Pokud byste pátrali v médiích po nějakých informacích vypovídajících o břišním tanci, pravděpodobně narazíte nejdříve na okruh témat týkajících se ženského těla, vlivu tance na něj a na ženinu psychiku, a záhy na popisované zázračné až čarovně všemohoucí účinky břišního tance. Jaký má tedy tento tanec opravdový vliv na ženské tělo?
Je nutné brát v potaz, že ne všechny kurzy tance, se kterými se setkáte, budou vedeny lektorkou, která něco ví nejen o tanci, ale i o fyziologii ženského těla. Lektorku, která bude mít alespoň základní znalosti techniky výuky pohybových dovedností a sama nějaké teoretické, ale i praktické zkušenosti s tancem a jeho výukou. (Za dostatečnou zkušenost bych ovšem nepovažovala to, že ve čtyřech letech navštěvovala hodiny tanečků pro děti a v pubertě ji táta vodil k muzice. Taktéž bych nebrala jako bezpečný takový kurz, jehož lektorka by překypovala abnormální a nadpozemskou láskou ke svému tělu a technika meditací by byla na jejích hodinách přednější než technika tance.) Výběr dobré lektorky je totiž určující pro to, jak s vaším tělem bude pracováno, tudíž i na to, jak pozitivní vlivy bude mít tanec na váš organismus.
Pokud se vám podaří vybrat opravdu kvalitní tanečnici a pedagožku, počítejte s tím, že se vaše tělo a váš přístup k němu od základu změní. Při tomto tanci zapojujete svalové skupiny, které jste doposud nepoužívaly a komunikace mezi vaším mozkem a částmi těla se značně změní. Jde o pohybovou aktivitu plnou protikladů a paradoxů. Na pohyb se musíte maximálně soustředit, poslouchat, co vám říká vaše tělo, a přitom musíte být stále uvolněné. Základní postoj u tance vychází z přirozených potřeb těla ke snadnějšímu pohybu, přitom vám dá ze začátku více práce než ty nejhorší prvky z hodin běžného tělocviku dohromady.
Ovšem tento tanec není všelék!
Za prvé nejde o aerobní pohyb. Samozřejmě, že hodiny mohou být velice namáhavé, ale až na výjimky se nezapotíte v tom pravém slova smyslu. Práce s určitými svalovými skupinami vede k vytvarování postavy, ale bez změny jídelníčku či bez přidání další pohybové aktivity nemůžete čekat nějakou výraznější ztrátu kil.
Za druhé tancem nevyléčíte dlouhodobé zdravotní problémy vzniklé chronickými či zánětlivými onemocněními, komplikovanější formy neplodnosti či jiné vážné zdravotní problémy nepsychosomatického původu.
Za třetí, jako u každého pohybu, i zde platí, že jednou týdně není dost! Samozřejmě je to lepší než nic, ale pokud čekáte od tance zázraky, musíte chodit na hodiny častěji, nebo počítat s tím, že všechno chce svůj čas.
Za čtvrté nesouhlasím s tím, že orientální tanec je ideálním řešením pro ženy všech věkových a váhových kategorií. Každý zná nejlépe své tělo a ví, co od něj může čekat. Každá lektorka se na svých kurzech zaměřuje na něco jiného, má jiné tempo a kurzy různých pokročilostí. Nejednou se stalo, že mi do již běžících kurzů pro pokročilé vtrhla korpulentní postarší dáma, která třicet let nebyla zvyklá se hýbat a divila se, že hodinu nestíhá, když v časopise psali, že je to ideální pro všechny... Pokud cítíte, že by zrovna vaše tělo možná potřebovalo pomalejší nebo opatrnější přístup, nebo jste těhotná, poraďte se s lektorkou předem, jaké pohyby a v jakém množství vám budou nejlépe vyhovovat.
Samozřejmě pokud víte, co jak od svého těla, tak i od tance chcete, nechcete změnu do zítřka (jak je dnes pod vlivem všemožných reklam zvykem...), jste otevřená všem cestám a nasloucháte svému tělu, je tato pohybová aktivita ideální formou, jak si ze svého těla udělat svou nejlepší kamarádku a jak mu znova přijít na chuť. Je to ideální cesta, jak se naučit s tělem zacházet a skrze něj nechat proudit emoce. Nezbytné je ale také mít cit k tanci a k hudbě, mít chuť dát si pořádně do těla a počítat s tím, že nic není zadarmo, a i když je orientální tanec exotický, není pro líné lidi!
V příštím článku se budu mimo jiné věnovat tomu, proč je orientální tanec v Čechách tak oblíbený, co na něj říkají čeští muži a jaké jsou české „orientální“ tanečnice.
Více na www.atiya.cz.
Nový komentář
Komentáře
Valošková Hana: To je škoda (zejména pro něj
), pokud máš v kyčli nějaký problém, pak bys měla být v lékařské péči. Pokud jsi zdráva, pak jsi asi narazila na kurz příliš pokročilý a nebo špatnou lektorku. Osobně chodím k Muně (Muna Al-Muchantaf, www.muna.cz) a ta klade velký důraz na správné pohyby a jejich opatrný nácvik - takových lektorek určitě víc, ale nejsou to zdaleka všechny. Pokud měl kdokoliv, jakýkoliv problém, vždy to byla připravená řešit. A vždycky nám poradila dobře.
Myslím, že kyždá si musí najít svou lektorku a tempo které vyhovuje
. Tanec bych doporučila těm, které se nevybraly jinou pohybovou aktivitu. Fitko mi přijde částečně nudné a částečně příliš rychlé (spining versus aerobik), ve skupinových sportech strádám psychicky (vadí mi že kazím hru) a do bazénu mě nepustí pleť atopika.
Opravdu se vyplatí začít začátečnickým kurzem. Dokonce po několika semestrech, kdy už jsem si myslela jak jsem vytrénovaná, daly harémové tance pořádně zabrat mým stehením svalům.
Byla jsem jen jednou a
bylo to fajn , ale pak jsem 14 dní nemohla chodit pro velkou bolest kyčle
muž mi další tancování " zakázal"
batka: Tam jsem chodila a moc mě to tam nechytlo, teď chodím třetí rok do Centra orientálního tance a líbí se mi tam mnohem víc.
Kokoska:
http://www.studiomaya.eu/ostudiu.php
tady chodím já, je to super, sou tam moc příjemní lidi
Mám Dva kurzy za sebou,bylo to skvělé i když všechno to nešlo tak jak by to mělo,ale je to krása!!!
já jsem absolvovala jednu lekci, všichni tam byli veselí a hraví (pro gramatické rejpaly - byli tam i chlapi)jsem sice abnormální motovidlo ale šlo to, jenže jen do doby než začali tancovat v kruhu. Pak ti co mě byli nejblíže pomalu přestávali býti veselými a hravými.... tak už jsem tam nešla
Taky bych ráda tancovala, nevítě některá o možnosti v Brně kde je to dobré?