lex

Ve filmech z první republiky byly brýle poznávacím znamením plachých, nemožných, neatraktivních dívek – a moje maminka radši tápala poslepu, než aby brýle nosila na nose, a byla tím pádem za ošklivku. Dnes už je situace jiná, brýle pokládáme za módní doplněk, ale přece jen: Pokud je opravdu potřebujeme a vidíme bez nich rozmazaně, dost nám komplikují život a často nám bývají jen pro zlost. I s kontaktními čočkami jsou komplikace – každodenně si je nasazovat, vyndávat, kupovat pořád nové… a co teprve když pod nimi uvízne nějaké smítko a oko rudne a pálí!

Nejlepší zkrátka je se dioptrií jednou provždy zbavit.

Krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus se mohou operativně napravovat buď laserem, nebo klasickou chirurgií: laser, nejčastěji základní technologie LASIK, se používá pro korekci nižších  a středních stupňů krátkozrakosti a dalekozrakosti, a to proto, že laserový paprsek tvaruje rohovku tak, aby zakřivení rohovky vyrovnávalo délku oka (u krátkozrakosti je potřeba světelné paprsky rozptylovat, u dalekozrakosti spojovat). No a protože lékaři nechtějí rohovku poškodit, tvarují jen její malou vrstvičku, a tenhle zásah stačí přibližně do deseti dioptrií. Silnější krátkozrakost nebo dalekozrakost se pak řeší voperováním nitrooční čočky. Ani tento zásah není pro pacienty příliš náročný, provádí se stejně jako laserová operace ambulantně v místní anestezii.

Pojďme se podívat na typickou laserovou operaci, tak jak ji provádějí na vyhlášené pražské Oční klinice Lexum. Po důkladném předoperačním vyšetření pacient spolu s lékařem vybral variantu, která je mu „ušitá přímo na tělo“. Rozdíly jsou v tom, zda se spokojíte s korekcí své krátkozrakosti či dalekozrakosti (varianta Optimum), nebo si navíc dáte upravit různé drobnější odchylky v oku, které mohou působit například horší vidění za šera (varianta Premium). Připlatit si můžete za doživotní záruku, takže v ceně pak máte veškeré pozdější úpravy dioptrií, které byste během života mohli potřebovat. A dražší je také výkon prováděný nejnovějším a technicky nejpokročilejším nástrojem – femtosekundovým laserem.

lexum

V den operace přijdete na sál, pohodlně si lehnete a lékaři vám oko zcela znecitliví anestetickými kapkami, takže necítíte bolest, jen vnímáte, že vám s okem něco dělají. Mrkání při operaci brání malý rozvěrač, ale o tom ani nevíte, stejně jako si neuvědomujete následující úkony: lékař nejprve seřízne horní vrstvičku rohovky silnou 100-120 mikrometrů (což je  zhruba pětina síly rohovky – mikrometr je tisícina milimetru) a odklopí ji. Pak laserem mikrometr po mikrometru odstraňuje vnitřní část rohovky, které se říká stroma. Při krátkozrakosti se laserem ztenčuje centrum rohovky, aby se světelné paprsky víc rozptylovaly, u dalekozrakosti naopak periferní části rohovky, aby se paprsky spojovaly. Vrchní část rohovky se pak vrátí na místo, sama přilne a dokonale se zahojí během 12–24 hodin. Celá operace trvá 5–10 minut. A jakmile se po operaci posadíte, nastane zázrak – vidíte ostře bez brýlí.

Komplikací při operaci se obávat nemusíte: Pravděpodobnost, že po operaci dojde k zánětu oka, je jen 1 : 20 000, zatímco když nosíte dvacet let kontaktní čočky, tato pravděpodobnost je 1 : 100.

Jak jsme se zmiňovali, klinika Lexum je vybavena špičkovým přístrojem, femtosekundovým laserem, který představuje výkřik nejmodernější technologie a který dovádí laserové operace očí na ještě vyšší stupeň dokonalosti, přesnosti, bezpečnosti a šetrnosti vůči pacientovi.

Na klinice Lexum podstoupila operace očí i řada celebrit a sportovců, například reprezentantka ve sportovním aerobiku Veronika Stupková, herci Tomáš Krejčíř a Jiří Mádl, herečka a zpěvačka Daniela Šinkorová nebo plavkyně a dvojnásobná vítězka paralympiády v Pekingu 2008 Běla Hlaváčková.