646dd6a19c3f6blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Origami je činnost, která se předává z generace na generaci, a to navzdory obrovským technologickým pokrokům. Jak jsme si již řekli, slovo origami pochází z Japonska, ovšem origami nevzniklo v Japonsku, jak by si mnozí mohli myslet, nýbrž v Číně, a to v prvním či druhém století. Až později, někdy v průběhu šestého století, se rozšířilo do Japonska.

Z počátku bylo velmi málo papíru, a tak si mohli dovolit dělat origami jen bohatí. Japonci pro své origami našli užitečné účely. Například samuraj vyměňoval dary ve formě známé jako noshi. To byl papír složený s proužkem masa nebo sušené ryby. Bylo to považováno za šťastné znamení. Shinto šlechtici zase balili na svatbu sklenice saké či rýžového vína do motýlích forem, které byly složeny tak, aby reprezentovaly nevěstu a ženicha.

dffds.jpg
Foto: Shutterstock

Jakmile se stal papír lépe dostupným a méně nákladným, stalo se origami populárním uměním pro každého, bez ohledu na to, zda byl bohatý či chudý. Někteří Japonci mívají uložené i ty nejmenší kousky papíru a používají je pro skládání origami.

Po staletí nebyly pro skládání žádné písemné modely. Každá generace se naučila něco nového a předala to do další. Tato forma umění se stala součástí kulturního dědictví japonského lidu.

V roce 1797 byla zveřejněna kniha How to Fold 1000 Cranes (Jak složit 1000 jeřábů). Tato kniha obsahovala první písemný soubor instrukcí origami, které říkaly, jak složit jeřába. Jeřáb je v Japonsku považován za posvátného ptáka. Japonským pořekadlem bylo, že když osoba složí 1000 jeřábů, mělo by jí být splněno jedno přání. Origami jeřáb se stal nakonec globálním symbolem míru.

Origami se stalo velmi populární formou umění a později se rozšířilo do celého světa. Mistry ve skládání z papíru dnes můžeme najít všude. Jedním z nich je také Akira Yoshizawa z Japonska. Je považován za „otce moderních origami“. Také vyvinul sadu symbolů a pojmů, které se používají v písemných pokynech origami po celém světě.

Při skládání origami se nepoužívají nůžky ani lepidlo. Stříhání a lepení papíru je nazýváno kirigami, jedná se ovšem o jiný druh japonského papírového umění. Je složeno ze slov „kiru“, což znamená „stříhat“ a „gami“, jak už bylo zmíněno, znamená „papír“.

Origami se dá skládat z jakéhokoliv papíru, který se dá dobře ohýbat. Ze čtvrtky to tedy půjde těžko. Stejně tak z ubrousku, který je zase moc měkký. Na tvorbu origami už se dnes prodávají i speciální papíry, které mají pro tvorbu tohoto umění perfektní vlastnosti. Origami papír váží o něco méně než kopírovací papír, takže je vhodný pro širší spektrum modelů. Obyčejný papír je vhodný spíše pro lehčí modely, jako je například jeřáb.

Tradiční origami papír, který se používá v Japonsku, se nazývá washi. Je používán v mnoha tradičních umění. Je běžně vyráběn z vláken stromu gampi, keře mitsumata nebo z morušového papíru, ale také může být z bambusu, rýže či pšenice. Pro výrobu origami jsou populární také papírové bankovky z různých zemí. Výtvory z nich složené se nazývají se Dollar Origami, Orikane či Money Origami.

shutterstock-2009512715.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje: Origami Instructions, The Spruce Crafts, Origami Way, Origami Quide, Love Paper, Wikipedia/One thousand origami cranes

Reklama