Dnešnímu on-line rozhovoru, který začíná v 11:00, předchází krátký redakční rozhovor, abychom hosta trochu představili. Je jím Hynek Just, muž mnoha tváří. Bubeník skupiny SRPR (Sdružení rodičů a přátel RoPy), bývalý šéfredaktor časopisu Rezidence, šéfredaktor internetového portálu www.akvarista.cz a editor časopisu Instinkt. 

 

Kromě toho je ve volném čase (to se k tématu také hodí):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 
 

Vzhledem k tématu dubnové přílohy jsme z toho, co se nabízí, vybrali domácí chov ryb, ale sami se pak můžete zeptat na cokoli, co vás zajímá nebo čím vás fotografie vyděsí. :-).

 

 

 

Jak dlouho se věnujete akvaristice?

První akvárium klasika – sedmiletý kluk si v dobách temného bolševika domů přinese jednu rybičku, červenou platu, tak se dá do sklenice od okurek. Pak se koupí první akvárium, proběhne několik vln zvýšeného zájmu a zase ústupů, až má najednou akvária všude, kam se doma podívá a žena dovolí.

 

Proč zrovna akvaristika? Co vás na ní nejvíc přitahuje?

Je to vášeň a o vášních se těžko rozumuje. Kus exotické přírody, který funguje víceméně sám o sobě, je čistý, jasný a čitelný a přitom tak složitý, bez nároků na jeho plné pochopení...

 

Čeho byste rád v akvaristice dosáhl (vyjma vyššího počtu akvárií)?

Maximální biologické rovnováhy, co největšího přiblížení se k biotopu chovaných rybek, co nejméně potřebných zásahů do akvária. Tedy pravděpodobně hodně velké nádrže, ve které by si ryby žily svým vlastním životem a já je reguloval jen v případě extrémních situací.

 

Začínajícím akvaristům říkáte „koníčkáři“. Byl jste také koníčkář? Provázely i vás při chovu ryb nějaké problémy?

Ano, a cítím se „koníčkářem“ být dodnes. Právě oni „kuchyňkoví akvaristé“, nebo chcete-li koníčkáři (tedy ti, kdo se chovem a prodejem ryb z principu neživí) představují budoucnost akvaristiky! Nadšením a láskou, které rybkám věnují, předčí mnohé profesionály, a to se odrazí i na kvalitě rybek. Kromě toho, že jsou schopni například udržet v oběhu rybky, které nejsou zrovna komerčně „úspěšné“.

Dílčí neúspěchy provázejí každého. A kdo to nepřiznává, je neúspěšný dodnes!

 

Čeho se mám vyvarovat v začátcích?

Ukvapenosti při začínání, při výběru rybek, nezodpovědnosti při osazování nádrže... je určitě dobré myslet na to, že rybky potřebují svůj prostor a kupujeme si je řádově na roky.

 

Jaké rybky byste mi doporučil?

 

Odpovím protiotázkou. Co od nich očekáváte? :) Každá rybka má své požadavky, a čím více se nám je podaří naplnit, tím bude spokojenější. A to od ní přeci potřebujeme...

 

Kde vlastně bydlí vaše ryby a jaké chováte?

 

Mé rybky bydlí se mnou a ženou v bytě. A je jim tam fajn. Všem. I když si to někdy nedokáží naplno přiznat.

 

Při třech akváriích je to náročný koníček?

 

Náročný? Nemyslím. Když se provozuje s patřičným entusiasmem, nepřijde pak člověku žádný koníček náročný. Jen do peněz to občas trochu leze. Ale co dnes ne, že ano...

 

 

Máte čas i na jiné záliby?

 

Ano. Není žádným tajemstvím, že s chovem ryb se dá velmi dobře provozovat i hudba. Máme s kamarády zkušebnu, ve které se pravidelně scházíme, a tam si hrajeme. Hudbu. Pro radost. Občas vydáme i nějakou desku.

 

Jak dlouho v SRPR hrajete a kde si vás můžeme poslechnout?

 

Aha. Tak vy nás, koukám, již znáte. To mě moc potěšilo... i když, snažíme se popularitě spíše vyhýbat. Bojíme se, že by nás sláva a velké peníze začaly rozdělovat. Poslechnout si nás můžete v jakémkoli CD přehrávači, do kterého zasunete naši novou desku Září. Dokonce i do mp3 přehrávačů jsme již pronikli – koukněte třeba sem: www.srpr.cz.

 

 

Znáte i vy někoho, kdo má světu co říct? Napište nám a my Vás za zrealizovaný on-line rozhovor odměníme!
Napište nám na redakce@zena-in.cz