Bolestivé močení, pálení a řezání, křeče a bolesti v podbřišku, někdy i krev v moči. S tím vším se potýkala paní Eliška (34) řadu let, a to i několikrát do roka. Diagnóza byla naprosto jasná od samého začátku – zánět močových cest. Jak se z něj ale jednou pro vždy vymanit, na to přišla až nedávno.

„Bylo to vážně nesnesitelné. Vždy, když už jsem si myslela, že je zánět močových cest za mnou, vrátil se jako bumerang. Nekonečné vysedávání na záchodě a ukrutná bolest mě pokaždé přiměly, abych zavolala do práce, že opět nepřijdu. A hned poté vedla má cesta k lékaři, který mi zas a znovu předepsal antibiotika. Jenže co dělat, když už ani osvědčené brusinky nezabíraly?“ popisuje své trápení Eliška, která proto začala sama pátrat po příčině potíží. A to byl počátek úspěchu.

Co zánět močových cest způsobuje?

Jsou to většinou bakterie pocházející z tlustého střeva, nejčastěji E.coli, ale i ostatní rody jako Proteus, Pseudomonas atd.. Ty se dostanou z konečníku do močových cest, kde se rychle pomnoží a vyvolají zánět. Na sliznici měchýře proto dochází k překrvení a otoku, v moči jsou přítomny bakterie a trable jsou na světě.

Častým problémem jsou i neléčené gynekologické záněty, ale potíže může způsobit také zavedení cévky, radioterapie, diabetes, těhotenství či oslabená imunita.

Jak poznat chronický zánět močových cest?

Infekce močových cest se vyskytuje alespoň 2× v průběhu 6 měsíců nebo 3× v průběhu 1 roku.

  • Často je vyvolána jiným druhem bakterie než předchozí infekce, což znamená, že nová infekce je odlišná od předchozí

Proč se zánět opakuje?

Důvodem opakování zánětu močového měchýře je narušení jeho sliznice po prodělaném zánětu, které je způsobeno uchycením bakterií a produkcí toxinů. „Tyto toxiny naruší hladký a souvislý povrch sliznice, kde následně vznikají prohlubně a nerovnosti a povrch zanícené sliznice lze přirovnat k měsíční krajině. V těchto nerovnostech se uchytí další bakterie, které se zde množí a vzniká tak po čase další zánět. Antibiotika brání množení bakterií, ale nemohou ovlivnit již narušenou sliznici,“ vysvětluje urolog MUDr. Jiří Musil.

Chronický zánět má svá rizika

Léčba může být dlouhodobá a náročná, nicméně je nezbytná. Při chronických formách zánětu se totiž postupně zmenšuje kapacita močového měchýře, což vede k častějšímu močení. V pokročilejších stádiích pak může dojít k přenosu infekce také do ledvin. A co hůř, některé chronické záněty močového měchýře mohou vést dokonce až ke vzniku karcinomu močového měchýře!

Jak potížím předejít?

urogynAby se zánět močového měchýře neopakoval, nebo aby se jeho frekvence alespoň snížila a zmírnily jeho projevy, je nutný komplexní přístup. Ten spočívá v odstranění bakterií z měchýře ještě před jejich uchycením na stěnu sliznice, což podporuje D-manóza. Naváže na sebe bakterie a ty se tak vyplaví při močení. Zároveň je potřeba ochránit sliznici před jejím trvalým narušením, aby se zánět neopakoval, čemuž mohou pomoci vybrané rostlinné extrakty a vitaminy (např. zlatobýl obecný, třapatka nachová, vitaminy A, C, D, E, aj.). „Tyto látky společně podporují regeneraci narušeného povrchu sliznice a přispívají tak k prevenci opakování zánětu močového měchýře. Součástí komplexní péče o pacienta se zánětem močového měchýře je také tlumení zánětu, otoku a křečí,“ radí urolog s tím, že velmi oblíbené jsou proto v poslední době přírodní analgetika např. salicin, curcumin, boswellie, aj. tlumí bolest, ale nedráždí žaludek jako některé léky.

Kde hledat pomoc?

Toto komplexní řešení pro zdraví močových cest nabízí zcela nový doplněk stravy, a to ProfiUro Infekt FORTE.

Trojí účinek pro zdravé močové cesty

trojiucinek

Doplněk stravy ProfiUro Infekt FORTE® nabízí komplexní řešení s trojím účinkem pro zdravé močové cesty. Jako jediný na trhu obsahuje 3 různé produkty. Každý z nich působí na zdraví močového měchýře odlišně, a proto se výborně vzájemně doplňují. Díky originálnímu složení převážně rostlinného původu brání uchycení E. coli na sliznici močového měchýře, napomáhá k udržení zdravé sliznice močového měchýře a přispívá ke správné funkci močové soustavy a komfortu močení. Lze ho užívat společně s antibiotiky.

„Když už jsem nevěděla, co si počít, poradila mi kamarádka, abych vyzkoušela ProfiUro Infekt FORTE. A, musím to zaklepat, moje trápení je pryč! Už netrpím těmi dobře známými potížemi a k lepšímu se tak změnil celý můj život. Těším se, jak si tenhle rok konečně užiji léto s přáteli na koupališti. A radost má i můj manžel, protože, co si budeme povídat, věčné záněty nám zasahovaly také do intimního života,“ netají se se svým nadšením paní Eliška. Budete ji následovat?

Více informací naleznete na www.urogyn.cz.

Zdroj foto: Urogyn.cz

Reklama