Nejednou se mi stalo, že ke mně po vystoupení přišel nějaký spokojený divák a s významným odleskem v očích pronesl něco jako: „Váš partner se ale má, že mu můžete tančit doma...“ a pohled, který následoval, jako by očekával moji rozzářenou reakci a popis našeho spokojeného intimního života protkaného orientální erotikou... Několikrát jsme na toto téma vedly debatu s ostatními tanečnicemi a téměř všechny se shodují na tom, že start taneční kariéry jejich intimní život s partnerem nijak obzvlášť pozitivně neovlivnil. Zkrátka, většina erotických snů českých mužů neobsahuje jejich partnerku orientálně tančící ve třpytivém kostýmu...(Snad jen, pokud by byla nahá. :))

Jak je to tedy s českými ženami a muži a jejich pohledy na orientální tanec?

Obliba kurzů orientálního tance již několik let prudce stoupá. V Čechách se v nějaké konkrétní formě objevil tento tanec až po revoluci, první velké školy vznikaly v druhé pol. 90. let a od té doby se řady návštěvnic orientálních kurzů stále rozšiřují. Bohužel, jak už to tak bývá, velká poptávka s sebou nese i plno žhavých dobrovolníků rychle se ujímajících ji pokrýt, takže za posledních 5 až 7 let vzniklo nespočet různorodých škol nabízejících všemožné podoby orientálního tance, dost často nemožné kvality. Jedno ale jako by měly školy společné, nabízejí ženám kromě zázračných zdravotních účinků (které jsem rozebírala v minulém článku) relaxaci, objevení sebe sama a zaručený úspěch doma u partnera. A jedna z dalších věcí, které mají všechny kurzy společné, je že až na výjimky, a to bez ohledu na kvalitu tance, této aktivitě ženy absolutně propadnou, relaxují, najdou sebe sama a své nové já prezentují doma s takovým nadšením, že většina mužů stejně odejde na pivo...

Dle mých zkušeností je orientální tanec v Čechách spíše zábavou pro ženy než pro muže. České ženy tomuto koníčku propadají tak vášnivě a v takovém měřítku, že to nutí k zamyšlení. Co na tom tanci vlastně je?

Pokud pomineme stránku tělesnou, již rozebranou, zůstává nám radost z tance a tanec jako takový. Mými kurzy prošlo již mnoho žen, některé šikovnější, některé méně, některé vůbec, ale snad všechny odchodily minimálně jeden kurz, drtivá většina pokračovala dál a nemalá část chodila na kurzy i několik let. Tanec je zkrátka pohltil. Nabízí totiž naprosto ojedinělý způsob trávení volného času a pohyb založený na jiném principu, a to vše v okruhu žen, které stejně jako vy objevují své tělo, naslouchají hudbě a dobře se baví. Možná je to prostě jen tím, že se ženy mohou hýbat relativně svobodně v příjemném nestresujícím prostředí, kde od nich nikdo neočekává soutěžní výkony... Možná se jen jdou rozhýbat po práci s kamarádkou, nebo navazují bližší vztah s pubertální dcerou... Možná je to pro někoho cesta, jak si na mateřské nebo po přechodu dokázat, že jeho tělo ještě není odepsané a neatraktivní... Možná jde jen o to, že téměř všechny ženy rády tančí, na polku nemají náladu a na latinskoamerické tance zase chlapa... A možná je to všechno dohromady.

Zkrátka a dobře, orientální tanec očividně nabízí české ženě možnost tělesného a emotivního vyjádření, které jí v české kultuře chybí. To vše v prostředí, které ji v dnešní době, která urputně bojuje za vychrtlá těla bez celulitidy, připomíná, že být ženou není trest, ale výhoda, a že to má i svá kouzla, na která se dá přijít. Třeba to nezabere na partnera doma, ale na sebevědomí tančící ženy stoprocentně ano. Navíc mi přijde, že český národ a hlavně čeští muži neumí své ženy chválit a hýčkat, někdy mám pocit, že společnost od většiny žen očekává, že nemůžeme být krásné a spokojené, že se máme shrbit, svěsit hlavu, zaplout do davu a hlavně nevyčnívat. Orientální tanec je pak možnou cestou, jak v sobě najít znova přirozenou krásu a lásku ke svému tělu, jak se narovnat a hrdě z davu vyplout, jak všem ukázat, že i české ženy umí být krásné a šarmantní.

Pokud máte tedy pocit, že to je přesně to, co hledáte, pak je orientální tanec ta pravá cesta pro vás. Běžte a zapište se na nejbližší kurz, pokud se vám bude zdát, že nenacházíte, co jste hledaly, běžte se podívat jinam a hledejte takovou lektorku, u které budete spokojené.

A pokud vás zajímá, jak vlastně tanec může vypadat, jaké jsou jeho formy, jaké jsou české profesionální tanečnice, neváhejte a navštivte tento víkend druhý ročník Květnového festivalu orientálního tance! Uvidíte naprosto unikátní přehlídku českých tanečnic a hudebníků, vystoupí na 40 účinkujících z celé republiky, nebude chybět ani arabská kuchyně, workshopy s tanečnicemi, bazar, diskotéka, tombola a mnoho dalšího.

Informace na http://festival.atiya.cz                                                                      

Reklama