OBIVšechny se těšíme na sluneční paprsky, které nám prohřejí kosti a zbarví naši kůži do krásného letního odstínu. Opalování zkrátka k ženám patří! Nebylo to tak ale vždy, v antice se ženy vysokého původu naopak slunečním paprskům co nejvíce vyhýbaly - v módě byla porcelánově bílá kůže, která se co nejméně podobala opálenému vzhledu otrokyň. Každá z nás ale i dnes dobře ví, že pobyt na přímém slunci s sebou nese významná zdravotní rizika. Kromě nanášení ochranných krémů, pitného režimu či slunečních brýlí zůstává ta nejjednodušší rada zároveň tou nejspolehlivější - trávit více času ve stínu než pod palbou ostrých paprsků.

U dětí a starších osob to platí dvojnásob, především pak mezi jedenáctou a patnáctou hodinou odpolední, kdy slunce dosahuje největší intenzity. Pracujete-li tedy v létě rádi na zahrádce, v těchto hodinách raději odpočívejte ve stínu, zdraví za to přece stojí! Chcete poradit, jak si vytvořit stinný zahradní koutek?

Starý známý slunečník

OBINejjednodušší a zároveň nejlevnější možností, jak na zahradě regulovat sluneční svit, je slunečník. Jeho nesmírnou výhodou je, že ho můžete postavit prakticky kamkoli a během dne ho posouvat podle pohybu slunce. Díky moderním materiálům bývá manipulace s těmito deštníky poměrně snadná a jejich uskladnění také nevyžaduje zvláštní pozornost.

Nabídka slunečníků je velmi široká. Můžete si vybrat tradiční typ, který lze ukotvit do otvoru uvnitř stolu, nebo nainstalovat do stojanu. Například v OBI si můžete pořídit slunečníky s boční nohou, které řeší problém s překážející konstrukcí. Naprostá většina slunečníků nabízí možnost naklopení o 90 stupňů a jejich konstrukce je otočná dokonce o 360 stupňů.

Pod pergolu se schováte i před deštěm

Proč nevyužít naší ochranu zároveň proti dešti? Jednou z alternativ, jak si zařídit venkovní posezení odolávající změnám počasí, je pergola.

Tip odborníka:

OBI„Pergola se nejčastěji staví přímo k domu a bývá zpravidla dřevěná. Zastřešení lze vyřešit několika způsoby, z nichž nejběžnější je položení střešní krytiny či polykarbonátové desky. Ta je oblíbená hlavně díky své odolnosti, lehkosti a průsvitnosti. Boky pergoly potom můžete ozdobit pnoucími rostlinami, jako jsou např. břečťan, hrachor, fazol šarlatový nebo převislé růže,“ radí Jiří Šubrt z OBI marketu Praha - Prosek.

Pokud toužíte po dotyku džungle, vyztužte střešní prostor pouze latěmi a nechte pnoucí rostliny pracovat po celém obvodu pergoly včetně střechy. Když rostlinkám dopřejete správnou péči a vydržíte potřebnou dobu, můžete se už jen těšit z vašeho přírodního venkovního obýváku.

Markýzy, sluneční clony, rohože... možností je nepočítaně!

OBIMarkýza má stejnou funkci jako pergola, tedy vytvářet stinné posezení v přímé blízkosti domu. Tyto krásky, které vaší terasu nebo balkón připodobní sladké cukrárně nebo zelinářství z první republiky, nevyžadují tak složitou stavbu jako pergoly. Jejich bonusem také je, že se dají ovládat, a to buď ručně, nebo pomocí motorku.

Variantou na klasickou markýzu jsou sluneční clony, které jsou dnes velmi populární. Nepotřebují ke svému upevnění žádnou speciální konstrukci, ale většinou se pouze natáhnou a připevní nad plochu, kterou mají zastínit, nebo se postaví z boku, například okolo balkónu. Vyrábějí se z různých materiálů, ale všechny mají jedno společné - nepropustí sluneční paprsky.

OBIVelmi elegantním způsobem, jak zamezit slunečním paprskům a zároveň zvědavým pohledům, jsou rohože. Jelikož jsou obvykle vyráběné z rákosu či bambusu, nepůsobí rušivým dojmem, naopak do vaší pěstované zeleně přirozeně zapadnou. Můžete je použít jako materiál právě na výše zmiňované markýzi nebo pergoly. A když se rozhodnete vzít sluníčko na milost a opět ho pustit dovnitř? Jednoduše rohož vyrolujte a svažte provázkem. Jak jednoduché a praktické!

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama