Opruzeninám se u syna snažím vyhnout. Ne vždy to jde, ale když víte jak na to, není to tak těžké. Stačí dodržovat pár základních pravidel, myslet na prevenci a používat kvalitní přípravky určené speciálně pro děti.

Opruzeniny jsou pro mě strašákem již od té doby, kdy mě před nimi varovaly sestřičky v porodnici, které nám, novopečeným maminkám, neustále připomínaly: „vždycky musíte dítě pořádně osušit a pak při každém přebalování namazat“. A měly pravdu – už v porodnici některé maminky zjistily, že jakmile se dětské pokožce nevěnuje neustálá péče, má velmi rychle sklony k zarudnutí a tvorbě tzv. opruzenin.

Opruzeniny neboli plenková dermatitis vznikají u kojenců a batolat nejčastěji v místech kontaktu plenky s citlivou pokožkou dítěte. Rozvoj opruzenin urychluje kontakt pokožky a plenky s tělními tekutinami, v tomto případě nejčastěji potem, močí a stolicí. Opruzenina začíná v okolí genitálu a zadečku v místě, které pleny zakrývají. Nejprve se jedná o lehké zarudnutí, které postupuje přes sytě červenou, drobné pupínky a mokvání. Opruzeniny dítě nesvědí, ale bolí a pálí.  

Prevence opruzenin

  • Časté přebalování – dítě přebalujeme co možná nejčastěji, aby nezůstávalo delší dobu ve vlhku, které rozvoj opruzenin urychluje
  • Důkladná hygiena – dítě očistíme od moči a stolice nejprve kvalitními vlhčenými ubrousky, poté ještě vodou, případně dětským mýdlem
  • Dítě vždy pečlivě osušíme – pokožku příliš netřeme, tím bychom ji mohli poranit. Dítě otíráme spíše poklepáním suchou látkovou plenou
  • Necháváme větrat – pokud to jde, necháme dítě trochu „vyvětrat“ bez plenky
  • Při každém přebalování namažeme – používáme jen kvalitní kosmetiku určenou speciálně pro dětskou pokožku

nappiesOpruzeniny vznikají častěji v létě, než v zimě. Vliv na ně má totiž horko, pot a zapaření, kterému se dá v tropickém počasí, které v letních dnech často panuje jen těžko vyhnout. Teď v letním období se tedy snažím věnovat prevenci daleko víc než obvykle. K vzniku opruzenin totiž také přispívá pot a delší doba strávená v jedné pozici. Naše rodina tráví volný čas většinou aktivně, takže s naším devítiměsíčním synkem vyrážíme často na výlety, a za tímto účelem jsme si také pořídili dětskou krosničku. Jsou místa, kam s kočárkem prostě nevyjedete a krosnička nám připadala jako vhodná alternativa k cyklovozíku. Velkou nevýhodou krosničky je ale právě to, že dítě sedí poměrně dlouhou dobu v jedné pozici na zadečku a tření, které vzniká mezi plenkou a pokožkou se tak ještě více zvětšuje.

Zátěžovou zkoušku jsme provedli minulý týden na dovolené v Českosaském Švýcarsku, kde jsme s krosničkou podnikli hned několik výletů do skal. S sebou jsem na vyzkoušení a otestování vzala i Johnson`s baby krém proti opruzeninám, se kterým jsem do té doby neměla žádnou zkušenost. Pro jistotu jsem s sebou měla i jinou kosmetiku, ale nakonec ji vůbec nebylo potřeba. Johnson`s baby krém proti opruzeninám se jako prevence dokonale osvědčil a Adámek neměl za celou dovolenou ani trochu zarudlou pokožku.

Johnson babyKrém od Johnson`s baby jsem si za ten týden oblíbila a budu ho používat i na dále. Krom toho, že s ním mám zatím tuto pozitivní zkušenost i příjemně nevtíravě voní (nemám ráda příliš parfémované krémy a myslím, že pro děti ani nejsou vhodné) a krásně se roztírá. Má lehkou texturu a na dětskou pokožku působí evidentně přímo blahodárně. No a v neposlední řadě je k dostání za velmi příznivou cenu. Jako preventivní prostředek proti opruzeninám bych tedy Johnson`s baby krém proti opruzeninám všem maminkám doporučila.

A co vy? Máte s opruzeninami u dětí zkušenosti? Trápí vaše děti často? A jaký přípravek používáte? Máte nějakou radu na léto? Podělte se o ni s ostatními maminkami v diskuzi pod článkem.

Čtěte také:

Reklama