Kraj drsný, ale krásný, navíc pokud jste milovníci přírody nebo zimních sportů, tak si přijdete na své - Orava. Region na severozápadě Slovenska, jeho rozloha je 1 661 km2. Hornatý kousek země, kam třeba jezdí spousta příznivců horské turistiky ladit formu před náročnými expedicemi.

Ze severu jej svírá slovensko-polská hranice a pohoří Oravské Beskydy, z východu sem spadají Roháče (součást západních Tater), na západě jej pak uzavírá Malá a Velká Fatra, zatímco na jihu Chočské vrchy. Jak už naznačily zmíněné zeměpisné údaje, tento hornatý kraj svým návštěvníkům nabízí především čistý vzduch a zdravou a velmi krásnou přírodu. Ale ani s památkami nejsou pozadu – za návštěvu stojí třeba velkolepý Oravský hrad.

Oravský hrad – patří jednoznačně k výrazným dominantám kraje. Hrad se vypíná na vysokém skalním podloží ve výšce 112 metrů nad korytem řeky Oravy. Postavili jej už v roce 1267 a důkladnost této stavby pozorovateli napovídá, že hrad sloužil jako strážní místo, ale dlouho byl i správním sídlem. Stavba má tři části - stavitelé se museli vyrovnat s tvarem skály a zároveň jejich dílo muselo splňovat estetické i funkční nároky v době vzniku. Nejvyše položená a nejstarší je tzv. Citadela (zvaná také Horní Hrad). Střední část představuje Korvínův palác (dle Matěje Korvína, který jej dal vystavět) – zde se prolínají prvky gotické a renesanční. Komplex uzavírá Dolní palác. Oravský hrad má za sebou pohnutou historii a také období dlouhého chátrání. Z něj jej vytrhl až v roce 1868 tehdejší správce Edmund Zichy, který spolu s dalšími nadšenými ochránci přírodních památek založili jedno z prvních slovenských muzeí. Generálky se ale dočkal až v letech 1953–1968. Po dokončení se zde usídlilo Oravské muzeum. Prohlídky jsou možné po dohodě i mimo oficiální sezonu (květen–říjen), ale provedou vás jen v pracovní dny a pokud dáte dohromady početnější skupinku.

Ráj lyžařů – pokud rádi lyžujete, tak vám návštěvu Oravy musím doporučit. Tento kraj má totiž pro příznivce lyžování, běžkování a jiných sněžných radovánek ideální podmínky: hodně kopců a podle klimatických údajů patří k nejchladnějším místům na Slovensku. Zima je tu prostě dlouhá a sníh se tu drží nezřídka i v pozdních jarních měsících. Sjezdovek a vleků je tu dostatek, ceny příznivé. Ovšem ubytování je dobré si sjednat dopředu, a to i pokud se rozhodnete jet v jarních či letních měsících. Krásy Oravy jezdí obdivovat stále více návštěvníků, nadšených možnostmi pěší či vodní turistiky, líbí se tu i rybářům nebo myslivcům. A nesmím zapomenout ani na cyklisty.

Z přírodních zajímavostí bych ještě uvedla krásné Mojžíšovy prameny (Malá Fatra). Je to vlastně nepříliš velká skála, ze které vyvěrá mnoho překvapivě silných vodních pramenů. Za vidění stojí i Ostrá a Tupá skála, ke které se dostanete z Vyšného Kubína. Na první pohled vám tyhle dva mohutné skalní masivy oddělené hlubokým sedlem vyrazí dech. Z Tupé skály se vám otevře dokonalý výhled na skoro celou Dolní Oravu s hřebeny Oravské Magury, Malé Fatry a Roháčů.

Důležité info: www.orava.sk

www.oravaweb.sk  

Reklama