lo.jpg
Foto: Shutterstock

Prostředky k prohloubení sexuálního prožitku, afrodiziaka, zdaleka nejsou záležitostí posledních desetiletí. Své o nich věděly už prastaré národy, oblíbené bývaly na královských dvorech, mezi panstvem i obyčejnými lidmi. Proto je najdete v mnoha podobách, od bylin a koření, přes nápoje či vůně až po nejrůznější pochutiny nebo pilulky. Své místo mají i značně bizarní formy, některé s nálepkou nechutnosti nebo nebezpečí. Zájem o ně ale neklesá, podobně jako touha experimentovat.

Slovo afrodiziakum bývá spojováno s řeckou bohyní plodnosti a sexuality, Afroditou. Tato její témata měla být umocněna v přípravcích rostlinného nebo živočišného původu, které se – často rituálně – konzumovaly.

Formy afrodiziak do určité míry souvisí s možnostmi jednotlivých zemí, a zdaleka ne všechny přípravky jsou legální. S arabskou kulturou bývá často spojován u nás nepovolený hašiš, s americkou kokain, k Africe se zase pojí třeba drcená kůra stromu Bujarník yohimbe. V minulosti ovšem bývaly mnohem „rafinovanější“ způsoby, jak povzbudit sexuální výkonnost. Nad některými dnes většina z nás jen zakroutí hlavou.

Je libo část klisniny dělohy nebo rozemletý roh nosorožce?

Těžko uvěřit, že některé z variant dříve užívaných afrodiziak, nebudila spíše odpor namísto sexuální touhy. Proti gustu žádný dišputát, přesto si dnes asi málokdo dokáže představit, že by ho rozpálilo požití tzv. koňské many, hnědozelené lepkavé tekutiny z dělohy mladé klisny, která právě porodila. Kýžené afrodiziakum se odebíralo z jazyka čerstvě narozeného hříběte a platilo za prostředek probouzející silnou erotickou touhu. Jinde se užíval rozemletý roh nosorožce, nejspíš jako záruka pevné a dlouhotrvající erekce.

Trochu (ne)zdravého rizika může otrávit. I doslova…

ma.jpg
Foto: Shutterstock

Oblíbenou zejména ve středověku bývala mandragora. Jedovatá bylina známá pro své psychoaktivní účinky, často využívaná během čarodějnických obřadů. Ovšem už ve starověkém Egyptě a Řecku si ji považovali a nazývali ji rostlinou lásky a sexuality. Mimo jiné i proto, že její kořeny připomínají penis. Dalším z prostředků, které měly probudit nadstandardní sexuální touhu, byly výtažky z puchýřníka lékařského, brouka obvykle zelené barvy, známějšího pod názvem španělská muška. Získaný extrakt obsahoval látku kantharidin, která měla způsobit pevnou a dlouhodobou erekci. Vadou na kráse tomuto povzbuzovači byla ale skutečnost, že se zároveň jednalo o prudký jed. Špatně odhadnutá míra mohla mít fatální následky.

Mohl by vás zaujmout také článek Stydím se, bojím se selhání, mám strach z partnerovy reakce… Co nám brání v milování naplno

Tzv. španělské mušky s oblibou užíval například francouzský král Jindřich IV. nebo španělský král Ferdinand II. Aragonský, jehož úmrtí se často připisuje na vrub předávkování tímto kontroverzním afrodiziakem.

Opičí moč neuškodí a mravenci musí mít velké zadečky

Pokud byste si v Zimbabwe chtěli sexuálně zařádit, bude vám tamními doporučena paviání moč. Ta má údajně řadu ozdravných účinků včetně těch afrodiziakálních. Samotnou ji požijí jen otrlé povahy, častěji se konzumuje smíchaná s pivem. V Kolumbii vám zase jako afrodiziakum nabídnou tzv. kolumbijský kaviár, pražené mravenčí zadečky, mimo jiné ceněné i pro specifickou nahořklou chuť. Musí ale jít o konkrétní druh mravenců (hormigas culonas) s objemným pozadím. Na Filipínách můžete okusit cca 3 týdny oplodněné kachní vejce, které se požívá vcelku, a v Číně sumýše. Jde o podivného mořského tvora, známého také pod názvem mořská okurka. Svým tvarem evokuje penis a v případě ohrožení vyvrhuje proud husté lepkavé tekutiny připomínající ejakulát.

Nejchutnější afrodiziaka najdete v domácí spíži

mas.jpg
Foto: Shutterstock

Možná vás po přečtení předchozích odstavců přešla chuť nejenom na sex, ale i na jídlo. Neházejte hned flintu do žita, protože existuje řada běžně dostupných a výrazně chutnějších afrodiziak. Jejich nespornou výhodou je skutečnost, že je najdete ve většině domácností a můžete je zařadit do úplně normálního jídelníčku. Skvělou službu v tomto směru udělá například kvalitní čokoláda, obohacená navíc o štiplavé chilli papričky, datle, banán, vejce, špenát nebo třeba obyčejný celer. Potravin, o kterých se traduje, že mají afrodiziakální účinky, je celá řada, a přidáte-li k jejich konzumaci i správnou myšlenku, úspěch bude (téměř) zaručen.

Čokoláda, která se považuje za tradiční a chutné afrodiziakum, je zároveň velmi zdravou potravinou. Konzumací jedné 100 gramové tabulky s obsahem kakaa minimálně 70 % získáte přibližně 67 % denní dávky železa, 89 % denní dávky mědi, 58 % denní dávky hořčíku  a 98 % denní dávky manganu.
Reklama