Moje babička byla léčitelka - bylinkářka. Už od dětství jsem musela pít různé lektvary, různé chutě a vůně. A vždy se dozvěděla, že ten je na  průdušky, ten na horečky, ten na průjem, ten na klouby. Když jsem byla v pubertě, začala jsem mít nějaké zdravotní problémy. Babička okamžitě přijela na návštěvu s velkou taškou plnou pytlíčků, hrníčků, krabiček a prý - kozlík lékařský - ten mi určitě  pomůže!

Začala ho vařit a bytem se začal linout velmi prapodivný puch. Upozorňuji, že jsme bydleli v paneláku. Za půl hodinky mi bylo jasné, proč se bylinka jmenuje kozlík. Smrdělo to u nás doma jako v kozím chlívku. Za chvíli se ozval zvonek - soused. Tvářil se prazvláštně a ptal se, jestli nám doma nechcípla kočka.
"Ale my žádnou nemáme!"
"Tak papoušek?"
"Nemáme žádné zvíře!" 

Vtom se z kuchyně ozvala babička: "Ale to je jen kozlík, pojďte ochutnat!"
Soused vytřeštil oči a vyrazil ze sebe: "Kozla, oni jedí kozla!" a utekl. Ten puch vytvrval v domě ještě týden. Další obyvatelé se nám vyhýbali, až to maminka nevydržela a napsala omluvný dopis, že kozly nejíme, ale babička vaří bylinky, a kdo nevěří, ať k nám přijde na návštěvu. Pár lidí přišlo a babička jim udělala přednášku, poradila čajíčky a v domě byl pokoj.

A jestli jsem se uzdravila? Aby ne, vždyť babička zná všechny kytičky léčivky nazpaměť. Ale kozlíka už si asi nikdy "nestřihnu".

Andy


Vařili jste také v paneláku bylinné "drogy?"

                                                            Věříte léčitelům?

   Jaké s nimi máte zkušenosti?
      Pokud jste nějakého navštívili, jak vás léčil?
A co bylinky, užíváte je?
          Kdyby vám tradiční medicína nepomohla, hledali byste i jiný způsob léčby?
              Máte sami v sobě "něco", co léčí a pomáhá druhým?
Pište, nenechávejte si to pro sebe!

redakce@zena-in.cz

Reklama