Slunce s sebou totiž přináší určitá rizika, kterým by těhotné ženy měly věnovat zvýšenou pozornost. Nejde totiž jen o jejich zdraví, ale také o správný vývoj jejich potomků, které nosí v bříšku. Jakým rizikům se těhotné ženy na slunci vystavují? Liší se v něčem opalování v těhotenství a mimo něj? A která pravidla by měly těhotné ženy při slunění dodržovat?

Kožní problémy v těhotenství

6087fbfc3158aop.jpgPři těhotenství prochází tělo hormonálními a metabolickými změnami, což může vést také ke kožním problémům. Vlivem těhotenských hormonů může kůže nastávajících maminek na některých místech drobně změnit odstín. Říká se tomu “těhotenská maska”, protože se tmavé flíčky objevují nejčastěji v okolí nosu, úst či očí. Vznikají kvůli vyšší produkci oxytocinu, který ovlivňuje vytváření melaninu, tedy kožního barviva. Ve většině případů se jedná o estetický problém, který s koncem těhotenství odezní, přílišné slunění ale může ono odeznívání zbrzdit, či tmavé flíčky zvýraznit. K ochraně obličeje doporučujeme klobouk, sluneční brýle a opalovací krém, který je speciálně vyvinutý pro těhotné a kojící ženy. Díky posílené ochraně před modrým světlem chrání pokožku před návratem pigmentových skvrn a melasmy.

Opalování a strie

Strie má s obdobím těhotenství spojena většina maminek. Jedná se o drobné jizvičky, které vznikly rychlým rozpínáním kůže, nejčastěji na bříšku či na prsou. Aby po porodu zase rychle zmizely, je dobré je důkladně promazávat. A protože se jedná o jizvy, je potřeba věnovat jim větší pozornost také při pobytu na slunci. Kůže je totiž v jejich oblasti téměř bez ochrany a je tak velmi náchylná na spálení. Slunce navíc může strie ještě prohloubit a ztížit tak regeneraci kůže. Pokud je to možné, snažte se části těla se striemi slunci vystavovat co nejméně a používejte opalovací krém s vysokým SPF faktorem. Očekávání nového potomka s sebou přináší také změny v těle maminky. Během těhotenství se kůže stává citlivější k vnějším vlivům. Zhruba u pětiny žen se v těhotenství objevují pocity svědění pokožky, nejčastěji v oblasti bříška, na chodidlech či dlaních. Kvůli zvýšené senzitivitě kůže doporučujeme používat šetrnou kosmetiku, které senzitivní pokožku nedráždí, naopak díky svému složení umí snižovat její citlivost.

Pozor na přehřátí a dehydrataci

Pozor by si nastávající maminky měly dát také na riziko přehřátí a dehydratace. V těhotenství má totiž tělo o něco vyšší teplotu a proto je náchylnější k přehřátí. Při pobytu na sluníčku je proto třeba dbát na dostatečný přísun tekutin a stínu, úplně se vyhnout sluníčku bychom se měli mezi 11. a 15. hodinou. Citlivá pokožka nastávajících maminek je v období těhotenství náchylnější na solární popáleniny, v případě sluneční ochrany jsou proto vhodné opalovací krémy s vysokým SPF faktorem 50+.
teh.jpg

Zvolte tu správnou sluneční ochranu. Inspirujte se v novém dermokatalogu BENU v lékárnách nebo na Benu.cz

Zdroj: BENU / Bioderma

Více na BENU.CZ
6087fc20945e6obrazek.png

Reklama