Řešíme podivnou záhadu: Existuje, či neexistuje přátelství mezi mužem a ženou? Otázka vpravdě svízelná. Když se tak zpětně zamýšlím nad svými kamarádkami a přáteli, o hlubokém přátelství se ženou nemůže být řeč.

friends

Muži a ženy - dva bezesporu zcela odlišné světy. Je ale možné, aby byli muži a ženy kamarády, nebo mezi dvěma opačnými pohlavími kamarádství vzniknout nemůže? Když se tak zpětně zamýšlím nad životem a pomíjím příslušníky rodinné, potom ve své soukromé historii nacházím mnoho kamarádek, ale o skutečném a hlubokém přátelství nemůže být řeč. Ta jsem zažil jen s muži. Tímto prohlášením se nechci nijak dotknout žádné své partnerky, neb partnerský vztah je něco jiného.

Už na základní škole se bavili kluci s kluky a holky s holkami. Na střední jsem chodil do čistě pánského kolektivu. Kamarádky, které znám z různých part, se mi nikdy nepodařilo podchytit do sítě hlubokých přátel, asi jsem se o to ani nikdy nesnažil. Těch skutečných hlubokých přátelství jsem v životě prožil několik a vždy to bylo s muži. Byly to doby četných setkání, dlouhých diskuzí, sporů a usmíření (vlastně by se skoro dalo říct, že hluboké přátelství je tomu partnerství nakonec celkem podobné, ale v tomhle ohledu jsem čistě hetero)...

Můj soud zní tedy jednoznačně: Kamarádství mezi mužem a ženou existuje. Opravdové přátelství ne. Může za to lidská sexualita. Nevěřím tomu, že jsou muži, kteří v jakékoli nepříbuzné ženě jsou schopni vidět pouze opravdovou přítelkyni bez (byť jediné) sexuální myšlenky. A to ať už dotyčnou ve svých očích hodnotí po stránce atraktivity kladně, či nikoli (tedy dovedou si ji jako objekt milostné touhy představit, či nikoli). V tomhle jsme prostě zvířátka a vždy tím je takový vztah poznamenán. Ženám v tomto ohledu do hlavy nevidím, ale tipl bych si, že to mají obdobně. Otázkou zůstává, zda nemůže opravdové přátelství mezi mužem a ženou vzniknout po té, co to spolu zkusí a zjistí, že jim vztah nefunguje.

V dnešním tématu se vás, milé čtenářky, ptám, jak vnímáte přátelství mezi mužem a ženou vy?

Téma dne 7. 8. 2012: Muž a žena (ne)mohou být přátelé

  • Může podle vás existovat opravdové přátelství mezi mužem a ženou?
  • Měla jste někdy v životě hluboký přátelský vztah s mužem? A jak dopadl? Poznamenala ho lidská sexualita?

Téma dne je zařazené do rubriky Vztahy, ale jeho esence je nevztahová. Ptám se totiž na čisté přátelství mezi mužem a ženou, bez stínu sexuální touhy, bez jediné myšlenky na to, jaký by asi byl tenhle kamarád v posteli. Může, podle vás, mít žena blízkým „jen“ přítelem muži? Může ho „jen“ přátelsky vyslechnout, obejmout, pochopit, porozumět mu? A může totéž cítit vůči ženě muž? Své příspěvky dlouhé alespoň jako tento odstavec textu mi zasílejte do redakční e-mailové schránky (viz níže), a to nejpozději 7. 8. 2012 v 15.00 hodin, zvýšíte tak svoji šanci na uveřejnění a tím i získání odměny. A jaká že to bude odměna? Pro jednu ze čtenářek tu mám přichystanou hru Laškování od firmy Albi, další tři přispěvatelky odměním 2.000 body do srpnové části naší Věrnostní soutěže.

laškování

Reklama