• CO JE ŽLOUTENKA TYPU A?

Žloutenka A, neboli hepatitida A, je virové onemocnění jater. Vir se do těla dostává ústy, nejčastěji cestou kontaminovaných potravin, ale stačí se také dotknout dostatečně kontaminovaného předmětu a následně úst či potravin nebo se napít nápoje s ledem vyrobeným z infi kované vody nebo... Přesný zdroj nákazy zůstává často neznámý.

  • JAK RYCHLE SE NEMOC PROJEVÍ?

Během 2-6 týdnů od kontaktu s virem se objeví příznaky podobné chřipce, jako jsou bolesti hlavy, nevolnost a horečka. U dospělých se většinou následně dostaví žluté zbarvení kůže a očního bělma. Až u poloviny dětí ale může žloutenka A probíhat bez viditelného zežloutnutí. V riziku pak mohou být lidé v blízkém okolí, zejména rodiče nebo kamarádi, kteří se běžným denním kontaktem s infi kovaným dítětem mohou nakazit.

  • PROČ NECHAT SEBE A SVÉ DÍTĚ OČKOVAT?

Příčinná léčba žloutenky A neexistuje. Povinná je hospitalizace následovaná obdobím rekonvalescence spojeným s dietními opatřeními a omezením sportovních aktivit. Závažnost průběhu onemocnění narůstá s věkem a u starších rekonvalescence trvá déle. Riziko infekce žloutenkou A není dáno jen počtem případů, ale zejména vnímavostí populace. Díky dlouhodobému poklesu případů je česká populace proti žloutence A vysoce vnímavá. V případě přírodních katastrof jako jsou povodně nebo lokálních epidemií se může onemocnění rychle rozšířit i mezi běžnou populaci. Očkování je účinnou prevencí žloutenky A. Zvažte očkování i pro sebe a své blízké! Ideální čas k očkování dětí je ještě před nástupem do kolektivu - školky či základní školy.
Očkování proti jiné žloutence, žloutence B, bylo v roce 2001 zařazeno do pravidelného očkování dětí. Očkování proti žloutence A však není hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Pro sebe a své děti je můžete zakoupit v rámci tzv. nadstandardního očkování. Kompletní očkovací schéma se skládá ze dvou dávek, z nichž druhá se aplikuje 6-12 měsíců po první. Ochrana nastupuje 2-4 týdny po první dávce a je dlouhodobá.

havrix

V období 1. 5.-30. 6. 2010 je očkovací látka HavrixTM 720 Junior monodose cenově zvýhodněna o 20 %.* Očkování proti žloutence A by tak mohlo být pro děti do 15 let před odjezdem na prázdniny a nástupem do školek a škol ještě přístupnější.

Registrované léčivé přípravky Havrix™ 1440 a Havrix™ 720 Junior Monodose pro prevenci hepatitidy typu A jsou pouze na lékařský předpis a nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Přečtěte si prosím pečlivě příbalovou informaci.

*Sleva platí v období od 1. 5. do 30. 6. 2010 nebo do vyprodání zásob vakcíny Havrix™ 720 Junior monodose.

Reklama