V sobotu večer zemřel ve věku 84 let slavný francouzský mim Marcel Marceau, nazývaný „Charlie Chaplin pantomimy". Jeden ze zakladatelů moderní pantomimy hrál v mnoha sólových výstupech a krátkých mimodramatech, ve kterých parafrázoval orientální i biblické příběhy a vyjadřoval se k základním otázkám bytí.

Jeho nejznámější postavou byl klaun Bip, jehož ztvárňoval od roku 1947.
Na jevišti čaroval svými obratnými tichými pohyby, postava klauna s bílým obličejem, v bílém obleku harlekýna, pruhovaný svetr a cylindr.

V 70. letech založil v Paříži Mezinárodní školu pantomimy. Několikrát vystupoval i v Československu, kde byl jeho přítelem mim Ladislav Fialka. Naposledy byl Marceau v Praze v roce 2003.

 

Prezident Nicolas Sarkozy v komuniké uvedl, že postavu Bipa milovali všichni Francouzi.

U nás na velkého mistra pantomimy vzpomíná řada současných umělců:


Mim Boris Hybner: „Opustil nás velký mistr. Svět ztratil největšího z pierotů 20. století.“

 

Vedoucí katedry nonverbálního a komediálního divadla na pražské HAMU: „Jeho technika, jak říkáme bílá pantomima, je trvalou součástí našich osnov. Na Marceauovi se naučíte úplně všechno. Od naší akademie dostal čestnou medaili, kterou jsme vyjádřili dík za jeho zásadní vliv. Ale cítili jsme, že už ho v Praze asi neuvidíme."

 

Choreograf, režisér, pedagog a také mim Ctibor Turba: „Normálně bych měl být ze smrti tak úžasného kumštýře smutný, ale já si myslím, že prožil úžasný a naprosto plný a uzavřený život. Marcel byl vynikající kumštýř. Byl mim, byl grafik, kreslíř a také byl trochu poetou. Zapomenut není a nebude, dokud bude vůle a dokud bude schopnost reinterpretovat jeho etudy."

 

Čeští mimové, například zesnulý Ladislav Fialka či současní Boris Hybner, Bolek Polívka, Martin Sochor mluví o tom, že od Marceaua se naučili mnohé z toho, co umějí.   


Slavné citáty:  

 

Ticho neznamená, že nezní hudba. Pantomima, stejně jako hudba, nezná hranice mezi státy či národy. A není to náhodou tak, že ty nejdojemnější i nejzásadnější okamžiky našich životů se odehrávají beze slov. K tomu, aby člověk vyjádřil, co má na srdci, nejsou slova potřeba.

 

Pantomima, stejně jako hudba, nezná žádné hranice ani národnosti.  Jestli smích a slzy jsou charakteristické rysy lidskosti, tak všechny kultury jsou vtaženy do naší disciplíny.

Napodobit vítr znamená stát se bouří. Abyste napodobili rybu, vrhnete se do moře.

 

 Portrét Marcela Marceau:

 

 

 

 

Ukázka z filmu:

Reklama