shutterstock-1044142600.jpgZdroj fotografie: Shutterstock

Od začátku roku 2020 platí zákaz opalovacích krémů, které dlouhodobě poškozují korálové útesy. Zprávu oznámil prezident Tommy Remengesau. Zákazem Palau vyhrožovalo už v roce 2018. Momentálně se přípravky na tomto území nesmí ani používat ani prodávat.

Jeden ze skupiny 26 ostrůvků Palau je dokonce součástí přírodního dědictví UNESCO. Právě tímto faktem byl utvrzen zákaz používání krémů, které ničí korálové útesy, které se tvoří v tamních vodách tisíce let. Látky jako oxybenzon nebo etylhexyl narušují přirozenou mikroflóru organismů v ranném stádiu jejich života.

„Musíme žít v souladu s přírodou a chránit ji, protože je to zdroj života. Když nám vědci sdělí, že něco poškozuje korálové útesy, ryby nebo oceány, věnují tomu pozornost naši lidé i návštěvníci. Chemikálie z opalovacích krémů se na Palau našly v prostředí i v organismech většiny známých živočichů,“ řekl Remengesau v rozhovoru s agenturou AFP.

Toto nařízení čeká od příštího roku i Havaj, letos v březnu chtějí se zákazem přijít i Panenské ostrovy. A jak se k problematice staví výrobci opalovacích krémů? Někteří se snaží upravit složení tak, aby korály nepoškozovalo.

Reklama