Maminky malých dětí jistě znají problém s opruzeninami. I když se o pokožku miminka staráte, stejně se vám může velmi lehce stát, že na jeho pokožce vznikne opruzenina. Tím, jak je miminko v plence, vzniká díky tření, teplotě a styku s látkami, které dítě vylučuje velmi snadno. Takové místo je pak velmi citlivé, miminko může být i díky opruzenině podrážděné a plačtivé. 

Nyní, v letním období je díky vyšším teplotám riziko vniku opruzenin ještě vyšší – díky možnosti „zapaření“ pokožky v plence či vyššímu pocení miminka – pot se hromadí a zůstává v kožních záhybech, které má miminko třeba za krkem, podpaží, v loketních ohybech či ve tříslech, ale také v záhybech na stehýnkách. Všechny tyto záhyby zadržují pot, musíme je častěji kontrolovat a udržovat v čistotě. Opruzenina ale může vzniknout během několika hodin, může se vám stát, že ráno s miminkem vyrazíte na výlet a večer při koupání objevíte poraněnou pokožku s opruzeninou.

Jak se opruzeninám vyhnout?

baby

Kojenecká pokožka je velmi citlivá a vyžaduje speciální péči. Je třeba miminko přebalovat co nejčastěji, aby jeho pokožka nebyla dlouho ve vlhku či v kontaktu se stolicí. Jinak se mohou miminku objevit opruzeniny, které patří k nejčastějším obtížím kojeneckého věku.

Opruzeniny začínají jako lehce zarudlá místa, která jsou velmi citlivá a miminko dráždí a pálí. Vznikají především na zadečku, v kožních záhybech a na vnitřní straně stehen. Pokud se jejich ošetření zanedbá, mohou se vytvořit mokvající skvrny, kterými proniká do těla infekce.

Opruzeninám lze naštěstí velmi dobře předcházet. Je třeba dodržovat několik důležitých zásad:

  • Johnson Babymiminku dávejte jen ty plenky, které odpovídají jeho věku a velikosti, dokonale mu sedí, netlačí ho ani mu samovolně nesjíždějí
  • je rozumné investovat do kvalitních značkových plenek, které tvoří efekt suchého povrchu a odvádějí vlhkost dovnitř plenky
  • co nejčastěji miminko rozbalujme a nechme jeho pokožku větrat - miminko si svobodného pohybu velice rádo užívá: radostně kope nožičkama, protahuje si ručičky, a pokud mu zrovna nic jiného nechybí, blaženě si brouká a tváří se nadmíru spokojeně
  • dodržujme správnou techniku přebalování - pokožku nejprve důkladně očistíme od moče nebo stolice, a to nejlépe kvalitními dětskými textilními ubrousky (jen samotná voda nedokáže z pokožky odstranit tuky ze stolice, které pak podporují množení bakterií); u holčiček otírejme pokožku směrem zepředu dozadu; u chlapečků nezapomeňme očistit kromě konečníku a genitálu také kůži pod šourkem a pod penisem; dětskou pokožku vysoušejme jemně, zbytečně ji netřeme; po očištění použijeme vhodný speciální krém proti opruzeninám.

Náš tip:

Johnson BabySpeciální krém proti opruzeninám: JOHNSON’S® Baby krém proti opruzeninám

Okamžitá úleva pro velmi citlivou novorozeneckou pokožku již od prvního použití. Okamžitě chrání pokožku před příčinami podráždění a pomáhá obnovovat přirozenou kožní bariéru. Snadno se roztírá. Hypoalergenní.

Použití: Naneste tenkou vrstvu na dokonale čistou a suchou pokožku při každé výměně plenek.

Vyzkoušejte JOHNSON’S® Baby vlhčené ubrousky Extra Sensitive, vyvinuté pro citlivou pokožku novorozenců, hypoalergenní, neparfemované.

Reklama