A jaká je řeč čísel? V České republice onemocnění rakovinou asi 350 dětí ročně. Léčba je naštěstí na dobré úrovni a více než 80 % z nich se vyléčí. Jedním z velkých problémů je podle lékařky Lucie Hrdličkové z Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol skutečnost, že se okolí k vážně nemocným dětem neumí chovat a poskytnout jim dostatečnou podporu bez ostychu a studu.

„Podpora dítěte v průběhu protinádorové léčby je nesmírně důležitá. Děti se ocitají v sociální izolaci, protože musí dodržovat řadu režimových opatření kvůli riziku infekce. Nesmějí chodit do školy, nemohou si vyrazit s větším počtem kamarádů. A tuto sociální izolaci ještě umocňujeme my, naše společnost, neboť se dětí s rakovinou straníme,“ uvádí lékařka Lucie Hrdličková.

Podle ní nemocným dětem nejvíce pomůžeme, když s nimi budeme jednat a mluvit normálně. Zkrátka tak, aby se necítily vyloučené a vyřazené z běžného života. Na druhou stranu je rovněž důležité povídat si s nimi o jejich obavách a nedělat, že nemoc neexistuje.

Den dětské onkologie se od roku 2015 koná i v České republice a ani letošní rok není výjimkou. Jeho pořadatelé se mimo jiné snaží upozornit na varovné příznaky nádorových onemocnění u dětí, vzpomíná se také na malé pacienty, které nemoci podlehly. Letošní ročník má v Česku podtitul Den rekordů a zábavy pro všechny děti.

Varovné příznaky onkologických nemocí u dětí

image.pngFoto: Dendetskeonkologie.cz

Akce Den dětské onkologie se koná v sobotu 16. února na Václavském náměstí. Program si můžete přečíst ZDE.

Reklama