V rámci Green Beauty Marketu se konalo mimo jiné i několik přednášek. Jedna z nich nesla název Škodliviny v kosmetice z pohledu inženýrky chemie. Tu vedla Ing. Aneta Adamčíková, která se právě látkami obsaženými ve výrobcích široce zabývá.

V první řadě je důležité si říci, kdo určuje, co špatné je a naopak. Dalo by se říci, že naše zdraví má v rukách Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele (SCCS)2. Právě ten hlídá ingredience obsažené v kosmetických výrobcích. Existují seznamy zakázaných i povolených látek, ale i ty neškodné jsou prý mnohdy na pováženou. „Já si názor na konkrétní kosmetické ingredience tvořím buď studiem těchto vyjádření, nebo osobní zkušeností. Zmínit můžu třeba to, že mám nechuť ošetřovat si pleť přípravky s obsahem parafínu. O tom jsem přesvědčená, že mi ucpává póry,“ říká Ing. Aneta Adamčíková. A jaké další povolené složky nejsou pro nás ideální? Jsou to například parabeny, tedy konzervanty. Ty mají za úkol zabíjet mirkoorganismy, jenže když si pak vezmeme to, že mají zároveň šetrně pečovat o pokožku, je to celkem paradox. Další jsou tolik oblíbené silikony, které vytvářejí pocit dokonale hebké pleti a vlasů. Sice se na první pohled postarají o perfektní vzhled, na druhou stranu fungují jako štít. Pro zmínku silikony obsažené v šamponech vlasy obalí, takže se do nich nedostanou žádné živiny z následné péče. Pokud použijete bázi pod make-up, která obsahuje zmíněné silikony, na pokožce se vytvoří film, takže se po aplikaci pleť dusí.

Škodí antiperspiranty nebo ne?
O antiperspirantech jeden čas kolovaly zvěsti, že způsobují rakovinu. Podle studií nezpůsobují. Výzkumy neprokázaly, že by se hliníkové sloučeniny dostávaly přes podpaží do pokožky. Jsou tedy považovány za bezpečné. Aneta Adamčíková je ale jiného názoru.  „Obecně jsem zastáncem principu předběžné opatrnosti. Například u mě v koupelně nenajdete žádné přípravky obsahující sloučeniny hliníku. A to i přes vyjádření Výboru pro bezpečnost. U této složky shledávám mnoho otazníků. Já bych je nepoužívala, ani kdyby mi někdo za to zaplatil,“ dodává Ing. Adamčíková.

Jak si vybírá kosmetiku inženýrka chemie Ing. Aneta Adamčíková?
„Mám ráda kosmetiku, která obsahuje málo složek. Je to známka toho, že pravděpodobně půjde o ruční výrobu/malovýrobu. Vždycky pročítám celý seznam ingrediencí a nejvíce se soustředím na první místa, řekněme třeba na první třetinu. Spíše než co výrobek obsahuje je pro mě důležité, co neobsahuje – takže pokud na prvních místech vidím parafín a další ropné deriváty, výrobek si zaručeně nekoupím. Další látky, které nejsou mými favority, jsou silně odmašťující čisticí látky. Stejně tak mne nenadchne přítomnost silikonů.“ Jestli vás zajímá více informací, můžete je naléz na blogu Anety Adamčíkové - www.biorythme.cz.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama