Ačkoli léto ještě čeká za dveřmi, již první jarní slunce je velice ostré, a  proto je bezpodmínečně nutné se před ním chránit. Nejnáchylnějšími orgány k poškození přímým sluncem jsou oči a kůže. Ochranu našeho zraku nám zabezpečí kvalitní brýle proti slunci s odpovídajícím UV filtrem. Ale co naše kůže, která je se svou plochou bezmála 2m2 orgánem v našem těle největším.

 

 

Kůže má řadu funkcí. Především chrání celistvost vnitřního prostředí organizmu před zevními vlivy okolí. Dále pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu, tvoří se v ní vitamin D a díky funkci imunologické i některé potřebné protilátky. Kůží se vylučuje voda a zároveň s ní některé škodliviny. Je orgánem vnímání, pomocí tělísek v kůži uložených cítíme bolest, teplo a tlak.

 

Krásně hladká pokožka bez vyrážky a vrásek je jedno z kritérií hodnocení krásy a mladistvého vzhledu. Jak si však krásnou pleť opatřit a jak si ji zachovat? To trápí většinu žen. Jedním ze způsobů, jak svoji kůži ozdravit, je rozumné opalování. Bohužel, člověk, tvor nerozumný, začal pobyt na slunci přehánět a k tomu přidal ještě systematické ničení ozónové vrstvy atmosféry. Pokožka stárne rychleji a zvýšil se počet lidí, kteří onemocněli rakovinou kůže. Na druhou stranu nedostatek slunce v nás vyvolává pocit únavy, nespokojenosti a deprese. A když je slunce nadbytek? V našem těle se ve zvýšené míře tvoří volné kyslíkové radikály. Pokud jich je přiměřeně, je vše v pořádku, hrají totiž svoji úlohu v obranné reakci organizmu.

 

Nadměrným sluněním ale vzniká radikálů nadbytek a jejich působení se pak obrací proti normálním kožním buňkám. Jednak dochází k předčasnému stárnutí kůže, ztrátě přirozené vlhkosti a elasticity, což vede k tvorbě hlubokých vrásek, a jednak se kožní buňky mohou přeměnit na buňky nádorové. Nebezpečné je, že se účinky UV záření v těle kumulují a projeví se až po letech. Smutné potom je, že nejčastěji jsou postiženi lidé, kteří na slunci bez náležité ochrany pobývají v dětském věku. Nezáleží přitom, jak dlouho se člověk slunil, ale spíše na tom, kolikrát se spálil. Nikdy by nemělo dojít ke spáleninám s tvorbou puchýřů. Nebezpečné je také opalování mateřských znamének. Z nich se v dospělosti může vytvořit pigmentový nádor – melanom.

 

Kromě dodržování obecně známých základních pravidel pro bezpečné opalování (nepobývat na přímém slunci mezi 11–15 hodinou; nezapomínat, že slunce opaluje, i když není zcela jasno; zvolit a použít vhodný opalovací krém s dostatečně vysokým faktorem – dle intenzity slunečního záření a typu pleti; se sluněním začínat postupně a pobyt na slunci prodlužovat) je dobré vědět, že by se nemělo kombinovat opalování na přírodním slunci a v soláriu.

V době intenzivního opalování je navíc doporučováno užívat formou doplňků stravy látky působící proti volným radikálům.

 

Jednou z těchto nejvýznamnějších látek je beta karoten. Jedná se o provitamin vitaminu A. Provitaminy A vykazují antikarcinogenní účinky, neboť jsou součástí mechanizmů, které volné radikály likvidují. Působí jako antioxidant.

Bylo prokázáno, že beta karoten má příznivý účinek v ochraně před podrážděním a zčervenáním pokožky z UV záření a jinými onemocněními kůže.

 

Naším tipem, který bychom vám chtěli doporučit, je Beta Karoten od Walmarku.

Více informací na www.walmark.cz

 

Reklama