61716097e20d0or.jpg
Foto: Shutterstock

Šimpanz bonobo sexem žije

Nikoho asi nepřekvapí, že prvním z experimentátorů v oblasti kopulace je šimpanz bonobo, nejbližší příbuzný člověka. Sdílí s námi až 98,7 % DNA, takže má i mnoho společného. I on žije ve skupinách se silnými sociálními vazbami. Ve vztazích uvnitř nich hraje velkou roli pohlavní styk. S jeho pomocí se zdraví, řeší rozmíšky, usmiřují se, ale také s ním kupčí – poskytují ho výměnou za potravu. Znají třeba i francouzský polibek nebo vzájemnou masturbaci. Pohlavní styk, většinou v poloze břichem k sobě, mají až čtyřicetkrát za den. Ale tady je nutno dodat, že kvantita je na úkor kvality. Akt většinou netrvá déle než 25 vteřin.

Nebrání se ani orálnímu sexu. Ten je ale běžnou praktikou převážně mezi opičími dorostenci. Mládež jím vyplňuje volný čas.

Činí se i kaloní samice

U kterého zvířete budí provozování orálního sexu mnohem větší údiv, to je kaloň krátkonosý. Savec, který je příbuzným netopýrů (on sám netopýr není). Čínští vědci na tuhle kaloní libůstku přišli až v roce 2007, kdy studovali jejich sexuální chování. Dráždění ústy však neprovozují jako předehru, nýbrž přímo při kopulaci, při níž visí hlavou dolů.

Zatímco samec zezadu pevně objímá křídly samici a něžně ji kouše do krku, ona se stihne předklonit a jazykem dráždit jeho penis. Tomu se věnovala v průměru 19 vteřin, tedy jednu dvanáctinu celkové doby spojení. K překvapení přírodovědců nešlo ve sledované populaci kaloňů o nic výjimečného. Této praktice se oddávalo 14 z 20 párů.

„Protože je orální sex u kaloňů tak častý, dá se předpokládat, že pro ně má nějaký praktický význam. Prodloužení kopulace může například zvýšit šanci na úspěšné oplodnění. Antibakteriální a jiné látky obsažené ve slinách by zas mohly snižovat riziko přenosu pohlavních chorob. Uvidíme, zda další výzkum přinese důkazy, jež by podpořily některou z těchto hypotéz,“ vysvětlil Mgr. Jan Kolář, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Tlamu zapojují i další zvířata

Orálním sexem si občas zpestřují milostný život i jiné druhy zvířat, i když u nich nejde o nic pravidelného. Pozorován byl třeba u hyeny skvrnité, kozy domácí, ovce domácí, ovce aljašské, makaka medvědího, lva, geparda, orangutana nebo lemura katy. A ne vždy jde o praktiku mezi heterosexuálními partnery.

„Autoři jedné publikace zaznamenali orální sex i u dvojice samců medvěda hnědého, kteří žili v zajetí. Zde však může jít o abnormální chování vyvolané dlouhodobým pobytem v nepřirozených podmínkách,“ vysvětluje Jan Kolář.

Co se sexuálních radovánek v zajetí týče, nejsou ničím výjimečným. Takto návštěvníkům vyrazily dech například gorily v zoo v Bronxu v New Yorku.

Zdroj informací: Přírodovědci, Wikipedie, Mgr. Jan Kolář, Ph.D., National GeographicScience direct

Čtěte také:

Reklama