Před 80 lety začala operace, která o mnoho let později vstoupila do povědomí pod smyšleným názvem KFC (Klenoty Fascinující Hodnoty). Obavy z vpádu nacistického Německa rostly a korunovační klenoty přestaly být v Čechách v bezpečí. 19. září 1938 byly  proto šperky z Pražského hradu vyzvednuty a v nočních hodinách převezeny do Žiliny a jejího okolí.
5ba9f5b2cb760obrazek.jpg

O celém plánu, za kterým stál ministerský rada Kanceláře prezidenta republiky, Karel Strnad, vědělo jen málo lidí. 20. září klenoty dorazily na Slovensko a nejdříve byly uloženy v trezorech filiálky Národní banky v Žilině. Ani tam ale nebyly úplně v bezpečí, a proto národní poklad absolvoval ještě jednu cestu, tentokrát do nedalekých Rajeckých Teplic, do hotelu Velká Fatra. Veřejnost o této riskantní operaci, která mohla ohrozit kulturní dědictví české země, díky preciznímu utajení skoro neví. Na Slovensku v Rajeckých Teplicích však existuje místo, které ji připomíná a dokonce je přístupné veřejnosti.
5ba9f5bce51eeobrazek.jpg

Hotel Velkou Fatru už v Rajeckých Teplicích nenajdeme, ale trezor, v němž byly před 80 lety národní poklad uložen, je dodnes zachován a díky novým majitelům hotelu Palace Aphrodite je i volně přístupný. Hotel prošel rozsáhlou rekonstrukcí včetně zrenovování trezoru do nynější podoby stylového salonku. Na jeho historickou minulost však majitelé lázeňského domu nezapomněli. Zachovány byly původní robustní trezorové dveře, které jsou plně funkční, a na zdech visí výjevy připomínající nebezpečnou cestu českých korunovačních klenotů na Slovensko.
5ba9f5c53d58dobrazek.jpg

“Hosté k nám jezdí primárně za teplou léčivou vodou, která má blahodárné účinky hlavně na pohybový aparát. Čím dál častěji se ale setkáváme s návštěvníky, kteří chtějí poodkrýt historickou událost, která je doposud zahalena tajemstvím,” říká marketingová manažerka hotelu Silvia Ďuranová.
5ba9f5ce19e13obrazek.jpg