21. březen je Mezinárodním dnem pro odstranění rasismu.

Ve středu 21. března 2007 budou po celý den v sedmi městech České republiky (v Brně, Liberci, Praze, Olomouci, Ostravě, Strakonicích a Ústí nad Labem) dobrovolníci z neziskových organizací a škol rozdávat lidem informační letáky spolu s oranžovými stužkami, jež mají symbolizovat odmítnutí všech forem rasové diskriminace. Oranžovou stužku uzavírá večer 21. 3. 2007 Koncert proti rasismu v Praze (Gipsy.cz, MaleeDivy, Terne Čhave, Trombenik-klub Abaton, od 19.30, vstup volný).

Multikulturní centrum Praha a koalice občanských sdružení společně připravili u příležitosti Mezinárodního dne pro odstranění rasismu informační kampaň Oranžová stužka. Snahou organizátorů je upozornit především na projevy rasové diskriminace v ČR a její oběti.

Základní myšlenkou informační kampaně Oranžová stužka je nejen oživit veřejnou debatu o problematice odstranění rasismu ale také poskytnout informace o všech formách rasové diskriminace. Podle odborníků z řad neziskových organizaci mezi skupiny nejvíce ohrožené rasovou diskriminací v České republice patří Romové. V České republice se lze s rasovou diskriminací nejčastěji setkat v oblasti zaměstnání, bydlení, v přístupu ke vzdělání a v případech rasově motivovaného násilí a kriminality.

Kampaň zaštítili poslankyně Kateřina Jacques a veřejný ochránce práv pan Otakar Motejl.

Oranžová stužka je součástí Vládní kampaně na podporu rovných příležitostí pro všechny v ČR a kampaně proti rasismu - Projekt tolerance v roce 2006.

Další info na www.mkc.cz, www.diskriminace.cz, www.migraceonline.cz

Reklama