Byla dcerou slavného otce a vypadalo to, že i ji čeká slibná kariéra. Pak ale potkala muže svého života a žila jen pro něj a svoji početnou rodinu.

Oona O'Neillová (1925-1991) byla třetím a nejmladším dítětem dramatika, nositele Nobelovy ceny a čtyřnásobného nositele Pulitzerovy ceny, Eugena O'Neilla. Narodila se na Bermudách, kam se její rodiče přestěhovali v domnění, že to bude ideální místo nejen pro jejich vztah, ale také pro jejich profesi - psaní. Žádné šťastné dětství se ale nekonalo, neboť otec její matku, spisovatelku Agnes Boultonovou, opustil, když byly Ooně pouhé dva roky. K rozvodu došlo o další dva roky později. Eugen O'Neill byl člověk složité povahy, která se promítala nejen do jeho úspěšného díla, ale především i do soukromého života (jeden ze synů spáchal sebevraždu, druhý měl psychické problémy).

Oona otce skoro neznala, ten se o tuto svou rodinu již před rozvodem pramálo zajímal. Matka ale dceři umožnila, aby navštěvovala prestižní soukromou školu v Brearley School v New Yorku.

OonaJejí nejlepší kamarádkou byla pozdější herečka a módní návrhářka, milionářská dcerka Gloria Vanderbitt, díky níž se dostala mezi společenskou smetánku a seznámila se s budoucími hvězdami literárního nebe – J. D. Salingerem a Trumanem Capotem či s nadějným režisérem Orsonem Wellesem. Vztah se Salingerem, který ji velice miloval, psal jí dlouhé dopisy a často jí telefonoval, skončil dnem, kdy se seznámila s Chaplinem.

V té době se Oona rozhodla, že bude herečkou. Slavnou herečkou. Rozhodně nebyla bez talentu, objevila se s úspěchem v několika divadelních rolích a chtěla prorazit i ve filmu.

Tehdy jí nabídl roli ve svém filmu Charlie Chaplin. Oona s potěšením přijímá. Jenže k natáčení vůbec nedojde. Okamžitě přeskočí jiskra a Oona brzy dostává jinou nabídku -  roli čtvrté a poslední manželky slavného komika. Byl to v té době pořádný skandál. Oona ještě nebyla zletilá a Charlie byl o 36 let starší, a tak se se svatbou musí počkat. Uskuteční se ale hned po dovršení Ooniných 18. narozenin v roce 1943 v Santa Barbaře.

Svatba rozlítí jejího otce, který se o ni jinak vůbec nezajímal, natolik, že se rozhodně svou dceru vydědit a od té doby se k ní vůbec nezná. Ostatně ten nesouhlasil ani s tím, aby se Oona stala herečkou.

V budoucnost tohoto manželství nikdo příliš nevěřil. O Chaplinovi bylo známé, že měl slabost pro mladinké dívky, jeho předchozí vztahy i manželství toho byly důkazem. Jenže tentokrát se všichni mýlí. Manželství je šťastné, na tom se brzy shodují všichni. Zásluhu na tom má především Oona, která se vzdala svých hereckých ambicí, manželovi dělá zázemí a pomáhá mu v jeho práci. Ale také Charlie se snaží. Oony si váží, stává se z něj věrný a milující manžel. Společně vytvářejí opravdový domov pro sebe i své děti. Takový, jaký doposud nepoznal ani jeden z nich.

Chaplinovi

Hodně známé foto rodiny Chaplinových - zatím se šesti dětmi

Dětí se narodí celkem osm, první čtyři ještě v Americe. Žijí v Beverly Hills v domě, který si kdysi na začátku dvacátých let Charlie nechal postavit. Jenže v padesátých letech to mají levicově orientovaní umělci těžké. A Charlie Chaplin mezi ně patří. Ani jemu se nevyhne „hon na čarodějnice“, a tak nakonec, ač nerad, opouští s celou rodinou USA a stěhuje se do Evropy. Usadí se v Corsier-sur-Vevey ve Švýcarsku v panském sídle  z 18. století s výhledem na Ženevské jezero. Tam se manželům narodí další čtyři děti.

V Evropě už zůstanou, i když kariéra herce a režiséra Charlie Chaplina už v podstatě končí. Už toho moc nenatočí. Do USA zavítá i s celou rodinou jen jednou. To když je za své celoživotní dílo oceněn v roce 1972 Oscarem. Později se mu dostalo i té cti, že byl povýšen královnou Alžbětou do šlechtického stavu – měl totiž celý život britské občanství.

Přibývají léta a o nemocného manžela Oona obětavě pečuje až do jeho smrti v roce 1977. Nemá to jednoduché, je mu vlastně k dispozici 24 hodin denně. Zlí jazykové ovšem tvrdí, že už v té době trpěla depresemi, které řešila alkoholem. Kdo ví… Se smrtí manžela, který zemřel v 88 letech, se Oona těžce vyrovnává. Údajně se ze svého smutku nikdy nevzpamatovala. I když má početnou rodinu, vyhledává samotu a stále vzpomíná. Vlastně se není čemu divit, manželství trvalo krásných 34 let.

Ani jí se už nevyhýbají nemoci. Umírá na rakovinu slinivky v roce 1991. Bylo jí 66 let…

Říká se, že žila ve stínu svého manžela a že si možná tak trochu kompenzovala dětství bez otce. V každém případě to musela být pozoruhodná žena. Úděl manželky a matky ani nebrala jako oběť. A to je myslím opravdu hodné obdivu!

 

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

Reklama