Na dětském oddělení prostějovské nemocnice ordinoval ve čtvrtek večer lékař, který byl pod vlivem alkoholu. Informovala o tom prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

„Policisté lékaře vyzvali k provedení orientační zkoušky, s čímž souhlasil," řekla Nedělníková s tím, že zkouška byla pozitivní. Pro přesné zjištění hladiny alkoholu v krvi u lékaře se na jeho vlastní žádost provedlo lékařské vyšetření spojené s odběrem krve, muž totiž s původně naměřenou hodnotou nesouhlasil. Podle mluvčí to ovšem byla hodnota nižší než 1,28 promile.

„Lékař je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ se dále vyšetřuje," shrnula Nedělníková.

K českým lékařům, jejichž přehmaty v poslední době narůstají, se už bojí i cizinci, především Rakušané.

Ti se obávají zejména hospitalizace v českých nemocnicích, v případě nehody se proto snaží přednostně hledat pomoc v Rakousku. Pomoc se tím protahuje, píší páteční Lidové noviny

Deník uvádí případ rakouské důchodkyně, která zkolabovala v restauraci v Nových Hradech. Sanitka dorazila až po 120 minutách. Čeští záchranáři to vysvětlují tím, že pacientka nejprve volala do Rakouska, odkud hovor přepojovali do Česka. Jako další příklad uvádějí případ, kdy zranění při dopravní nehodě u Krumlova nechtěl do místní nemocnice, ale raději do vzdáleného rakouského Freistadtu.

Rakouská strana však tvrdí, že byl i problém v komunikaci mezi lékařem a Rakušany, jako tlumočník nakonec musel vypomoci řeholník z nedalekého kláštera. Ten ženu nakonec svým autem odvezl na hranice, kde ji předal rakouskému Červenému kříži, teprve oni ji napojili na dýchací přístroj a převezli do gmündské nemocnice vzdálené pouhých 17 km, přičemž Češi ji údajně chtěli vézt až do Českých Budějovic. Navíc po ní chtěli 50 euro.

Jaký trest by měli dostat lékaři, kteří ohrožují pacienty?