Paní Žákovská je krejčová. Svoji aktivní dlouholetou kariéru sice před nedávnem skončila, ale to nebránilo tomu, abych ji požádala o rozhovor. Ptala jsem se na látky, vzory, barvy, střihy pro ženy s nesouměrnou postavou.

Jaké látky by měly ženy s nesouměrnou postavou vybírat?
Takové, které jsou splývavé – např. žerzej, viskózu, atp. Neznamená to ale, že se budu oblékat do „pytle“. Naopak, splývavá látka má vytvořit dojem, že jsou šaty (halenka) větší, tudíž postavou že je žena štíhlejší. Rozhodně nedoporučuji hedvábí – to je třeba vypasovat.

Co barvy?
Ať se plnoštíhlé ženy a ženy s nesouměrnou postavou rozhodně barev nebojí. Stačí, když si vyberou z chladnějších barev – letních a zimních. Ty totiž tzv. usazují. Pokud si boubelka (pozn. autorky dovolím si použít tento výraz vzhledem k tomu, že jste ho, vy čtenářky, samy používaly) vezme teplé barvy ze škály jarních a podzimních, ještě více „rozkvete“.

Myslím, že na střihu také hodně záleží....
To víte, že ano! Pokud má žena postavu typu hruška, je třeba zvolit střih písmene X. Tak doplníte hořejšek a postavu opticky vyvážíte. Pokud má žena větší poprsí, je naopak zvolit střih typu A, tzn. odvést pozornost od vršku dolů. Např. u sukně si pomůžeme dílama, což v praxi znamená např. šestidílnou sukni (v pase rozhodně neřasíme). Není důvod, aby se boubelka do šatů schovávala, proč taky! Důležité pravidlo je: podélné střihy, které postavu opticky prodlouží. Takže žádné kulaté límce, kulaté zakončení sak vepředu, kulaté výstřihy. Naopak vše do V, střih po diagonále (výstřih do V, zakončení středních předních dílů saka do obráceného V).

A co vzory? Nejsou boubelky ve výběru limitované?
Proč? Zimním typům sluší jakýkoliv geometrický vzor – svislé, šikmé, kostky (na špici postavené), různé cikcaky. Letním typům zase sluší jemnější přírodní vzory. I květinové – ale protáhlejší, ty, co jakoby visí.
Ženám nad padesát let doporučuji i puntíček, ale pozor, je třeba ho odsadit od obličeje pomocí jednobarevného límce, vložit paspulky do švů ... prostě rozbít puntíček a opticky ho ztvrdit. Bílý puntíček v modré je velmi elegantní.

A co kalhoty, jak to vidíte u žen s nesouměrnou postavou?
Každá žena potřebuje do svého šatníku kalhoty. Při řízení auta, při stěhovacích akcích – to jsou kalhoty určitě praktičtější než sukně. Zase je třeba ale dodržet pravidlo: PUKY a střih od boků rovně dolů. Jak jsem říkala, je třeba postavu opticky prodloužit, to puky stoprocentně splňují. Nepokoušejte se nosit zvonové kalhoty, proč - to si jistě čtenářky domyslí samy.

Ještě bych se ráda zeptala i na následující, odhlédneme od boubelek. Co radíte ženám s konfekční velikostí 36-38 s věkem kolem padesáti let?
Tak to jsou ty nejšťastnější ženy na světě. Mohou si dovolit absolutně všechno ... pokud dodrží svůj barevný typ. Mohou obléci i kalhoty bez puků, rovnou kostku, zdvižený límec, vypasované kabátky.

Pokud ženám nevyhovuje konfekce a rozhodnou se jít ke krejčové, můžete jim poradit, podle čeho poznají kvalitní krejčovou?
Než se žena vydá ke krejčové, měla by znát svůj barevný typ. A pak podle toho, co Vám bude švadlena doporučovat, poznáte, zda Vám nabízí látku, která Vám jde k pleti, vlasům, obličeji.
Neváhejte a požádejte o ukázku její práce. Já jsem byla ráda, když se zákaznice zajímaly. Na oblečení si všímejte švů, v našem řemesle se říká „rub šatů, duše švadleny“.
Pak si také všimněte, jak jsou našité kapsy, klopy (zda nejsou „vyblejskané“ od žehličky), dírky.
A pamatujte si, že až vyjdete v šatech do společnosti, měli by Vám lidé říct: „Tobě to ale sluší!“, a ne „Ty šaty jsou hezké!“. Proč? Protože šaty mají podtrhnout vaší osobnost!  

       
Reklama