Internet je zcela jistě fenomén dnešní doby. S jeho pomocí můžeme nakupovat, dívat se na filmy, psát si s přáteli z druhého konce světa či se seznámit s budoucím partnerem. A právě poznávání nových lidí může být také velice nebezpečným dobrodružstvím, obzvláště pro Vaše děti. Ty ovšem kolikrát už nejsou jen oběťmi, ale často stojí i na oné pomyslné druhé straně.

internet

Na Internetu čeká na nezkušené děti mnoho úskalí. Mohou naletět podvodníkům, kteří jsou připraveni chladnokrevně využít jejich nezkušenosti i naivity. Tomu, jakým základním rizikům by se měly děti na internetu vyvarovat, se věnuje první díl filmu Seznam se bezpečně! Od jeho vzniku již uplynuly tři roky a mezitím se i změnil svět internetové kriminality.

Co je projekt „Seznam se bezpečně!“

 • Dva krátké filmy upozorňující bez obalu na internetovou kriminalitu, která je páchaná dětmi a na dětech.
 • Projekt, který získal záštitu MŠMT.
 • Na projektu spolupracují: Policie ČR, zástupci Senátu ČR, Nadace Naše Dítě, Divadlo v Dlouhé, Psycholog PhDr. Slavomil Hubálek a moderátor Mirek Vaňura.
 • Projekt, který dosavad objel 23 škol a který shlédlo více jak 1,6 milionu lidí.
 • Oba filmy + sérii krátkých filmů inspirovaných „Desaterem bezpečného internetu“ jsou volně ke zhlédnutí a stažení na adrese www.seznamsebezpecne.cz.

„Už ani děti nejsou tak nevinné, jak si o nich myslíme. I děti ve věku 12-16 let si jsou už velice dobře vědomé své vlastní ceny a nebojí se si o ni na Internetu říct. Denně se na sociálních sítích setkáváme s nabídkami pohlavního aktu, které pochází přímo od takto mladých dětí. Pedofil už tedy není tajemný muž s pytlíkem bonbonů stojící před školou, ale člověk, který v teple domova jen čeká na svoji příležitost,“ řekl Martin Kožíšek, autor projektu Seznam se bezpečně! a produktový manažer, Seznam.cz.

Internet

Děti tedy pochopily, že jsou cesty k tomu si na internetu podle nich relativně snadno vydělat. Málokdy si však uvědomují, jaké následky podobné „rychlé výdělky“ mohou mít. Ale to není zdaleka jediná změna současného světa Internetu. Další závažný problémem jsou tzv. sociální inženýři. Ti dokáží postupně velice „elegantním“ stylem vymámit z dětí například nahé fotografie, nebo jiné citlivé údaje. Ty potom dále šíří, nebo s nimi děti dokonce vydírají. Postup takového sociálního inženýra je velice jednoduchý a nenápadný. Na začátku se vydává za vrstevníka dítěte, se kterým si píše. Díky údajům z profilu vyhlédnuté oběti si na svém vlastním profilu dané sítě vytvoří podobné záliby a koníčky. Jakmile získá důvěru vytipované oběti, začne klást čím dál tím větší požadavky, začíná zjišťovat hodně soukromé informace. Až jednou přijde i žádost o zaslání fotografií, na kterých je vyhlédnuté dítě nahé, nebo v horším případě vyzývá k setkání tváří v tvář.

„Je velice důležité, pokud už si dítě podobnou schůzku dojedná, aby si ji domluvilo na veřejném místě a alespoň někomu o ní řeklo. V ideálním případě by se ani nemělo na podobné setkání vydávat samo,“ dodal Martin Kožíšek ze Seznam.cz. Pokud se těchto rad nebude držet, může velice snadno dojít k tragédii.

Na všechna tato rizika upozorňují „Seznam se bezpečně!“ i nový film „Seznam se bezpečně!2“. Oba jsou volně ke stažení na adrese www.seznamsebezpecne.cz. V obou najdete několik rekonstrukcí příběhů, které se ve skutečnosti staly. Druhý díl například obsahuje příběh 14letého Davida, který se díky rychlému zásahu otce nestal obětí sociálního inženýra, či rozhovor s 16letým Patrikem, který se již několik let živí jako dětský prostitut. Pohled z „druhé strany“ přináší rozhovor s pedofilem Miroslavem. Filmem provází Mirek Vaňura známý z pořadu „112, V ohrožení života“.

Desatero bezpečného internetu

 1. Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem.
 2. Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní.
 3. Udržuj hesla k e-mailu i jinam v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
 4. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
 5. Nedomlouvej si schůzku na Internetu, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
 6. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který Tě šokuje, opusť webovou stránku.
 7. Svěř se dospělému, pokud Tě stránky uvedou do rozpaků nebo vyděsí.
 8. Nedej šanci virům. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
 9. Nevěř každé informaci, kterou na Internetu získáš, vše si ověřuj.
 10. Když se s někým nechceš bavit, nebav se s ním.

 

Zdroj: tisková zpráva

Reklama