opar

Znáte to, gratulace k narozeninám, pár polibků a druhý den vás krášlí ošklivá ozdoba na rtu. Nebo stačí špatně umytá sklenice v restauraci a po chvilce nepříjemné svědění signalizuje, že zas ráno budete muset před zrcadlem vynaložit mnohem více umu při líčení.

Opar na rtu bývá citelnou vadou na kráse. Třebaže je běžně označován jako „zimní“ problém, nejčastěji nás obtěžuje v letních měsících.

Opar – herpes, simplex, zoster

Jako herpes označujeme tři obrazy kožního onemocnění: herpes labialis, tj. opar rtu, který je nejviditelnější a nejznámější, dále herpes genitalis, tj. opar na zevním genitálu, a konečně herpes zoster, pásový opar, který má oproti prvním dvěma jiného původce.

Opar se projevuje jako místní zánět kůže, popřípadě sliznice nebo rohovky. Nejčastěji se opar vyskytuje na obličeji kolem úst nebo v místě nad horním rtem až k nosu.

Nejprve se objeví svědivé či palčivé puchýřky, které postupně praskají a zasychají. Většinou mají velikost špendlíkové hlavičky až rýžového zrna. Napadené místo může nápadně zčervenat. Časem se též bolestivě zvětší nejbližší mízní uzliny, například mandle.

 • Jak a proč vzniká Opar je virové onemocnění. V okamžiku nákazy se usadí v našich nervových buňkách a čeká na nejpříhodnější okamžik k ataku. „Probuzený“ se usadí na sliznici a začne se množit. Vyvolá tak zánětlivý proces, který se navenek projeví v podobě puchýřků.

  U dospělých se první nápor oparu projeví obvykle nejrazantněji, další opakování přichází pozvolna. Jeho projevy mizí po 8–10 dnech, aniž by zanechaly jizvy. V organizmu ale herpetické viry setrvávají a mohou často vyvolat další onemocnění.

 • Samoléčba S oparem není nutné vyhledat lékaře. Pouze těhotné ženy a pacienti, u kterých se opar často opakovaně vyskytne, by měly navštívit zdravotní středisko. Lékař může projevy oparu oslabit protivirovými prostředky (antivirotiky) v tabletách, mastech nebo i v injekcích. Nejúčinněji na opary působí přípravky ze skupiny aciklovirů (proti virům způsobujícím opar retní, pohlavní, někdy i pásový – zoster – a u dětí plané neštovice).

 • oparNěkdy onemocníme, jindy nikoliv Proč tomu tak je, není dosud přesně jasné. Je záhadou, že u někoho vir vyvolá těžkou infekci, u jiného zůstane po celý život „uspaný“. Někdy může vir pacienta obtěžovat velmi často, a pak náhle svou aktivitu bez zřejmého důvodu ukončit.

  Za příčinou zaktivování virů bývají „provokující činitelé“. Například horečka, slunění (i v soláriu) a dokonce též intenzivní stres či strach.

  Vir se „probouzí“ převážně v době, kdy je organizmus oslabený, například při menstruaci. U mladých lidí se často objevuje při stresu – třeba před zkouškou ve škole nebo před schůzkou.

 • Kdo onemocní Lékaři odhadují, že až 85 % mladých lidí a více než 90 % starší populace je infikováno herpetickým virem. Do pátého roku života probíhá první infekce bez vnějších projevů, v pozdějším věku se puchýřky mohou objevit již při prvním nakažení.

 • Je opar nakažlivý? Určitě! Stačí například polibek s člověkem, u kterého se objevily nepatrné puchýřky na rtu, abychom se nakazili oparem typu I (herpes labialis, resp. facialis) neboli oparem na rtu.

  Existuje také opar typu II (herpes genitalis), napadající pohlavní orgány – k nakažení dochází během pohlavního styku. V obou případech se jím lze nejsnadněji nakazit v prvních dvou až třech dnech od objevení puchýřků.

 • Co pomůže Tabletky obsahující aciklovir mohou zamezit výskytu infekce až z 90 %. Když se puchýřky už objevily, hojení uspíší antivirové krémy a masti s obsahem acikloviru (Cyclovir, Virolex, Zovirax). Tyto látky obsahují i v poslední době tolik oblíbené kosmetické „neviditelné“ náplasti.

  Na krátko, tedy přibližně na dvacet minut, je možné zmírnit pálení puchýřků zinkovou mastí nebo studeným vlhkým obkladem (zabalený led vlněném hadříku). Puchýřky je také možno léčit laserem. Když se v místě infekce viru už vytvořil stroupek, je dobré potřít ho vazelínou, aby změkl.

 • Kdy je opar nebezpečný Komplikace se objevují jen u lidí s oslabenou imunitou. Sporadicky se stává, že vir „zabloudí“, do oka nebo dokonce přímo do mozku, kde vyvolává těžké infekce. Opar bývá nebezpečný pro novorozence, kteří ještě nemají vyvinutý imunitní systém.

  Při nákaze nezapomeňte:

  ♦ Puchýřky nikdy nevymačkávejte. Tekutina uvnitř
  obsahuje koncentrované množství vysoce
  nakažlivých virů.

  ♦ Masti s protivirovým účinkem nanášejte vždy
  čistou vatovou tyčinkou.

  ♦ Dbejte na to, aby se ruce nedotýkaly po kontaktu
  s puchýřky očí, virus může zrak poškodit!

Reklama