Pátek 27. ledna je označen jako Den památky holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Kdy jindy, než právě v tu chvíli, bychom si měli alespoň na okamžik uvědomit, čeho jsou lidé schopni.V dnešní době se o holocaustu vedou neustálé debaty. Ale tenkrát nebylo na diskuse čas. Odvážení do ghetta. Muži odděleni od žen. A děti? Myslel na ně někdo? Na to, že nemají šanci si ve své hlavě ani pořádně uvědomit, proč najednou nejsou doma s mámou a tátou a čím se tak liší od ostatních?

V sobotu 28. ledna druhý program České televize uvede od 22 hodin dokument režiséra Aleše Koudely „Brundibár – opera za zdmi ghetta“.  

 

Operu Brundibár autorů Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera nacvičily židovské děti v napjatých poměrech terezínské internace. Adolf Hoffmeister však představení neviděl, byl totiž deportován do Terezína. Opera se dočkala v Terezíně padesáti oficiálních repríz.  

Ti, kteří dosud žijí, se scházejí, aby společně zavzpomínali na občas děsivé zážitky a společně po letech zhlédli představení Brundibár v podání Dismannova souboru. Jde nejen o samotné účinkující, ale také o ty, kteří představení zhlédli.


Krásův Brundibár se dnes prakticky hraje po celém světě, počet dětí, které tuto vpravdě mimořádnou dětskou operu už nastudovaly a zpívaly, jde do tisíců. Zároveň se tyto děti také dovídají o osudech svých vrstevníků, kteří původně tuto operu zpívaly v terezínském ghettě. Otec jednoho německého chlapce mi jednou řekl, že jeho syn se díky účinkování v Brundibáru dověděl o válce více než z celoročního vyučování dějepisu,“ poznamenává Eva Herrmannová, jedna z žen, která v dokumentu vystoupí.

Budete sledovat tento dokument? Věříte, že ten, kdo si "hraje", nejen že nezlobí, ale je také veselejší a lépe se mu alespoň na chvíli zapomíná na problémy?


Brundibár – opera za zdmi ghetta (2005)

Výroba:                        Centrum hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež, Televizní studio Ostrava 

Šéfdramaturg:               Marek Dohnal

Šéfproducent:               Tomáš Jarolím

Scénář:                        Eva Dannhoferová, Aleš Koudela

Dramaturg:                   Eva Dannhoferová, Martin Novosad

Vedoucí výroby:            Markéta Grossmannová

Kamera:                       Petr Kožušník

Režie:                          Aleš Koudela

   

Reklama