Nejste spokojená se svou postavou? Jasně, kdo také je, že? Pak jistě hledáte příjemný, ale zároveň účinný způsob, jak se zbavit přebytečných kilogramů, zeštíhlet, ale přitom se nemuset vzdát všech těch úžasných, ale kalorických jídel. Tak dobrou zprávu nemáme v tom smyslu, že malou změnu váš jídelníček jistě potřebovat bude. Ale nevnímejte tuto změnu jako nepříjemnou újmu. A hlavně – nechtějte zhubnout rychle. Půl kilogramu za týden bude bohatě stačit. A jak se tedy dá příjemně hubnout?          

Vyhýbejte se hladu. Jezte alespoň pětkrát denně. Nevynechávejte žádné jídlo. Náhlý hlad by vás donutil porušit předsevzetí. 

Začněte vařit lehce. To ovšem neznamená vařit fádně. Zpestřete své pokrmy. Koření a bylinky, to je vlastně něco navíc. Jídlo ozdobí, chuťové buňky potěší a kaloricky vás nezatíží. Jezte pravidelně ryby, libové drůbeží maso. Omezte konzumaci uzenin. 

Polévka je hvězdou mezi pokrmy redukční diety. Připravíte-li ji z čerstvé zeleniny a bez tuku, pak bude mít jeden talíř jen 100 kalorií a polévka bude plná vitaminů a minerálních látek. Používejte jen málo oleje, ať už je slunečnicový, olivový, řepkový či arašídový. Jedna polévková lžíce oleje obsahuje 80 až 100 kalorií.  

Nezapomínejte na vodu. Pijte 1,5 až 2 litry vody denně. Celkový příjem tekutin by měl u zdravého člověka dosáhnout 2 až 3 litrů za den. Pokud vám to vyhovuje, je lepší pít vodu neperlivou. Pití sice nezpůsobuje ztrátu váhy, ale umožňuje správné vylučování. V případě mírného hladu vám pomůže voda překonat čas zbývající do příštího jídla. Zapomeňte ale na alkoholické nápoje, obsahují totiž velké množství kalorií.    

Zapomeňte na chipsy. I brambůrky se sníženým obsahem tuku jsou stále ještě mimořádně kalorické. Chcete-li mlsat něco křupavého, připravte si k ruce salátovou směs - hlávkový, kudrnatý i ledový salát. Tahle zelenina je prakticky bez kalorií.

Jestliže máte ráda jogurty, volte bílé a doplňte je čerstvým ovocem.    

Bez zeleniny to asi nepůjde. Ta je při hubnutí nezbytným pomocníkem. V ledničce mějte vždy několik rajčat, ředkvičky, okurku a jednu až dvě mrkve, zkrátka syrovou zeleninu na zakousnutí. Je to ideální pro případ, že by vás přepadl hlad. 

Nezapomeňte, že důležitým pomocníkem při snižování nadváhy je pohyb! Vytáhněte kolo, k večeru si běžte zaběhat a podnikejte delší procházky.


1.      Jak rychlé hubnutí je zdravé?

2.      Kolik kalorií má talíř zeleninové polévky?

3.      Jaké jogurty volit při dietě?

Výsledky kvizu a vyzkoušené rady na hubnutí naleznete na http://www.doformy.cz/kviz156

Reklama