Petúnie

„Přestože v poslední době zažívají nezasloužený ústup ze slávy, patří petúnie už řadu let mezi nejoblíbenější letničky našich okenních truhlíků, protože velmi rychle vytvoří velké, stále kvetoucí trsy,“ říká o květině floristka Marta Hrušková z pražské sekce Holandské květinové společnosti. „První druh petúnie byl objeven v Brazílii v roce 1823.“

Na naše balkony si našly cestu z Jižní Ameriky už před 150 lety a od té doby byly vyšlechtěny do nepřeberného množství různých odrůd. Petúnie jsou obdivuhodné, nenáročné a dekorativní květiny, prahnoucí po slunci a suchém, teplém počasí.

Vzhled: Petúnie mohou růst jak vzpřímeně, tak i převisle a jejich visící šlahouny dosahují délky až jeden a půl metru. Listy a stonky jsou jemně ochlupené a jakoby lepkavé. Petúnie se mohou pyšnit jednoduchými květy, ale i plnými, drobnými, či naopak velkými, jejich květy mohou být také kadeřavé. Barevná škála se pohybuje v rozmezí od bílé a žluté, přes růžovou, červenou, modrou až po tmavě fialovou. Kresba může být i dvoubarevně pruhovaná.

Umístění: Petúnie kvetou od května do října. Květy vydávají jemnou vůni. Nádoby s květinami je ale vhodnější umístit na chráněné, ale slunné místo v závětří, protože křehké květy vítr a déšť snadno poškodí. Snesou i velmi vysoké teploty na prudkém slunci. Petúnie preferují slunce a suchý vzduch, proto se hodí pouze pro venkovní pěstování.

Na jaře před vysazením rostlinu seřízneme na polovinu. Rostlinky pěstujeme v truhlících, v hlinité zemině s příměsí rašeliny, v rozestupu asi 20 cm od sebe. Později už není nutné květiny přesazovat. Během kvetení odstraňujte odumřelé listy a květy.

Zálivka a hnojení: V létě zalévejte vydatně, před zalitím zkuste zeminu prstem, zda je suchá. V létě přidávejte do vody jednou za týden tekuté hnojivo. Je důležité k tvorbě květů.

Množení: Rostliny sice lze pěstovat i dále po odkvětu, ale jejich udržení je velmi náročné. Proto je lepší pořídit si na jaře rostliny nové. Vzrostlé petúnie prodávají až do léta drobní trhovci a zahradnictví. Lze je množit i ze semen v pařeništi.

Petúnie obsahují jedovaté látky, proto je musíme umístit z dosahu dětí a našich domácích mazlíčků.

Surfinie
Před několika lety vyšlechtili v Japonsku nový kultivar petúnie, nazvaný Surfinie. Surfinie jsou bohatě se větvící a kvetoucí příbuzné petúnií. Na rozdíl od klasických petúnií vyžadují mírně kyselou zeminu. Liší se i tím, že existují některé takzvaně samočisticí druhy, u kterých není třeba vyštípávat odumřelé květy.

Surfinie nevytvářejí semeníky, proto se jejich množení provádí většinou vegetativně, zakořeněním řízků. Přestože je surfinie (stejně jako petúnie) víceletou rostlinou, není ani v tomto případě vhodné rostlinu zazimovat, protože je na podzim často napadána plísněmi, které květinu znehodnotí. Proto je výhodnější koupit na jaře sazenice nové.

O letničkách vhodných do truhlíků čtěte také v článcích: 
Zahrada na balkóně a Rozkvetlé okno

Líbí se vám petúnie, nebo dáváte přednost klasickým muškátům? Povedlo se vám někdy vypěstovat takovou záplavu květů za okny, na kterou jsme zvyklí z propagačních letáků rakouských či německých cestovek?

Reklama