fsdfsd.jpg
Foto: Shutterstock

Na sebe samé bychom měly pohlížet jako na postavu v počítačové hře. Generace narozené lehce před a v devadesátých letech jistě znají veleúspěšný simulátor života The Sims. O vámi vytvořené postavy bylo nutné pečovat po všech směrech. Potřebovali fyzickou aktivitu, dostatek spánku, jídlo, lásku a životní náplň. Hráči se za každou cenu snažili své postavy udržet spokojené a při životě, jedině tak byla hra úspěšná.

Metafora s veleúspěšnou počítačovou hrou funguje do té doby, než se podíváme na samotné hráče. Lidé rádi a s vervou pečují o své avatary, ale zapomínají se stejným nadšením pečovat sami o sebe. Přitom jde samozřejmě o nejdůležitější úkol, který v životě máme. Pomineme-li dědičné psychické a fyzické nemoci, naše těla a duše můžeme udržet do vysokého věku v dobré kondici. Stejně jako existuje manuál ke hře The Sims, existuje i manuál k reálnému životu. Díky uvědomění si opěrných bodů, můžeme začít pracovat na zlepšení životní spokojenosti a zdraví.

Bez-nazvu.jpg

Vztahy
Zdánlivě banální opěrný bod, o kterém si většina z nás myslí, že jde o samozřejmost. Především v dnešní době jsou však vztahy něčím, o co musíme pečovat víc než kdy dříve. Jestliže se bavíme o opěrných bodech, pak je člověk, na něhož se můžeme spolehnout jeden z nich. „Jestliže máme dobré sociální zázemí, umožňuje nám to doslova se o někoho opřít. Bohužel někdy se dostaneme do situace, kdy není možné sdílet své strasti s ostatními. V tomto případě je velmi nápomocná psychoterapie, kde v bezpečném prostředí můžeme s klientem otevřít těžká témata a efektivně je zpracovávat. Této péči se proto někdy říká terapeutické spojenectví, které má samo o sobě léčivé účinky,“ říká psychoterapeut Radek Ráček působící v Hedepy, aplikaci na online psychoterapii.

Fyzické zdraví
Dalším opěrným bodem je naše fyzické zdraví. Když se cítíme fyzicky dobře, je to jeden z faktorů psychické pohody. Naopak, když naše tělo nefunguje tak jak má a jsme nemocní, výrazně se to projeví na psychické rovině – jsme naštvaní na sebe a na celý svět. „Uvedená provázanost tělesného a psychického se projevuje i naopak, když máme psychické potíže, tak je začneme pociťovat v těle. Typickým příkladem je problematika bolesti, která výrazně snižuje naši psychickou pohodu. V terapii se často s klientem učíme zvládat tělesné úzkostné projevy, které mu znepříjemňují život,“ popisuje Ing. Mgr. Radek Ráček, MSc.

Koníčky
Výhodou života v civilizovaném světě je, že si můžeme dovolit trávit svůj volný čas po svém. Pro dlouhodobé udržení zdravé psychiky je důležité, aby měl člověk nějaké koníčky. Proto je k podivu, že stále potkáváme lidi, kteří nemají vůbec žádný. Přitom může jít o četbu, malbu či sport.

Velice důležité je si uvědomit, že aktivita a fyzická činnost patří mezi základní opěrné body, které nám pomáhají ve zvládání krize. V terapii se často setkávám s tím, že klientům prožívaná krize naruší denní rytmus, což je dostává do bludného kruhu problémů. Začnou se nepravidelně a nezdravě se stravovat, díky velké únavě spí přes den, což vede k tomu, že se jim naruší spánkový cyklus, což ve výsledku vede k prohloubení psychické nepohody a únavy,“ varuje psycholog Radek Ráček.

Spiritualita
Další neméně důležitou oporu v našem životě je spiritualita. Nemusí se jednat jen o nějaké náboženské prožívání nebo transcendentální aktivity. Spiritualita souvisí s naší schopností nalézt sebepřesah, vidět vyšší smysl, neorientovat se jen na sebe, ale i na něco mimo nás. „V historii se mnohokrát ukázal význam spirituality při zvládání krizí. Lidé na pokraji svých sil, kdy se jim všechno zhroutilo, ale měli nějakou hodnotu, dodávala jim naději a dokázali přežít. Když si uvědomíme vyšší cíle, pomůže nám to ve zvládání nižších těžkostí,“ radí psycholog Radek Ráček.

Opěrné body v životě si můžeme představit jako pomyslný stůl, na který jsou kladeny těžkosti. Každá noha stolu pomáhá nést zátěž, když jeden opěrný bod selže, pomáhají mu ostatní. Problém je, když svoji energii věnujeme jen jedné opoře a ta se zhroutí. Proto je dobré pečovat o sebe ve více rovinách (vztahy, zdraví, životní aktivity a spiritualita), které nám dodávají energii a sílu. K tomu zjistit, jak si naše opěrné body stojí a jak je třeba více do našeho života zapojit, aby byl stabilnější, může pomoci také psychoterapie.

Mohlo by vás také bavit si přečíst:

Reklama