Pokud nosíte brýle, přinášíme vám velmi zajímavý rozhovor na téma jak si správně vybrat brýle. Zajímáte se o novinky? Na co si musíte při výběru dát pozor? Na naše otázky odpovídala Mgr. Eliška Kudláčková, hlavní optometristka GrandOptical www.grandoptical.cz

Jaká jsou kritéria výběru brýlí?

Pominu-li estetiku a módu, pak je to velikost brýlového středu, šířka nosníku a délka stranic.

Na co si musíme při výběru brýlí dát pozor?

Právě na tato kritéria. Obruba je sice polotovar, který lze upravit přímo pro uživatele, ale má to také své limity. Je lepší obrubu definitivně přizpůsobit hned, dřív, než je uzavřená zakázka. Je třeba si uvědomit, že do té obruby ještě přijdou brýlové čočky, které je také potřeba vybrat tak, aby vypadaly dobře. Pokud bude obruba špatně vybraná, výsledný efekt může být až katastrofální, pokud se vše neřeší komplexně a najednou. Je také dobré dát na radu odborníka, ten to má přeci jen v oku.

S jakými mýty a nešvary se nejčastěji setkáváte u svých klientů, když si vybírají brýle?

Spíš jsou to mýty o zhoršování nebo zlepšování vady, jestliže bude či nebude klient nosit brýle.  Hodně lidí zanedbává doporučení mít dvoje brýle. Zvláštní je, že čím horší vada, tím méně zodpovědnosti. U obrub se jedná spíš o strach, že budou brýle příliš výrazné. A že třeba brýlemi budu vybočovat z řady. Lidé se pak uchylují k typu šedá myš. Já mám ráda brýle výrazné. Ale pravda je, že je to otázka vkusu každého jedince, do toho mu zase tolik zasahovat nemůžeme. Doporučit ano, ale nutit ne. Je dobré, pokud si lidé pořizují brýle třeba troje, mohou mít jedny univerzální nenápadné a pak se „vyřádit“. Boty přeci také nemám jen jedny.

Jaké jsou módní trendy v tvaru a barvách obrouček?

Trendy je zvětšování. A pak už je to na každém, jaký má styl nebo vkus. Černou nikdy nic nezkazíte, i když není černá jako černá. Někdy je lépe volit hodně tmavé barvy, které až hraničí s černou, ale brýle budou mít nádech, takže to bude třeba teplá černá. Tvary jsou hranaté i kulaté. Kulaté hlavně retro, hranaté techno. Moderní jsou i přírodní materiály, momentálně je to dřevo. Ale stále velmi populární je plast. Z kovových obrub buď jemné kovy, nebo masivní. Nic mezi. A hlavně musí mít zajímavý design. Ať už barvou nebo kombinací jemnosti a masivu. Pro sportovce jsou to zase obruby s karbonovým vláknem, pružné, odolné. Dnes si vybere každý dle svého přání a stylu.

Co když vybíráme brýle pro dítě? Je to v něčem specifické?

Pro děti je dnes obrovský výběr barevných obrub. Hlavně musí být odolné, což jsou buď brýle s karbonovým vláknem, nebo tzv. Grilamid. Hlavní jsou brýlové čočky – zásadně a vždy plastové! Je také dobré nechat dítěti trochu svobody a vlastní fantazie. Ale myslím, že to už dneska většinou problém není. Rodiče chápou, že dítě brýle nosit musí a bude je nosit pouze tehdy, budou-li se mu líbit. Pro menší děti jsou barevné brýle s dětskými motivy, 3D medvídky motivy z dětských filmů atd. Pro ty starší zase jednodušší v motivech, ale stále jsou hezky barevné. A pak je tu kategorie junior. No, to je složitý výběr. Někdy už zasahuje do kategorie dospělých. Je třeba vybírat s citem.

Jaký máte názor na „čtecí“ brýle, které se dají levně koupit u stánku nebo v drogerii?

Brýle jsou zdravotnická pomůcka a jako s takovou s ní nakládá odborník. Je třeba je zhotovovat dle přesných parametrů. Brýle z drogerie mohou splnit momentální potřebu, např. když si zapomenu svoje doma. Ale rozhodně nejsou vyráběny za účelem trvalého používání. Kupovat si „hotovky“ je stejné, jako kdybych si chtěla sama spravovat zuby.

Jak často by si měli lidé, kterým se zhoršuje zrak stárnutím, kontrolovat své dioptrie?

Kontrola zraku by měla proběhnout 1x ročně, nejpozději však 1x za 3 roky. A pak samozřejmě vždy, když mám pocit, že se mi zrak zhoršil. Může se jednat třeba o důsledek změny zdravotního stavu.

A co návštěva u očního lékaře a preventivní prohlídka očí – je důležité chodit pravidelně? Co může prohlídka odhalit kromě zhoršení zraku?

Kromě vlastních dioptrických hodnot může kontrola zraku odhalit různá onemocnění převážně sítnice, ale i rohovky a nakonec všech ostatních tkání oka. Nicméně může odhalit i jiná onemocnění celkového systému (celkový zdravotní stav). A nemusíte navštívit pouze lékaře. Optometrista je svojí profesí zaměřen na péči o dobrý zrak a musí umět zjistit zdravotní komplikaci. Pokud ji objeví, okamžitě vás k lékaři odešle.

nNa naše otázky odpovídala Mgr. Eliška Kudláčková, hlavní optometristka GrandOptical www.grandoptical.cz.

Děkujeme za rozhovor.

 

Více najdete na www.grandoptical.cz

Skvělá nabídka od Grand Optical: dubnová sleva 50% na jakékoliv brýlové čočky. Akce byla prodloužena do 11. 5. 2016.

f

logo

Čtěte také:

Reklama