Začátkem března se řeky místy vylily ze svých koryt, zaplavily několik zahrádek a domů, ale naštěstí nenapáchaly velké škody. Uplynuly jen čtyři týdny a už nás voda ohrožuje znovu.

Minulý týden jsme si na několika místech republiky mohli vychutnávat pravděpodobně poslední sněhovou nadílku letošní zimy. Jenže pak přišlo oteplení. Sněžení se změnilo v déšť a několik centimetrů napadlého sněhu začalo tát.

Takové počasí se pochopitelně odráží i na hladinách našich vodních ploch, především řek. Na několika z nich byl vyhlášen první povodňový stupeň.

Nejnižší stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, hlásí vodohospodáři na řece Dyji v Ladné a pod Novými Mlýny, na Svratce platí od nedělní noci první stupeň pohotovosti v Borovnici, Veverské Bitýšce a Brně-Poříčí. Bdělost registrují vodohospodáři rovněž na Křetínce v Prostředním Pořící nedaleko Blanska.

Říčka Lučina v Domaslavicích a v Bludovicích na Frýdecko-Místecku dosáhla dnes ráno prvního povodňového stupně. Pokud nepřestane pršet, bude stav bdělosti vyhlášen i na dalších řekách. Podle meteorologických předpovědí by však mělo zavládnout příznivé počasí.

Aktuální stav hladin řek můžete sledovat zde.

Máte ve své blízkosti vodní tok? Jak to vypadá?

Hlášení redakce: Po letmém pohledu z okna na hladinu Vltavy můžeme konstatovat, že se řeka tváří celkem mírumilovně a neškodně.