Záplevák podzimní (Helenium autumnale)

64675ba800bfdobrazek.jpg
Foto: Pezibear. Pixabay

Záplavu veselých sluníček připomínají žluté květy na této kolem metru a půl vysoké trvalce. Může mít ale také jiné barvy, někdy s kresbou. Existuje mnoho kultivarů lišících se i tvarem úborů, výškou nebo časem kvetení v průběhu léta a podzimu. Ze širokého okolí se na ně v té době slétají včely, čmeláci i motýli. Skvělá je také do vázy, kde dlouho vydrží. Na evropských okrasných zahradách se tahle severoamerická rostlina objevuje už od osmnáctého století. Daří se jí na teplých, osluněných místech s propustnou půdou a dostatkem závlahy.

Plamenka latnatá (Phlox paniculata)

64675c68a9e56obrazek.jpg
Foto: GoranH. Pixabay

Většina pěstitelů zná tyto kolem metru vysoké, ale přesto něžně kvetoucí trvalky původem se Severní Ameriky jako floxy. Jejich sezónou kvetení je červenec a srpen, takže se jim někdy říká také prázdninové krásky. Aby ne, podarují vás rok co rok záplavou pestrých a voňavých kvítků v odstínech bílé, růžové, červené, modré nebo fialové. Můžete mít ale i nižší kultivary – existují také skalničky. Nejsou přitom vůbec náročné na pěstování. Mají rády sluníčko, ale zvládnou i polostín. Potěší je pravidelná zálivka, jen je nesmíte přelít. Rychle tvoří trsy, které je možné dělit.

Topolovka (Alcea rosea)

64675d204934aobrazek.jpg
Foto: manfredrichter. Pixabay

Až tři metry vysoké pevné stvoly obsypané růžovými, lila, bílými, temně fialovými nebo červenými květy jsou známé i pod názvem slézová růže. Kráska původem z Orientu nejen že půvabně kvete, ale také báječně poslouží. Včelám, protože je medonosná, i lidem, jelikož patří mezi léčivky. Zvláště ta temně fialová je skvělým prostředkem například proti dráždivému kašli. Abyste se dočkali od července do října záplavy květů, vysaďte ji na slunné, proti větru chráněné místo. Vyhovuje jí pravidelná zálivka. Pokud ale semínka vysejete letos, dočkáte se květů až v roce následujícím.

Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis)

64675dad60195blobid0.jpg
Foto: Jemzo. Pixabay

Něžně růžovočervené květy připomínající srdíčka zavěšená na stonku potěší oko každého romantika. Rozvíjí se už v květnu a drží až do června. Její pěstování přitom není vůbec složité. Z východní Asie pocházející trvalka, která se na zimu zatáhne do země, aby na jaře opět vykoukla na svět, potřebuje vlhkou, na živiny bohatou půdu. Nesmíte ji tedy mořit suchem ani přelévat. Zásadní je také správně zvolené stanoviště, a tím je polostín. Rozrůstající se trsy lze množit dělením.

Lupina (Lupinus)

64675df81b50cobrazek.jpg
Foto: Raindom. Pixabay

Vlčí bob, jak se mu u nás říká, dělal českým hospodyňkách parádu na zahradě už koncem 19. století. Krásné jsou nejen jeho dlouhé klasy obsypané modrými, fialovými, bílými, žlutými nebo vícebarevnými květy, ale také listy. Zvláště po dešti, když se na nich uchytí kapky vody. Kolem půl metru vysoká rostlina má ráda sušší stanoviště a není vůbec náročná na pěstování. Můžete mít ale opačný problém – s jejím příliš bujným rozrůstáním. Však je u nás také zapsána na seznamu invazivních druhů. Tak ji nenechte rozšířit se do přírody.

Zdroj informací: Zahradnictví Flos, Zahradnictví Spomyšl, Bylinkový ráj, Wikipedia

Čtěte také: