Erotické sny se zdají snad každé ženě. Některé z nich se ale mohou pochlubit tím, že jejich noční vzrušení vyústí až v nefalšovaný orgasmus. Kdy a jak k němu dochází, a co na to sexuologové?

Pokud jste si myslela, že noční poluce je jen a pouze výsadou dospívajících mužů, jste na omylu. I ženy může ze spánku probudit takzvaný „mokrý sen“, aniž by se předtím musely jakkoli dotýkat svého těla. Jde pouze o hru myšlenek jejich mozku, který je spolehlivě dovede až na vrchol.

„Není jasné, kolika procent žen se to týká, ale některé si skutečně pamatují, že je z nějakého erotického snu probudil orgasmus,“ potvrzuje sexuoložka a psychoterapeutka MUDr. Hana Fifková. Kdy k tomu dochází, a které ženy jsou těmi šťastnými? „Z logiky věci vyplývá, že se to děje spíše těm ženám, které orgasmus v bdělém stavu prožívají nedostatečně nebo vůbec. Tělo si pak řekne o své ve spánku, a tak ženu probudí orgasmus,“ míní sexuoložka.

orga1.jpg

Podle odborníků na spánek k takovým snům dochází nejčastěji při takzvaném REM spánku, kdy je mozková aktivita nejsilnější. Ten se dostavuje v pravidelných 90minutových intervalech a zabere pětinu našeho celkového spánku. V této době pracuje nejen mozek, ale také fyziologická činnost těla je velmi intenzivní. Zrychluje se srdeční rytmus a prokrvují se pohlavní orgány. A to už je jen krok k rozkoši.

Podle studie amerického psychologa a biologa Alfreda Charlese Kinseyho z padesátých let minulého století má zkušenost s nočním orgasmem na 37 procent žen. Do této skupinky šťastných patří i devětadvacetiletá Michaela.

„Když mě ta obrovská vlna vzrušení a následného uvolnění probudila ze spánku poprvé, byla jsem dost zmatená. Nikdy jsem o ničem podobném, jako je orgasmus ve spánku u žen, neslyšela. Hned ráno jsem tak začala pátrat u svých kamarádek a jedna z nich mi skutečně potvrdila, že se to děje i jí. Od té doby, když to jednou za čas přijde, už si to užívám a po ničem nepátrám. Jen se usměju a spokojeně se převalím na druhý bok,“ svěřuje se.

Podobnou zkušenost má i pětatřicetiletá Žaneta: „Nedá se vypozorovat, kdy to přijde, bývá to jako blesk z čistého nebe. O to je pro mě ale každý můj noční orgasmus zajímavější. Že to není něco, co můžete mít na povel.“

Některé ženy ale tvrdí, že jim k podobné zkušenosti tu a tam dopomáhá, když si před spaním přečtou erotický román či intenzivně myslí na sex. Kdo ví, ale za zkoušku nic nedáte!

Čtěte také: