinu. Romantika jako blázen. Ale v záplavě podobných fotek, které se dají dohledat třeba na Instagramu, taky pořádný kýč a klišé.

Brýlové
Doby, kdy jste mohly překvapit snímkem vašeho obličeje, který se odráží v kamarádčiných brýlích, už jsou také dávno pryč. Každý už je viděl několikrát, proto asi není důvod je neustále opakovat a vozit z každé dovolené.

bryle.jpg

Dětské
Děti představují pro své rodiče možnost, jak se fotograficky vyřádit dosyta. Jako malé většinou neodmlouvají a nechají se sebou dělat psí kusy. Potom mají fotoalba plná vzpomínek. Stejné vzpomínky v nich ovšem má i Anička od vedle a Pepíček ze sousedství. Jsou to buď naaranžovaná focení ve škole, kde jsou všechny děti postupně postavené ke stejným kulisám, nebo jde o domácí iniciativu rodičů. Potom vznikají fotky nahých batolat ve vaně, na nočníku, na záchodě. Nebo jak si čtou časopisy plné nahotinek.

dite.jpg

Vánoční
Kolem Vánoc se sociální sítě zaplaví naaranžovanými fotkami spokojených rodin u stromečku. Někteří to ovšem dokázali posunout na nový level. Využívají nabídky na focení v ateliérech. Sebe i děti obléknou do půjčených modelů a dělají spokojenou rodinu v půjčené kuchyni u půjčeného stromečku, který vypadá jako z královského paláce. Veškerý prostor kolem je naprosto přeplácaný nejrůznějšími vánočními dekoracemi, takže v místnosti není k hnutí.

vanoce.jpg

Latte art
Je super, že jste si daly kávu, ovšem nejsme si jisté, zda to někoho na sociálních sítích zajímá. Pokud ta káva nebyla třeba nejlepší ve vašem životě. Latte art dělají skoro v každé kavárně. I přesto si lidé své kávy neustále fotí a dávají na Instagram jako něco naprosto výjimečného.

latte.jpgFoto: Shutterstock

Čtěte také:

Reklama