Ženský orgasmus má sice bohatou historii, ale když mu křesťanství přiškrtilo dech, jako by přestal existovat. Byly doby, kdy se ženy projevující jakoukoli rozkoš ze sexu považovaly za nemravná a sprostá individua, kterým se každý slušný mužský zdaleka vyhne. Ve starověku naopak. Ve starém Řecku byl orgasmus dokonce hojně používán k léčbě ženské hysterie.

Manžel ale musel vědět, jak na to. V těch dobách se však falešný ostych nenosil a v čem neporadil lékař, jistě ráda prozradila ukřičená manželka. Taková „pilulka“ byla jistě příjemnější než cokoli jiného. Že byste byla ráda řeckou hysterkou? A jak to, že orgasmus má takovou zklidňující moc?

Opijte se orgasmem

Je to totiž nejen vyvrcholení sexuálního aktu, ale dochází při něm k útlumu aktivity mozku, pocitu euforie, poruše vnímání a někdy i dalším projevům, jako jsou například svalové křeče nebo křik. Do mozku se vylučují látky s účinkem opiátů, které navozují slastné pocity, i kdybyste chvíli předtím přišla o práci. Po orgasmu následuje uvolnění a únava, obvykle je nutné si chvíli odpočinout. Způsoby vyvolání orgastické euforie jsou u žen velice rozmanité.

Sexuologové dokonce tvrdí, že na světě pravděpodobně neexistují dvě ženy, které by orgasmus prožívaly stejně a používaly k tomu stejné dráždění. Jediný univerzální návod, jak ho dosáhnout jinak než masturbací, je naučit to svého partnera. I kdyby měl před vámi desítky milenek, jste prostě individualita s jinými potřebami a jeho praxe nemusí (ale také může) být k ničemu. „Když je žena schopna dosáhnout orgasmu sama masturbací, je vyhráno. Má-li však zábrany sdělit partnerovi, co ji uspokojí, žádný doktor jí nepomůže, i kdyby se postavil na hlavu,“ říká pražský sexuolog Petr Weiss.

Cesta ke slasti

Odborníci (samozřejmě jsou to většinou muži, protože ti o nás, jako vždycky, vědí daleko víc než my samy) rozeznávají dva druhy ženských orgasmů, které se rozlišují podle toho, co je způsobilo. Při dráždění pochvy je to orgasmus poševní, stimulace klitorisu logicky vede k orgasmu klitoridálnímu. Orgasmus je většinou příjemný a my o něj stojíme, ale není dobré, když se z něj stane jediný cíl milování. Muži to bohužel vidí většinou jinak. Pro ně je orgasmus alfa omega sexu a málokterý se dokáže vžít do pocitů ženy.

A i když mu pracně vysvětlujete, že mazlení, něha, cit, vášeň a bůhvíco ještě má pro vás úplně stejnou hodnotu (ne-li větší) než těch pár slastných vteřin na závěr, kroutí hlavou a stejně vám nevěří. Už se vám stalo, že se vás při aktu některý z vašich milenců neustále vyptával, kdy už u vás konečně nastane TEN okamžik? A i kdyby to jinak bylo bez problémů, tak po takovém stresu a nátlaku se samozřejmě žádné Himaláje nebortily?

Když se totiž člověk strašně snaží, končívá to tím, že se veškeré vzrušení rozplyne jako vzácný plyn a je konec. Navíc si tak ani nevychutnáte příjemnou cestu, která k vrcholu vede. Dosáhnout orgasmu se ženy musí učit, to vám řekne každý sexuolog. Proto také málokterá začínající sedmnáctka má ze sexu stejné požitky jako zkušená třicítka. Jak tedy na to?

1. lekce orgasmu

Dobré je začít autoerotikou a zkoumáním vlastního těla. Někdy pomůže použít zrcátko, ve kterém si můžete své pohlavní ústrojí prohlédnout. Pro mnoho žen je to poprvé v životě, a i když jsou u toho zcela samy, stydí se. Stud je však největší zabiják orgasmu, takže tyhle nesmyslné pocity rychle překonejte. Během masturbace se můžete dotýkat okolí rodidel, klitorisu i zasouvat prst či více prstů do pochvy.

Je možné použít i různé sexuální pomůcky, ale pozor na zranění. Využívejte fantazii, představte si, co by vám bylo příjemné, a pak zkuste najít způsob, jakým to realizovat. Během prozkoumávání svého těla zjistíte, co se vám líbí a co ne. 

2. lekce orgasmu

Teď vás čeká společný nácvik s partnerem. Před tím si však uvědomte tři následující fakta:  A) Není potřeba dosáhnout orgasmu při každém milování. B) Orgasmu se nemusí dosáhnout pouze při souloži. C) Simultánní orgasmus obou partnerů je velmi řídký.

V této chvíli už víte, co vám dělá dobře, takže to teď naučíte JEHO. Partner, jestli není samolibý sobec, by se měl nechat vámi vést bez reptání. Nejprve je možné zkusit dráždění pouze hlazením či orálním způsobem, je možné střídat dráždění klitorisu a vagíny, nebo obě kombinovat. Nácvik by měl začínat vzájemným hlazením bez nutnosti souložit a hlavně bez tlaku na dosáhnutí orgasmu hned napoprvé. Důležité je vyvolat atmosféru, která oběma vyhovuje, ztlumit světlo a zvolit postupné odhalování.

3. lekce orgasmu

Nejlepší způsob, jak dosáhnout orgasmu při souloži, je přimět muže, aby napodoboval způsob, jakým vy masturbujete. Máte-li při tom nohy u sebe, je vhodné souložit v takové poloze, kdy je to možné, pokud naopak od sebe, hledejte polohu jinou. Jestli vás vzrušuje kombinace dráždění klitorisu a pochvy, je možné, aby vám po zasunutí penisu partner hladil klitoris rukou, nebo abyste si jej hladila sama. Některou ženu vzrušuje zasouvání penisu velmi pomalé a postupné, jinou zase rychlé a hluboké či jiná kombinace.

Kouzelné Géčko a ti další

Grafenbergův bod neboli G bod je erotogenní zóna ve vagíně. Leží na její přední stěně a je vzdálen asi 3-5 centimetrů od poševního vchodu. Stimulací tohoto bodu některé ženy dosáhnou orgasmu doprovázeného výronem tekutiny (ejakulace) připomínající sperma. Ta, která tyto schopnosti má, je podle sexuologů šťastná žena, protože její orgasmus je zřejmě nejsilnější ze všech možných. Mnohonásobný orgasmus zase přichází ve chvíli, kdy po dosažení prvního vrcholu nepocítíte uvolnění, ale další a další slast. Takových schopných je nás ale jen 13 %. Jestliže k nim nepatříte, nic se neděje, umíte zase třeba vynikající štrúdl.

Odstavec pro muže

Co mají ženy rády?

  • Žhavá špička - V klasické poloze se pán tvorstva nadzdvihne na rukách a proniká do pochvy jen konečkem penisu, který posléze zcela vytahuje ven. Tato metoda ho sice úplně nestimuluje, ale střídá-li ji se sérií hlubšího pronikání, bývá pro ženu velmi vzrušující.
  • Sladké návraty - Po každém vniknutí muž vytáhne penis co nejvíce ven. U žen to vyvolává vzrušení, protože se stimuluje velmi citlivý poševní vchod.
  • Pryč se strachem - Jestliže se žena příliš soustředí na to, aby uspokojila muže, nebo je nervózní z toho, že on „dře“ a jí to nejde tak rychle, jak by chtěla, zapomene prožívat své vlastní pocity. V té chvíli nastoupí milující a ohleduplný partner, aby ji ujistil, že nejde o cíl výkonu, ale o radost z momentálních pocitů.

Co se říká o orgasmu?

Až 8 % žen orgasmu nedosahuje nikdy, 17 % v menšině styků, 21 % dosahuje orgasmu asi v polovině styků, 28 % ve většině a 27 % vždy nebo téměř vždy.

Muži si nejsou jisti ženským orgasmem, rozlišit hraný od pravého nedokáže bezpečně 71 % pánů. Přitom polovinu otráví fakt, že to bylo jen předstírané. Alespoň jednou orgasmus ale kamuflovalo 35 % mužů.

Většina žen se vzruší spíše drážděním klitorisu či kombinovaně, kdy si při souloži partner pomáhá rukou. Přitom převládá mýtus, že orgasmus ženy dosažený penisem, tedy při souloži, je daleko víc než „povrchový“. Proto mnohým párům nestačí běžnější slast přes klitoris. Je to ale nesmysl.

Podle odborníků mají Češky stále velké zábrany mluvit o svých intimních prožitcích. Na západ od hranic jsou však daleko otevřenější a nešikovnému milenci své potřeby bez obalu vmetou do tváře. (Že by proto byly Češky mezi západními muži tak oblíbené?)

Dělá vám potíže hovořit se svým partnerem o vašich sexuálních potřebách? Stydíte se? Je pro vašeho partnera podmínkou „dobrého“ sexu i váš orgasmus? Dosahujete ho při každém milování?