Přítomnost slunce na obloze je pro nás tak samozřejmá jako vzduch a voda. Vztahy mezi člověkem a sluncem však už nejsou tak jednoduché. Dostatek energie pro život, fotosyntéza rostlin, zlepšení hojení ran, sterilizační účinky (boj proti bakteriím a virům), zabezpečení tvorby důležitých látek (vitamin D) … to jsou pozitivní účinky slunečního záření na živý organizmus.

Za určitých okolností může být nadbytek slunečního záření nepříjemným, ba až nebezpečným společníkem. Za to je odpovědno UV záření, které má tři typy označované jako UV A, UV B a UV C. Nejnáchylnějšími orgány k poškození přímým sluncem jsou oči a kůže. Ochranu našeho zraku nám zabezpečí kvalitní brýle proti slunci s odpovídajícím UV filtrem. Ale co naše kůže, která je se svou plochou bezmála 2m2 orgánem v našem těle největším.

Kůže má řadu funkcí. Především chrání celistvost vnitřního prostředí organizmu před zevními vlivy okolí. Dále pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu, tvoří se v ní vitamin D a díky funkci imunologické i některé potřebné protilátky. Kůží se vylučuje voda a zároveň s ní některé škodliviny. Je orgánem vnímání, pomocí tělísek v kůži uložených cítíme bolest, teplo a tlak.

Ještě v 18. a 19. století byla hnědá pokožka výsadou lidí z nižších vrstev. Zato dámy z vyšší společnosti se zahalovaly, aby ani nejmenší sluneční paprsek nepronikl k jejich pokožce.

V minulém století přešli lidé k dalšímu extrému, když se až nadměrně oddávali opalování při nedostatečné ochraně pokožky a organizmu. Dnes je éra opalování u konce a lidé si uvědomují zápory pěkně opálené pokožky.

Přes všechny negativní účinky není nutné zcela se vyhýbat slunečnímu záření, je jen potřebné naordinovat jeho správnou dávku ve správný čas a nezapomínat přitom na ochranu před UV zářením.

Lidská kůže má sice svoje přirozené prostředky, jimiž se chrání proti UV záření, např. tloušťku zrohovatělé vrstvy kůže a přítomnost kožního pigmentu melaninu.

Ale nevyhnutelné je používat opalovací krémy s různým ochranným faktorem podle fototypu pokožky a ostatních podmínek.

Do této chvíle jsme hovořili jen o vnější ochraně před působením UV záření. V posledním období však vědci hovoří o nutnosti „vnitřní“ ochrany organizmu. V čem spočívá?

Jde o příjem biologicky aktivních látek, které svými účinky blokují škodlivé působení UV záření.

Pod vlivem UV záření vznikají v pokožce, ale např. i v sítnici oka tzv. volné kyslíkové radikály, velmi agresivní molekuly, které napadají ostatní buňky a ničí je. V pokožce tyto radikály narušují buňky kolagenu, tím narušují pružnost pokožky. Výsledkem je předčasné stárnutí kůže, vrásky a nepěkná pigmentace. Velmi nebezpečná je schopnost volných radikálů ovlivnit genetický materiál buněk a přestavět je na potencionální rakovinné buňky.

Působení těchto radikálů ovlivňují antioxidanty. K nim patří důležitý beta karoten, látka ochranných barviv rostlin. Touto látkou se lidský organizmus zásobuje příjmem dostatečného množství ovoce.

Jak působí beta karoten?

Kromě toho, že sám působí proti volným radikálům, přeměňuje se v těle na vitamin A, který ochraňuje a regeneruje buňky. Na vitamin A se přemění jen takové množství, které je nezbytně potřebné. Zbytek se ukládá v pokožce, a to způsobuje její hnědý nádech. Příznivě ovlivňuje obranyschopnost kůže proti UV záření a jiným škodlivinám.

Beta karoten je rovněž potřebný k udržování dobrého zraku a ochraně buněk sítnice před volnými radikály, které vznikají působením UV záření.

Ne vždy však máme dostatek kvalitního ovoce a zeleniny a ani jejich nutriční hodnota nemusí být na požadované úrovni. Je proto potřebné doplnit svoji stravu beta karotenem v podobě doplňku výživy.

Beta Karoten nabízí například firma Walmark. Více o tomto přípravku si můžete přečíst na stránkách www.walmark.cz . Zde také najdete informace o soutěži, do které se můžete zapojit, pokud si tento přípravek koupíte. Co můžete vyhrát???

Ve hře je tentokrát 550 jednorázových vodotěsných aparátů AquaShot a jako hlavní cena skvělá digitální videokamera CANON DM-MV600i Kit. Navíc je pro každého přichystán dárek již při nákupu, a to v podobě 10 tobolek navíc zdarma v každém 100 tob. balení.!!!!

Reklama