Oří nám hovínek, říkává se u nás. A sestřin přítel zavile trvá na tom, že mandarinka je mandarínek a okurka okurek. O amoletě a omeletě, což jsou podle slovníku obojí přípustné varianty, se zase vede vášnivá diskuse v Perlách Ženy-in. Paslova jsou přitom záležitostí jak krajovou a nářeční, tak rodinnou. A k některým dokonce zpětně vznikla úžasná vysvětlení jejich původu.

Čekuláda je revolucionář!
Tak například čekuláda se prý původně psala Che Culada a byl to kubánský revolucionář, který padl při obléhání kasáren Moncada. Byl černý jak kubánská třtina, a tak po něm Castro pojmenoval po vítězství revoluce jeden místní druh čokolády, který mu pomáhal přežít v těžkých lesních bojích.

Pozor na verlybu!
Verlyba obecná, latinsky verlybus verlybus, je prý verlybovitý bezobratlý, kterého poprvé popsal německý biolog Helmut Hordener v roce 1735. Tento živočich se vyskytuje takřka ve všech oblastech mírného pásma na obou polokoulích, ale je velmi vzácný. Je to obojživelník, vyhledává nádrže a vodní toky a bez vody nevydrží déle než týden. Nemá žádné kosti a připomíná láčkovce. Díky silné svalovině dokáže zaujímat prakticky libovolný tvar a pohybovat se i vzpřímeně. Svou kořist polyká v celku a pak ji tráví. Vzhledem ke své velikosti – až 4 metry – může zaútočit i na člověka. Dokáže také měnit barvu pokožky. Množí se pučením, a protože si ho nikdo moc nepůjčuje, hrozí mu vyhynutí, především díky intenzivnímu lovu – verlybí kůže je totiž velmi ceněná.

Žížeň a spol.
Některá paslova mají známé tvůrce – například J. D. Salinger je autorem přesmyčky karamádka, zatímco jistý papaláš jménem Zavadil zase vytrvale říkal zemedělství. Půvabným slůvkem je také žížeň. Podle odborníků to však není totéž co žízeň, neboť, jak pravil klasik, žízeň může být na ledacos, ale žížeň je jenom na pivo. Ž proniklo i do slůvka mražák. Písmenka naopak zmizela ze slova paralení, užívaného v některých oblastech místo klasičtějšího paralelní, a z krajového předvčírem.

Další zajímavá paslova jsou například bizardní, počta (pošta), počtář (polštář), rajsčata (rajčata), pernamentka, vzláštní nebo lojaalita.

Znáte a používáte také nějaká paslova nebo netypické tvary a rody slov? Nebo vám naopak některá neuvěřitelně pijou krev? A co myslíte, jsou správně rozinky nebo hrozinky? 

Reklama